Naša Hamiro bábika Adela

Celé leto ma moja najstaršia dcérka neprestajne otravovala, že chce novú bábiku. A keďže očakáva bábiku aj pod stromček, tak som sa na jeseň rozhodla, že dostane narýchlo niečo jednoduché a lacné. Musím totiž kúpiť dve, i pre mladšiu, aj keď pre tú zbytočne. Ale kto má dve dcéry takmer v rovnakom veku, tak tuší prečo musím kupovať dve rovnaké pyžamá, dve rovnaké plyšové mačky a podobne.. (chvíľku som si naivne myslela, že nie a občas to skúšam…)

Výber padol na českú Hamiro bábiku Adelku. Je okolo 10 Eur, čo je cena takej lacnej Barbie. A na Barbie a jej mini doplnky podľa mňa moja práve 5 ročná  ešte nedorástla – a hlavne nie jej jednoročný brat, čo si všetko cpe do pusinky (a ja tiež nie..). Ale priznám sa, už som si ráčila tie Barbie pozrieť v Tescu, a začala som si ich „študovať“. Očividne existujú modely vyrábané v Číne a modely vyrábané v Indonézii a sú tam ďalšie rozdiely, ktoré si budem musieť raz pozrieť (fakt budem musieť, aká je moja najstaršia bábikovská). Ale vráťme sa k Adelke.

P1030218a

P1030219a

P1030074b

P1020998b

Tak najprv to dobré a neutrálne…

Nuž, je hrozne chutná. Naozaj, páči sa mi, má milú tváričku, chutné ručičky a nožičky v poriadku opracované. A má nádherné žmurkacie očičká. My máme dve hnedooké.

Plast nie je taký hladký ako u Llorens alebo iných bábik, je trochu drsnejší. Ale nie je zle opracovaný, keďže je celá z vinylu, nie je tam problém s detailami na prstíkoch ako u polyetylénu, napríklad. Nijak zvláštne nepáchne ani nevonia a nie je to veľmi tvrdý plast, je taká „gumová“, bruško sa dá stlačiť. Keby mala v brušku pískatko, tak by mohla i pískať. Nemá končatiny na gumičky, teda aspoň ruky nie. Ruky už menšia vyšklbala pri pokusoch ju vyzliecť, ale dali sa nasadiť pekne nazad, nohy jej ešte nevytrhla, ale aj tie budú „kĺbové“ alebo ako to nazvať.* Našťastie pri tom vyšklbávaní rúk nebola moja najstaršia, tá by schytala šok z takého znetvorenia bábiky, ale mladšej to ani neprišlo. Ale sama nepostojí, treba ju oprieť, má také krivé „cowbojské“ alebo bábätkovské nožičky. Trochu škoda, že nepostojí, ale myslím, že to by musela byť inak stavaná.

* Odkedy som písala tento článok, tak sme už mali vyšklbnutú i nohu pri obliekaní. Na jednej strane je dobré, že Adelka nemá končatiny na gumičku, ako je to dnes trend pri celoplastových bábikách, a je ďaleko vhodnejšia pre menšie deti, na druhej strane ma to presvedčilo o tom, že pre trojročné dieťa, ktoré  nevie manipulovať s bábikou pri vyzliekaní je ďaleko vhodnejšia bábika s látkovým telíčkom.

Z Adelky vyrábajú aj „piškaciu“ bábiku, a očividne modely robia rovnaké, pretože má dierku na „pišinke“, čo moje dcéry nezabudli poznamenať. Ale pekne sedí na Ecoiffier plastovom mini bilíčku, ktorý je trochu primalý pre naše 38 cm Llorens bábiky.

Adelka prišla v chutných červených šatočkách, tak hneď dostala meno Jahôdka. Akurát som dostala Herkulovu úlohu jej zohnať i jahôdkovú plienku (už som napísala a poprosila v Anavy, či by neušili jednu jahôdkovú, sú tam naozaj hrozne milí a ochotní). Ešte zvládne Anavy plienky, ale táto bábika je asi už najmenšia veľkosť, ktorej ešte nie sú Anavy plienky až po uši (Adelka má 30cm). Druhá bábika prišla v kvetinkových šatočkách a volá sa Sedmokráska.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Poďme k negatívom a problémom…

Mladším deťom sa môže bábika ťažšie usádzať, nemusia zvládnuť „vytočiť“ jej nožičky do správnej polohy. Nuž, ale Adelka ani nie je určená pre 2-3 ročné deti, povedala by 4-5, radšej 5+. Mladšie dieťa ju ani nezvládne vyzliecť a obliecť už vôbec nie.

Neviem či to mám nazvať vyslovene ako negatívum, ale má neforemnú hlavičku v zadnej časti. Vzadu má ako keby štupel. Ja som si pozrela moje staršie Hamiro bábiky v pivnici, očividne je to ich „charakteristika“, aj oni majú ten „štupel“ vzadu na hlavičke. Najskôr som si myslela, že je to kvôli nasádzaniu očí, ale Hamiro plastové retro bábätká majú tiež žmurkacie očičká a majú hladkú hlavičku.* Možno je to kvôli vlasom, ale skôr si myslím, že má Hamiro dáku starú formu alebo ja neviem.. Mne osobne to nevadí, možno nejaké pozornejšie, citlivejšie dieťa by na to mohlo poukázať. Od vlasov to nevidno a nie každé dieťa vníma detaily rovnako.

* Odkedy som písala tento článok som sa presvedčila, že ten štupel bude naozaj skôr kvôli nasádzaniu očí, pri gumičkových je to riešené inak. Aj Llorens bábiky to majú, iba trochu jemnejšie. A Hamiro bábätká sú na gumičku, tam je to najskôr riešené inak.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prvá najhoršia vec sú vlásky. Neviem kto tú úbohú bábiku strihá alebo ako jej to nasádzajú vlasy, ale „frizúru“ má nanič. Na prvý pohľad to nevidno, ale keď si ju pozriete zblízka a ak Vaše dieťa chce, aby ste jej urobili vrkôčky, tak sa nadriete. Nezaškodilo by im pridať na dĺžke a nezastrihnúť každý vlas na inú dĺžku. Ak to vôbec strihajú a nie iba nasádzajú vlasy náhodnej dĺžky. Moja staršia si vybrala hneď blond bábiku a mladšej to bolo jedno. Pravda, podľa mňa mladšia obišla lepšie, pokiaľ ide o kvalitu zastrihnutia vlasov. V tomto je to „sazka-športka“, čo za vlasy dostanete.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Za druhú najhoršiu vec na Adelke považujem šatočky. Sú pekné, výzorovo i farebne zladené. Ale tie cverničky všade. Ja viem, je to 10 Eurová bábika, nechcem 20 Eurovú kvalitu na šaty. Ale i Barbie je za 10 Eur a neviem o tom, že by sa jej šaty párali a rozpadali. No budiž, nechce sa im riadne zašiť okraje, ale aspoň nech to nezastrihnú úplne na tom zašití, nemusia zas ľutovať zopár milimetrov látky navyše, možno šikovnejšia mamička či babička by si to opravila a zašila, ale na niektorých miestach ani niet čo „chytiť“ a zašiť. V každom prípade, je to hrozná škoda a plytvanie materiálom i časom. Tieto veci nikdy nepochopím. Ak niečo robím, snažím sa to urobiť poriadne. No v každom prípade, Ikea šatočky sú na Adelku priveľké, tak to aby sme jej zohnali krajčírku. A zišli by sa jej botičky. Hamiro Lucka má topánočky – diskriminácia pre Adelku.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

A tretia najhoršia vec je prezentácia. Asi bude plastový sáčok lacnejší ako obyčajná kartónová krabica, ale naozaj som ju nemohla darovať v takom igelitovom sáčku. Takže som bábiky vybrala zo sáčku a darovala ich nezabalené.

Nuž, Adelku sme si obľúbili, je to milé stvorenie. Žiadne ju nediskriminujeme, je rovnako obľúbená ako naša Popoluška Llorens. Spinkajú vedľa seba v postieľke, spolu sa obliekajú a chodia na vychádzky. A spolu dostanú občas papkať. A raz za čas sa zahrajú spolu so Sedmokráskou. Tá toho musí zniesť o trochu viac, keďže je „napospas“ nášmu najmladšiemu, ale ten akosi radšej ponáša plyšákov a látkovú ikeácku bábiku. Ale Adelky je tak trochu škoda, hlavne tých vláskov, Hamiro by si mohli dať trochu viac záležať, aj keby si pýtali tých pár Eur navyše.

V každom prípade, ak hľadáte lacnú bábiku vyrobenú v Európe iba tak, pre radosť či spolu s ďalšími desiatimi hračkami, pomedzi ktorými sa stratí, tak je Adelka v poriadku. Takisto je v poriadku pre trochu nešetrnejšie zaobchádzanie mladších detí, niečo vydrží. A takisto je v poriadku pre prvé „šklbcovanie“ vlasov, už im to fakt neublíži.

Ale ak hľadáte niečo nezvyčajné a jedinečné v nádhernom balení na narodeniny pre už náročnú a kritickú malú slečnu, prípadne bábiku na ozajstné česanie a úpravu vláskov, tak si kúpte inú bábiku. Asi si priplatíte, ale budete menej sklamaní na detailoch.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

P1020992a

Hamiro bábiky v e-shope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.