Ekologické plienky Moltex Eko a Wiona

ecobabySpoločnosť Ecobaby Ltd. so sídlom v Írsku ponúka v Európe už od druhej polovice deväťdesiatych rokov jednorázové ekologické plienky Moltex. Pre mnohých zainteresovaných európskych  rodičov sú plienky Moltex ideálnym riešením: pohodlné rovnako ako plastové jednorázovky bez ich negatívneho vplyvu na životné prostredie a zdravie dieťatka. Najnovším prínosom spoločnosti sú luxusné hypoalergénne ekoplienky Wiona s ešte väčším podielom rozložiteľných materiálov.

 V porovnaní s plastovými jednorázovými plienkami sú ekoplienky:

 • zdravšie pre dieťatko,
 • šetrnejšie voči životnému prostrediu,
 • zároveň zachovávajú výhody jednorázových plienok.

moltex

logomoltexoko

Ekoplienky sú zdravšie pre dieťatko:

 • Ekoplienky neobsahujú chlór, antioxidanty a iné toxické chemikálie. 
 • Ekoplienky neobsahujú  parfémy, krémy, deodoranty a inú škodlivú kozmetiku.
 • Ekoplienky neobsahujú prírodný latex.
 • bioplast-icon2Na rozdiel od polyetylénu používaného v jednorázových plastových plienkach, vonkajší obal ekoplienok je vzdušný, umožňuje cirkuláciu vzduchu pomocou mikroskopických pórov, čím znižuje riziko zaparenín. Z veľkej časti je vyrobený z kukuričného škrobu a je 100% rozložiteľný (materiál Mater-Bi).
 • Na rozdiel od mnohých plastových plienok, ekoplienky nezapáchajú.
 • Ekoplienky sú dermatologicky testované a odporúčané pre deti s citlivou pokožkou.

Ekoplienky sú šetrnejšie voči životnému prostrediu:

 • Ekoplienky sú vyrobené z viac ako 50% rozložiteľných materiálov a prírodných obnoviteľných zdrojov z kontrolovaného hospodárstva.
 • Celulóza použitá v absorbčnom jadre pochádza z dreva získaného z lesov s udržateľnou produkciou, čo znamená, že v lesoch sa viac stromov zasadí ako vyrúbe.
 • Celulóza použitá v absorbčnom jadre je 100% chlórom nebielená celulóza.  Bielenie chlórom uvoľňuje do ovzdušia, vody i samotného produktu nebezpečný karciogénny dioxín. Až do 2008  boli plienky Moltex z hnedej, nebielenej celulózy. V súčastnosti na trhu nie sú dostupné žiadne zásoby hnedej celulózy, podľa informácií z nemeckej verzie stránky Moltex. Celulóza používaná v plienkach Moltex i Wiona je bielená na báze kyslíka, čo je najšetrnejší spôsob bielenia v súčasnosti.
 • Vonkajšia, nepriepustná, vrstva ekoplienky je na rozdiel od plastovej plienky na 100% rozložiteľná (materiál Mater-Bi). Vnútorná vrstva ekoplienky je rozložiteľná  na 40% (pre porovnanie vnútornú vrstvu plastovej plienky tvorí polypropylén, vonkajšiu polyetylén, o plastových plienkach sme písali viac tu).
 • Plienky sú kompostovateľné za správnych podmienok i v domácom komposte. Obrázky a postup verminkompostovania pomocou dážďoviek nájdete na stránkach Ecobaby Ltd. Plienka sa vo verminkomposte rozloží za dva mesiace, mimo neho sa rozpadne v priebehu jedného roka.
 • Na rozdiel od plastových plienok, ktoré vytvárajú toxické skládky 350-500 rokov sa ekoplienky voľne uložené v komunálnom odpade rozpadajú.
 • Balenie plienok je 100% rozložiteľné, možno ho použiť ako sáčok na odpad či kompost (materiál Mater-Bi).

Ekoplienky zachovávajú výhody jednorázových plienok:

 • Ekoplienky sú rovnako pohodlné ako plastové jednorázovky: elastické okolo nožičiek a pásu s praktickým zapínaním na lepítka.
 • Ekoplienky sú rovnako savé ako plastové jednorázovky: 20% absorbčného jadra tvoria prírodné rastlinné zdroje, 80% zostáva syntetického pôvodu. Savosť, podobne ako v plastových plienkach zabezpečuje superabsorbent (SAP); je ním polyakrylát sodný v podobe granulí.

moltex_vlastnosti

Obrázok prevzatý z www.spiritofnature.co.uk

Najnovšie ekoplienky Wiona si zachovávajú priaznivé vlastnosti plienok Moltex, majú však väčší podiel prírodných zdrojov. Plienky Wiona sú z 2/3 odbúrateľné a zvyšok je voči okoliu neutrálny. Plienka je kompostovateľná. Do SAP pridaný extrakt čajovníka udržuje zápach vo vnútri plienky. Čajovník pochádza z prírodných zdrojov, nie je geneticky upravovaný a je známy svojimi dezinfekčnými účinkami: je účinný proti vírom (napr. herpes), hubám, kvasinkám a baktériám. Plienky Wiona sú dodávané v peknej kartónovej krabici vyrobenej z 90% z recyklovaného papiera. Krabica je využiteľná i na odkladanie hračiek. Plienky sú usporiadané v papierovom kartóne tvaru U vhodnom i na skladovanie CDčiek.

wiona

Prehľad veľkostí a cien (ceny sú orientačné):

   Wiona    Moltex
kg (dieťa)
balenie (plienok)
cena (EUR)
kg (dieťa)
balenie (plienok)
cena (EUR)
Premature  –
Newborn 2-4  20  6.99
Mini
3-6  48  15.29 3-6 46  13.76
Midi 4-9  48 16.19 4-9 42  13.76
Maxi 7-16  44  17.99 7-18 40  13.76
Junior 12-25  40 18.89 11-25 34 13.76
XL Plus  –     – 16-30 28  17.99

Moltex má v ponuke aj veľké, zvýhodnené Jumbo balenia: Midi (84ks), Maxi (80ks) a Junior (68ks).

Plienky Moltex prichádzajú na európsky trh prostredníctvom spoločnosti Ontex. Spoločnosť sídli v Belgicku a má pobočky i v iných európskych štátoch, mimo iného v Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Plienky Moltex predávané u nás sú vyrobené vo Veľkej Británii (aspoň tie, čo som kúpila ja).

Informácie k plienkam (výber, iste nájdete aj iné):

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.