Hračky na 1. narodeniny – Časť piata: Môj plyšový medvedík

Akoby som mohla vynechať plyšáčikov. Sú skvelí pre väčšinu detí všetkých vekových kategórií. Iste, budú deti čo z nich vyrastú. Ale sú i dospelí, ktorým pri pohľade na svojho starého plyšového macka či psíka znežnie zrak. Moje tri deti ich milujú a od druhého roka nedbám, že ich majú plnú posteľ. Do druhého roka som im dovolila spinkať iba s jedným či dvoma.

Pravdu povediac, plyšový macko ani jednu z mojich dcér nikdy naozaj nezaujal. Moja staršia je viac na klasických plyšákov, 20-30cm mačky, psov, koníkov. To sú tá veľkosť, čo sa dá ešte dobre odniesť a dajú sa aj vyzdobovať šnúrkami a handričkami. To je to, čo ju baví. A moje druhorodené malo od začiatku najradšej take menej klasické postavičky, maňušky klauna a mačičku, neskôr bola unesená lienkami, myškami, papagájom.. A ježko a sovička to momentálne vyhrávajú. A s výnimkou jedného väčšieho buldoga, ktorý jej „stráži“ postieľku a 50cm brokoličky z Ikey, o ktorej má aj knižku, má radšej menších plyšáčikov, tak 10-15cm.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Kampaň:

Keď sme už pri tých plyšákoch, nemôžem nespomenúť, že v Ikey prebieha teraz pred Vianocami už tradičná každoročná kampaň pre Unicef. Z každého predaného plyšáka dostane Unicef 1 Euro. Takže, ak idete okolo, tak si určite nejakého plyšáčika kúpte. O kampani som už písala.

Untitled-11

Materiál:

Pri novorodeniatkach a jednoročných by som sa držala ešte plyšáčikov, ktorí majú odporúčanie 0+, sú z bio alebo antialergického vlákna a nemajú plastové časti, majú vyšívané alebo maľované (a tepelne fixované) očká, a rozhodne nemajú tvrdé fúzy či dlhé chlpy. Ďalšie veci, na ktoré dohliadnite:

– plyš príjemný na dotyk
– samozrejmá vysačka s info o výrobcovi, doporučený vek, atest nezávadnosti
– prateľný, rozhodne pri deťoch do 3 rokov a ja hovorím i starších, dnes neprateľný plyš je trochu podozrivý
– je dobré, ak viete čím je hračka vypchaná, chcite vedieť, k čomu sa Vaše dieťatko túli a čo sa mu môže dostať do pusinky, ak sa plyšáčik natrhne

Plyšáci nie sú až tak nevinní ako ukázal test Ökostest 2014, po zdrvujúcom výsledku predajca Kik stiahol hneď 4 plyšákov z trhu. U nás tak rozšírený Kik má vôbec v Nemecku veľmi zlú povesť. Testovali 23 plyšákov, iba 8 z nich by odporučili do rúk bábätkám.

Použite pri nákupe svoj nos, nech hračka nepáchne zatuchnuto. Ten divný zatuchnutý zápach môže byť spôsobený viacerými dôvodmi, od nekvalitného materiálu použitého po výrobe až po zlé skladovanie. Plyšáci musia byť skladovaní v stabilnej teplote a pri minimálnej vlhkosti. Nuž a veľa plyšákov sa dováža z Číny. Sú naložení na lode v Ázii vo veľkých horúčavách a potom strávia 2-3 mesiace na mori vo vlhkom a chladnom prostredí. Preto nie je zlé pri menších deťoch si kúpiť radšej známejšiu značku, pri ktorej viete, že ten výrobca si dal záležať na materiály i skladovaní pri a po doprave.

Plyšové hračky 0+ s vyšívanými očkami známejších značiek vôbec nie je ťažké nájsť na internete, v Ikey či Tescu a občas s trochou šťastia niečo nájdete aj v kamennom hračkárstve.

A hlavne, plyšová hračka nemusí byť drahá nato, aby bola nezávadná.

Pri menších deťoch by som sa vyhla aj všetkým interaktívnym zvieratkám na batérie, môžu ich vydesiť, nehovoriac o tom, že batérie nie sú práve hračkou pre deti, ktorým rastú zuby a majú sústavne ručičky a rôzne veci v pusinke. Tie sú tak 3+ a to je dobre tak ako je.

Výber plyšáčika:

Nebudete vedieť uhádnuť, ktorý plyšáčik bude najobľúbenejší a pravdepodobne sa to tak so desaťkrát zmení, než dieťa pôjde do škôlky. Môj najmenší má najradšej béžového plyšového medvedíka z Ikey. A vždy bol unesený, keď pozeral tú časť Máše a medveďa, kde príde na návštevu malá panda. Tak hneď dvaja príbuzní mu kúpili panda macíka na prvé narodeniny. Takže máme dvoch. Ale malého vôbec nezaujali, na rozdiel od toho filmového. Naďalej uprednostňuje béžového. A veľmi s ním ľúbi pobehovať a tancovať na pesničky z Máše.

My tých béžových máme troch, ale dievčatá si ich moc nevšímajú, tak má malý v každej izbe. Ale už som sa rozhodla, že sa nebudú kupovať plyšáci iba preto, aby každý dostal rovnakého. Budú sa vyberať podľa záujmu (toto iste oľutujem tieto Vianoce).

Ale deti ani na jedného plyšáka nezavrhnú, oni sa k nim vždy vrátia.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Untitled-1

Veľkosť:

Nuž, je fajn, ak si dieťatko svojho plyšáčika aj unesie, preto obrovskí mackovia nie sú dobrý nápad pre novorodeniatka. Ale také jednoročné dieťatko už jeden ten väčší plyšáčik zaujme. Myslím, že z veľkých plyšákov stačia jeden na dieťa, možno dvaja pre zábavu, ale traja sú už iste na jednu izbičku priveľa. My máme dvoch veľkých psov, s ktorými dievčatá občas radi pobehujú.

Asi veľkosť je 20-25cm v tomto veku je tak akurát, záleží však aj na váhe. My máme prevažne Ikeu a tie nie sú ťažko vypchané. Ten plyšový macík má tak 45cm. Ale ako som spomínala, sú deti, ktoré majú radi menších.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Untitled-14

Bábiky

V tomto veku je podľa mňa i bábika akýsi druh plyšáčika a neviem, nakoľko to deti vnímajú ako niečo odlišné. Moje deti svoju látkovú bábu brali zo začiatku ako plyšáka a to je snáď dobre. Prvá bábika má byť mäkučká a vhodná na objatie. Plast nie je ani mäkký, ani prítúľný a navyše je studený. Pravda, ak chcete dieťatku naznačiť, že je to niečo iné než plyšák, tak sa treba poobzerať po vhodných bábikách s plastovou hlavičkou, prípadne plastovými končatinami a látkovým telíčkom, tých však zas tak veľa vhodných pre dieťatko 1+ na trhu nie je.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

PICT7300

Miesto pre plyšáčikov

A keď sa Vám začnú plyšáci premnožovať, treba im aj dáky priestor, či už krabicu, vak na stenu alebo niečo podobné. My máme takúto sieťku z Ikey, akurát ocko musel vystružlikať stojan, lebo v tom čase nemali v Ikey v ponuke niečo podobné (hľadajte „konzola“ vo vyhľadávači Ikey). Je to dosť milé, samozrejme bude sa to prášiť, ale nemôžem všetky hračky „zabedniť“ do nejakých sterilných krabíc.

Pravdu povediac, na tie sieťky ma inšpirovala naša škôlka, tam som videla niečo podobné pre plyšákov a zdalo sa mi to ako výborný nápad na šetrenie miesta. A deti sú radi, že plyšáci majú „vlastné postieľky.“

P1030212

P1030214

Untitled-22

A ešte máme tento plastový vozík z Lidl, ale dostať podobný i v Jysku (nie som si istá, že je to ten istý). Je dobrý ako sklad plyšákov a menšie deti, tak do 2 rokov sa v ňom môžu i voziť. Malý si ho ľúbi tlačiť a prenášať. Je vyrobený v Taliansku a je celý z polypropylénu (PP). Má 4 kolesá na jednej i druhej strane a ak v ňom tlačíte dieťa, občas môže niektoré odletieť, ale vždy sa dá nasunúť naspäť. Nie je to Ferrari, ale ak hľadáte lacnejšiu krabicu na plyšákov či hračky je fajn.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Untitled-2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.