Hračky na 1. narodeniny – Časť štvrtá: Moje prvé autíčko

Medzi prvými a druhými narodeninami je ohromný pohybový skok.  Na prvé narodeniny tu máte dieťatko na štyroch, v 15 mesiacoch sa už vyliepe na hojdacieho koníka a onedlho sa pokúsi vyliezť na šmýkaľku. A druhé narodeniny sú také ideálne na prvé malé odrážadlo. Druhé narodeniny sú vôbec taký šťastný vek na výber hračiek – je tak nesmierne veľa, čo môžete dieťatku v tom veku darovať. Ale vráťme sa k tým jednoročným.

1. Malé autíčka

Zo začiatku dieťatku iste kúpite malé autíčka – sú fajn pre dieťatko na štyroch. Ak ste už vybrali plastovú stavebnicu do budúcnosti, tak je výber jednoduchý. Všetky majú k dispozícii mini sady s autíčkami. My máme 2-3 lego autíčka, máme aj motorku, ktorá je nanič, tak trochu. A máme vláčik, ktorý je asi najobľúbenejší a naozaj roztomilý. Koľajnice k nemu nemáme, nemyslím, že by sa 1-2 ročné dieťa unúvalo vozíkať vláčik po koľajniciach.

Máme samozrejme aj drevené autíčka, jedno Goki, a pískaciu myšku v autíčku a krtka. Deti sa s nimi občas zahrajú, ale myslím, že to vyhráva ten lego mini vláčik.

Môžu to byť aj rôzne zvieratká na kolieskach, ale prosím, nediskriminujte dievčatká a doprajte aj im autíčka.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Untitled-1

Máme aj garáž Ikea spolu so 4 autíčkami, čo je kombinácia ABS plastu a dreva. Malý sa s nimi veľmi rád hrá, sú ťažké a stabilné. To ťažké má i nevýhodu, keďže to bolí, ak Vás tým dieťa udrie. Nuž, autíčka z látky už po prvých narodeninách nie sú také populárne.

Garáž má tú nevýhodu, že je rozkladacia. Deti to nevládzu zložiť a veľmi ľahko sa pri menšom dieťati, i keď je opatrné rozpadne. Takže ju často skladáme.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

2. Chodítko

Moje prvé a tretie dlho chodili na štyroch a ich prechod na dve bol veľmi krátky a jednoduchý. Vraj to nevadí, ak deti dlhšie chodia na štyroch, sú potom stabilnejšie. Pokiaľ ide o moje deti môžem potvrdiť, že na tom niečo bude. Hlavne najmladší „vie padať“.  Kým u mojej staršej som nikdy neuvažovala o chodítku, pri druhej dcérke nás to niekoľkokrát napadlo. Odmietala chodiť po štyroch a sústavne chcela iba na dve, čo bolo vyčerpávajúce stále ju držať. Vždy sme si hovorili, veď už netreba, vyrastie z toho. Nuž, nadreli sme sa niekoľko mesiacov, pri nej by nám dáke to chodítko pomohlo. Je to zvyčajne trochu drahšia investícia a nie nadlho. Takže to je naozaj na rodičovi rozhodnúť a odhadnúť, či to potrebuje.

3. Hračky na tlačenie

Moje deti nemajú hračky na tyči, akosi som sa k tomu nedostala, našou jedinou hračkou „na tlačenie“ sú kočíky pre bábiky. Vlastne, máme ešte aj plastový fúrik. Fúrik je fajn, von i dnu, my máme Ecoiffier.

Tie letné kočíky samozrejme nie sú nejako úžasne stabilné, že by sa dali použiť ako chodítko, takže ak chcete niečo v tom smere, kombináciu chodítka a prvého kočíka pre bábiku, tak treba vybrať niečo stabilnejšie. Ale môj najmladší ohromne rád od istého času vyvláča svojho macíka a látkového panáčika v kočíku pre bábiku svojej sestry. Jeho ocko nie je nadšený, a snažili sme sa mu nájsť niečo viac „chlapčenské“, ale akosi pre chlapcov niečo také praktické nemajú. Iste, sú tu chodítka, ale na tie je už „pristarý“ a nie je to ono. A potom sú tu už iba rôzne plastové fúriky a vozíky. Nejaký „kočík pre chlapcov“, v ktorom by si mohli tlačiť plyšáčikov, akosi nevyrábajú.

Untitled-1

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

4. Plastové autíčko maxi

Keby som si mala vybrať takú top univerzálnu hračku, ktorú využili všetky moje deti od 1 do 5 rokov, tak by to bolo toto vyklápacie nákladné Wader autíčko. Je stabilné, je pevné, dá sa ťahať, dá sa využiť ako odrážadlo, dá sa na ňom sedieť, dá sa v tom prenášať kocky i plyšák, je to skvelý prvý kočík pre bábiku. Môže byť na dvore, môže byť v izbe, môže byť v piesku. Lepšie plastové autíčko podobného typu som u iných európskych výrobcov nenašla. Máme i jednu menšiu verziu, čo je rovnako stabilná a obľúbená. Je fajn pre také dieťatko vo veku 1 a pol roka, keď už začína ťahať hračky. Môj najmenší rád prekladá kocky z jedného autíčka do druhého, kadečo v nich vozíka. Ale aj dievčatá sa s nimi veľmi veľa zahrali. A nehovoriac o tom, že sa v nich radi nechali voziť. Wader autíčka zoženiete i v kamenných hračkárstvach, v Tescu, občas i v Lidli, určite si ich pozrite, veľmi odporúčam.

Untitled-3

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Untitled-3

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Untitled-2

5. Ťahacie hračky

Väčšina drevených ťahacích hračiek má 2+ a to je podľa mňa v poriadku, pokojne si to napíšte do zoznamu desiatich top hračiek na druhé narodeniny. Hlavne ak sa bojíte, že by tým mladšie dieťatko trieskalo. Deti zbožňujú ťahať hračky, aspoň tie moje tri, čo je jedna z mála vecí, čo majú spoločné. Dieťatko bude mať 1 a pol než začne ťahať hračky. Samozrejme, môj syn sa k sestrinej ťahacej sliepke dostal skôr, dnes som videla, ako experimentoval a sústavne ju kládol na detský stôl a sťahoval odtiaľ na zem. Divím sa, že je ešte v celosti. Ak však máte pokojnejšie jeden a pol ročné dieťatko okolo Vianoc, tak drevené ťahacie hračky by nemali byť problém. Určite to bude rado ťahať.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Plastové ťahacie hračky sú vhodnejšie pre živšie dieťatko alebo von. Viac vydržia, ale dbajte o to, aby boli stabilné, hlavne aby mali kolesá ďalej od seba. To platí mimochodom aj o drevených ťahacích hračkách. Také drevené navliekatko vo forme kravičky a s kolieskami vyzerá univerzálne, ale je priúzke, bude padať a dieťatko rozčuľovať. Tak buď je to navliekačka alebo ťahacia hračka. Kombinácia nie je nič moc. My máme navliekaciu českú kravičku na kolieskach, teda sme mali, tiež som ju musela schovať do pivnice, potom čo ňou malý tresol svoju sestru (chudáčik, teraz vyzerá ako bitkár, pritom je roztomilý, akurát sa rozčúli, keď mu ťahajú niečo z ruky). Ale pravdu povediac navliekanie zatiaľ ani jednu z mojich dcér nezaujalo.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ja mám skúsenosti iba so Směr plastovými ťahačkami. Máme ich hneď tri (ak nepočítam svoju prastarú Směr mačku) – moja najstaršia má kačičku, stredná rybičku a najmladší vláčik. Kačka má príliš ťažkú hlavu, vždy sa prevrhne. Tá malá priehlbinka na drobnosti je milá, ale ako som hovorila, hlava priťažká oproti telíčku. Malá ju skôr ľúbi iba preto, že je to kačička a ona ľúbi kačičky, už vyrástla z ťahania, občas sa zahrá s bračekom, keď má veľkorysejšiu náladu sa ním zaoberať. Rybička je veľmi stabilná, dobre sa ťahá a podobne vláčik. Rybička je 1+ a vláčik 3+, pretože tá stredná časť vláčika sa dá vytiahnuť a krúžky vybrať. Môj malý zatiaľ nezvládol samostatne to vytiahnuť, ale odkedy vie, že sa to dá rozobrať občas dobehne a prinúti ma to vybrať. Jednu malú plastovú kvetinku schovám a nechám ho hrať sa s krúžkami a paličkou. Ale asi 2 a pol alebo 3, ak nechcete dozerať na detaily je pre vláčik viac v poriadku.

V tomto veku je rybička pre mňa top zo všetkých Směr ťahacích hračiek. Je veľmi stabilná, ľahká a bezpečná, nemá nejaké priostré hrany. A dobre sa ťahá. Jedine je na môj vkus pričervená, občas má Směr také divé farby na tie zvieratká, neviem kto u nich rozhoduje o farbách.  A možno o chvíľku tie červené už vypredajú a urobia rybičku v dákej svetlejšej farbe. A dúfam, že urobia kolieska v neutrálnej farbe, ružové sú síce celkom pekné, ale čo potom chúďa malí chlapci…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ďalšie pohybové hračky

Iste som vynechala množstvo „pohybových“ hračiek, ku ktorým sa moje deti dostali skôr, keďže majú staršiu sestru. Čo neznamená, že sú pre nich vhodné a že ich nebudete nútení občas schovať. To je v poriadku, že si môj 20 mesačný synáčik vylezie už samostatne na plyšového hojdacieho koníka 3+, horšie je, že ho využíva na státie, aby dočiahol na stôl. Nuž, a potom sú tu rôzne odrážadlá, čo sú tiež skôr také typické hračky na druhé alebo tretie narodeniny – záleží od modelu a vývinu dieťatka.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ako deti rastú

Na prvé autíčka a ťahacie hračky potom nadviaže v 2-3 rokoch odrážadlo (my máme tieto plastové), v piatich prvý bicykel. A možno neskôr nejaké to autíčko na diaľkové ovládanie či vlastné modely autíčok, lodí. Záleží od vývinu dieťatka a jeho záujmov.

Môj synček dostal tieto Vianoce, tri mesiace pred svojimi druhými narodeninami toto červené Dohány odrážadlo. Vybrali sme ho preto, lebo je fascinovaný autíčkami, hlavne červenými, nemôžem ho na ulici od nich odtrhnúť, má praktické kormidlo a háčik na uviazanie šnúry v prípade potreby ťahania. Pravda, sestry mu ho závidia a neraz „ukradnú“.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

P1030420

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.