Je Johnson’s Baby naozaj to najlepšie pre novorodeniatko?

98_slovenskych_porodnicPodľa reklamy na sladkastých slovenských stránkach Johnson’s Baby používa 80% slovenských pôrodníc. Nuž, asi to bude pravda, keďže im natlačia svoj reklamný tovar a nemocnice na jednej strane nemajú peniaze na zakúpenie produktov vlastnej starostlivosti o novorodeniatka, na druhej strane, prečo by sa unúvali. Už v našej nemocnici natierajú moje jednodňové bábo reklamným krémom na zadok J&J, z čoho mi vždy dupkom vlasy vstávajú. Chápem, že nemocnice nemajú peniaze, ale naozaj by si mohli od mamičiek vypýtať krém spolu s plienkami a vlhčenými obrúskami, keď už nutne musia dieťatko po narodení niečím natrieť (nieže by to bolo až také potrebné, skôr je to nebezpečný zlozvyk z minulosti). Pozrime sa teda, čo na úžasných produktoch pre bábätka značky J&J nesedí.

sdlogo2012_03Najjednoduchšie je preskúmať kozmetický produkt v databáze Skin Deep. Skin Deep je najväčším a najpopulárnejším svetovým sprievodcom bezpečnosti kozmetických produktov a produktov osobnej hygieny, čomu nasvedčuje i milión zobrazení stránky za mesiac. Od roku 2004 databáza zahŕňa 78,209 productov a 2,894 značiek na svetovom trhu, i keď sa vo veľkej miere orientuje na americký trh. Vláda USA totiž neskúma bezpečnosť výrobkov pred tým, než sa dostanú na trh a spoločnosti môžu používať akékoľvek prímesy, aké si želajú. Vláda USA sa akurát „spolieha na to“, že kozmetické spoločnosti predpisy aj ráčia dodržiavať. A tých predpisov a zákazov ohľadne kozmetiky v USA nie je veľa. Vďaka popularite Skin Deep boli spoločnosti nútené stiahnuť z trhu mnohé nebezpečné výrobky a ich vzorky prepracovať.

skindeephazardscoreI pre tých, čo nevedia po anglicky sú čísla (10-0) a tri farebné zóny (červená, žltá, zelená) veľmi jasné. Čím vyššie číslo má produkt, ingrediencia, tým nebezpečnejšie pre ľudské zdravie: 10-7 vysoké nebezpečenstvo (červená zóna), 6-3 stredné nebezpečenstvo (žltá zóna), 2-0 malé nebezpečenstvo (zelená zóna). Po bode dostávajú samozrejme ingrediencie spôsobujúce rakovinu, vývojové a hormonálne zmeny, alergie a imunotoxicitu, a neurotoxicitu. Do hodnotenia je zahŕňaná i dostupnosť dát: rozsah údajov prísad obsiahnutých v databáze a počet vedeckých štúdií, vykonaných vládnymi alebo súkromnými inštitúciami (oficiálne uznanie vládnych inštitúcií o nebezpečnosti ingrediencie má váhu 100).

JsBaby-krem_soft_100mlZ celkovo testovaných 494 produktov J&J , 187 produktov obsahuje napr. propylparaben so známkou 7 ( vývojová / reprodukčná toxicita, ekotoxikológia, endokrinné poruchy, alergie / imunotoxicita, použitie obmedzené vládnymi nariadeniami), medzi inými i  Johnsons Baby zvláčňujúci krém pre jemnú pokožku – celkové hodnotenie 6
* http://www.ewg.org/skindeep/product/463668/Johnson%27s_Baby_Cream/

Johnsons Baby kúpeľ na dobrú noc, nebudeme si zas všímať, že obsahuje parfém, fragrance, čo nie je nikdy dobré, keďže to môže byť čokoľvek na svete v rámci zle povestného „výrobného tajomstva“ a pozrime sa na quatermium-15. Vyhnite sa proste syntetickej kozmetike, ktorá sa skrýva za slovo ‚fragrance‘ a nevypíše obsah.  Quatermium-15 je konzervačná látka, ktorej použitie je obmedzené, keďže spôsobuje alergie/imunotoxicitu, podráždenie kože, očí alebo pľúc. A to najhoršie pri použití tejto látky môže hroziť kontaminácia karciogénnym formaldehydom, ktorého použitie je v EU zakázané.
* http://www.ewg.org/skindeep/product/472867/Johnson%27s_Baby_Bedtime_Bath%2C_Trial_Size/

JsBaby-bath_bedtime_500ml

Výrobky JOHNSON’S® Baby prechádzajú prísnymi testami, aby zaistili najvyššiu mieru bezpečnosti a jemnosti pre detskú pokožku.„, citujem zo slovenskej stránky J&J, zabudli však pripomenúť, koľko stovky tisícov zvieratiek pri tých testoch umučili na smrť. J&J žiaľ patrí k výrobcom, ktorí naďalej vykonávajú pokusy na zvieratách, ako sa môžete presvedčiť v databáze Peta.

header-logoV Európskej únii sú pokusy na zvieratách v prospech kozmetických prípravkoch zakázané od marca 2009, ale nie je ešte presadený zákaz dovozu produktov, pri výrobe ktorých boli pokusy vykonané. Zákaz by mal byť prerokovaný v marci 2013, avšak mnohé obrovské spoločnosti samozrejme tlačia, aby bol zákaz posunutý. Ak prestanete kupovať výrobky spoločnosti J&J podporíte nielen iniciatívu na zastavenie dovozu kozmetiky testovanej na zvieratách v zahraničí do EU, ale ochránite i zdravie svojho dieťatka i svojej rodiny. A pochybujem, že by novorodeniatko naozaj chcelo, aby ho natierali niečím, čo spôsobilo utrpenie a smrť toľkých živých tvorov.

Všetky testované produkty výrobcu značiek akými sú Johnson’Baby, Neutrogena, Carefree, Aveeno, Clean&Clear a ďalších  nájdete na linke Skin Deep:
* http://www.ewg.org/skindeep/company/Johnson_%26_Johnson/

Vraj, „doporučené slovenskými dermatológmi„. Nuž, rada by som vedela, ktorí slovenskí dermatológovia sa pod to odporúčanie podpísali a čo zato dostali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.