Nanočastice v slnečnej kozmetike

Pri výbere ochranného slnečného prípravku som narazila po prvýkrát na problematiku nanotechnológie v kozmetike. Väčšina konvenčných slnečných prípravkov (viď Ökotest) s výnimkou prírodnej kozmetiky obsahuje otázne chemické filtre (Ethylhexyl Methoxcinnamate, Benzophenone-3, Octocrylene, Homosalate) , ktorým bol dokázaný hormonálny vplyv, o ďalších podozrivých chemikáliách nehovoriac. Chemické filtre boli nájdené i v materskom mlieku žien, ktoré používali opaľovacie krémy. Octocrylene obsahujú i takmer všetky chemické ochranné prípravky pre deti.  Je dokázané, že pôsobí na bunky ako ženský hormón estrogén.

Chemické filtre prenikajú do pokožky, je teda lepšie použiť už desaťročia overené bezpečné minerálne filtre, ktoré zostávajú na jej povrchu ako štít:  Titandioxid a Zinkoxid. Popritom som však narazila na problém nano v kozmetike, predovšetkým v opaľovacích krémoch. Výrobcovia, ktorí používajú minerálne filtre namiesto zlých chemických, totiž zároveň začali v posledných rokoch používať nanotechnológiu. Slovíčko „nano“ pochádza z gréčtiny a znamená „trpazlík“. Všetky častice materiálu, ktoré sú menšie ako 100 Nanometrov (1 desaťtisícina milimetra) patria do nanotechnológie.

Takže nano je niečo malilinké. Titandioxid a zinkoxid ako častice krému vytvárajú bariéru proti UV žiareniu. Pôsobia hneď po natretí a nepotrebujú čas ako chemické krémy. Predtým, keď ešte nepoužívalo nano, vytvárali krémy na pokožke biely povlak. Nanotechnológia zmenší častice natoľko, že inak odrážajú svetlo, pre naše oko sa zdajú takmer neviditeľné. Krém už nebieli a ľahko sa rozotiera. Takže nanotechnológia zmenila normálne častice titandioxidu na častice nano-titandioxidu (20-30nm). Čo je na tom zlé? Nič tvrdia niektorí. Veľa hovoria iní. 

Obavy vyvoláva predovšetkým jedna schopnosť nanočastíc. Kvôli ich malej veľkosti môžu nanočastice preniknúť do ľudského tela: dýchacími cestami, tráviacim ústrojenstvom. Po vniknutí môžu cirkulovať v celom tele – dokonca aj v mozgu. O tom, či sa častice môžu dostať do tela i pokožkou sa diskutuje. Súčasné vedecké stanovisko tvrdí rozhodné NIE. Avšak čo ak sa mýlia a o 30 rokov sa zistí niečo iné? Čo ak budú naše deti ochránené pre rakovinou pokožky, ale budú trpieť nejakou inou chorobou vyvolanou použitou ochrannou kozmetikou.

Oxid titaničitý je chemická zlúčenina titánu a kyslíku. V prírode sa vyskytuje v niekoľkých minerálnych formách, umelo pripravovaný je označovaný ako titánová beloba . Najviac sa využíva ako biely pigment, nájdeme ho v náteroch, farbivách, plastoch, papieri, atramente, potravinárskej farbe, liekoch, zubných pastách. A pre svoju obrovskú schopnosť odrážať UV žiarenie sa nachádza už desaťročia v každom fyzikálnom filtri. V prostriedkoch na opaľovanie musí byť oxid titaničitý balený (do oxidu kremičitého a oxidu hlinitého), lebo vo fotokatalickej reakcii vytvára radikály, ktoré by mohli poškodiť pokožku. Oxid titaničitý tvorí 70% celkového objemu výroby pigmentov na svete. Rastúci vplyv nanočastíc oxidu titaničitého nachádzajúceho sa v produktoch dennej spotreby na človeka je predmetom intenzívneho prieskumu (viď http://www.nanotortlaw.com/nanoblog/?entry=306). Prach oxidu titaničitého bol klasifikovaný Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako možný karciogén (poškodenie pľúc u ľudí pracujúcich v prašnom prostredí s následkom rakoviny, rakovina u pokusných zvierat).

Oxid zinočnatý je biely prášok nerozpustný vo vode, používaný ako prísada do mnohých materiálov -plastov, keramiky, skla, cementu, farby, potravín, cigaretových filtrov. V prírode sa vyskytuje ako nerast zinkit, ale väčšina oxidu zinočnatého sa vyrába synteticky. Najväčší význam má v maliarstve ako pigment – zinková beloba (akvarel, pastel, olejomaľba). Je súčasťou gumárenských zmesí pri vulkanizácii kaučuku, špeciálne odolných skiel, glazúr. V medicíne sa používa pre svoje deodorizujúce a antibakteriálne vlastnosti, pre túto vlastnosť sa pridáva potravinárskych obalov, gumy, bavlneného textilu. Je používaný na liečenie  a prevenciu množstva kožných chorôb, nájdeme ho v púdroch a krémoch pre bábätká či šampónoch proti lupinám. Oxid zinočnatý je fotostabilný a má schopnosť blokovať UVA (320-400nm) a UVB (280-320nm) žiarenie. Keďže nie je absorbovaný pokožkou, nespôsobuje alergie a je vynikajúco tolerovaný jeho nanočastice sú spolu s nanočasticami oxidu zinočnatého využívané v ochrannej slnečnej kozmetike. Ako prídavok do potravín je oxid zinočnatý pokladaný za bezpečný, avšak je veľmi nebezpečné vdychovať výpary oxidu zinočnatého, ktoré vznikajú pri topení zinku alebo jeho zliatiny pri vysokých teplotách (rovnako i pri zváraní, z tohoto dôvodu sa pozinkovaná oceľ nezvára, prípadne sa odstráni zinok ako prvý).

Najbezpečnejšie riešenie: ochranný prostriedok bez chemických filtrov, bez nanotechnológie. Je ich málo, ale existujú:

–  Eco Cosmetics (minerálne častice majú 200-500 Nanometrov)

– Lavera od r 2014

Biosolis

Alga Maris

Alpaderm (minerálne častice majú 200-500 Nanometrov)

– Vivesana

– A Natural Difference

– Badger

Ešte bezpečnejšie je používať slnečnú kozmetiku iba príležitostne a dodržiavať pravidlá bezpečnosti pobytu na slnku: čas medzi 11.00 a 16.00 tráviť v tieni, chrániť sa oblečením, klobúkmi, slnečníkmi. Pravdaže, pri niektorých povolaniach to nie je možné, ale deti ochrániť môžeme.

BEZ NANO: Vzhľadom na nedostatok informácií o nanotechnológii a jej pôsobení na človeka, certifikáty organickej kozmetiky ECOCERT, SOIL ASSOCIATION, DÉMETER zakazujú použitie nanotechnológie. Ak nechcete nano, hľadajte toto označenie.

Ostatní výrobcovia prírodnej kozmetiky ( Sante/Logona, Weleda, Lavera)* pripustili, že ich produkty obsahujú nanočastice. Podľa predstaviteľov Lavera, aj keď sú častice menšie ako 100 nanometrov, sú obalené kokosovým olejom, takže nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Weleda taktiež nevidí v nanočasticiach žiadne nebezpečenstvo, avšak z iných dôvodov produkciu slnečnej ochrany pozastavila. Vzhľadom na nižšie uvedené stanovisko dm, je viac ako pravdepodobné, že certifikovaná prírodná kozmetika Alverde nanočastice taktiež obsahuje.

(*2014 nepoužívajú už nanotechnológiu)

Stanovisko Sante/Logona

„Za nanočastice sa pokladajú častice s veľkosťou menšou ako 100 Nanometrov  (nm) . V oblasti kozmetiky sú nanočastice titandioxidu a oxidu zinočnatého používané vo forme ochranných slnečných filtrov. Tak je tomu i v prípade produktov skupiny SANTE Soleil Sonnenschutz. Tieto vysoko efektívne, čisto minerálne ochranné filtre neprenikajú do pokožky, ale pokrývajú pokožku neviditeľným ochranným štítom a odrážajú slnečné žiarenie. Výhodou medzi iným je i to, že sa možno vyhnúť fotoalergickým reakciám, ktoré chemické UV-filtre často vyvolávajú. Častice titandioxidu použité v SANTE Soleil mliekach sú väčšie ako 20 Nanometrov a nemôžu preniknúť pokožkou.

Keďže sa v prípade titandioxidu jedná o povolené potravinárske farbivo, ktoré zodpovedá i kritériám kontrolovanej prírodnej kozmetiky, je dokonca i jeho prehltnutie neškodné.“

Prevzaté z http://www.schnullerfamilie.de/kaffeeklatsch/169771-nanopartikel-sonnencreme.html

Jürgen Kundke, hovorca Spolkového ministerstva pre hodnotenie rizík (Bundesinstitut für Risikobewertung (BfR)).

„Od roku 2013 musia výrobcovia kozmetiky úradom preukázať, či používajú vo svojej kozmetike nanomateriál, aký vplyv to môže mať na zdravie, a taktiež musia popísať, či sa spotrebiteľ môže dostať s látkou do kontaktu.“

„Aj pre spotrebiteľov kozmetiky sa situácia v lete 2013 zlepší. Na obaloch musí byť uvedené, či je v kozmetike použitý nanomateriál – v zozname zloženia alebo INCI budú v budúcnosti označené všetky zložky v tvare nanočastíc  dodatkom Nano.“

Prevzaté z http://www.fca.at/storage/users/4/4/pdf/7893/sonnenschutzmittel.pdf

Od 11.07.2013 kozmetické prípravky, ktoré obsahujú nerozpustné nanomateriály, musia byť označené. V zozname zložiek musí nasledovať v hranatých zátvorkách (napr. oxid titaničitý [nano]), názov slovo “nano”. podrobnejšie viď
http://www.bocianiehniezdo.sk/content/slnecna-ochrana-2014/

Nanočastice sa používajú i v konvenčnej kozmetike, minerálne filtre sa zmiešavajú s chemickými. Tu je vyjadrenie niektorých firiem.

Stanovisko dm – Sun Dance:

„Ako nanopartikle (nanočastice) sú označované častice s priemerom maximálne do 100 nanometrov (1 nanometer = 1 miliardtina metra). Táto definícia je uvedená v ISO TS 27687.  V kozmetických prípravkoch sa používajú hlavne dve látky, ktoré spĺňajú túto definíciu: dva minerálne UV filtre oxid titaničitý a oxid zinočnatý. Oba filtre sú používané bezpečne po mnoho desaťročí v ochranných slnečných produktoch. Bezpečnosť oboch látok v opaľovacích prípravkoch bola opakovane potvrdená nezávislými vedcami a zdravotníckymi orgánmi (vrátane Spolkového ústavu pre hodnotenie rizík v roku 2008 a Austrálskeho zdravotného úradu v roku 2009). Ochranný účinok proti UV žiareniu môže byť vďaka zníženej veľkosti častíc týchto zložiek podstatne vylepšený, pretože odrážajú a rozptyľujú pokožke škodlivé UV žiarenie. Tým prispievajú k ochrane ľudskej pokožky pred negatívnymi vplyvmi, ktoré môžu byť vyvolané UV žiarením. Predovšetkým v slnečných produktoch určených pre citlivú pokožku detí  a prírodnej kozmetike sú tieto minerálne UV filtre používané. Ako minerálne látky sú tieto dva UV filtre aj zákonom povolené. Neexistuje k nim alternatíva. V opaľovacích krémoch sa častice oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého zoskupujú do väčších častí takže sú v konečnom výrobku väčšie ako pôvodné nanočastice. Vzhľadom k svojej skutočnej veľkosti obe látky nie sú schopné preniknúť neporušenou pokožkou. To bolo mnohými štúdiami opakovane doložené. Ak zákonodárne orgány svoj postoj k používaniu UV filtrov zmenia, budeme samozrejme postupovať podľa nových smerníc. V súčasnej dobe však nevidíme žiadny dôvod konať inak.“

Prevzaté z http://www.dm.de/cms/servlet/segment/de_homepage/sundance/sundance-fragen/

Zoznam produktov Beiersdorf AG (Nivea, Eucerin) s obsahom Titanium Dioxide, Zinc Dioxide vo forme nanočastíc. Beiersdorf AG sa podobne ako dm v predchádzajúcom odstavci odvoláva na súčasné vedecké stanovisko o bezpečnosti nanočastíc: 

Eucerin Anti-Age Hyaluron-Filler Intensiv Faltenauffüllende Tagespflege
Eucerin DermoPurifyer Creme-Gel
Eucerin Empfindliche Haut Anti-Rötungen Beruhigende Tagespflege
Eucerin Empfindliche Haut Anti-Rötungen Kaschierende Tagespflege
LSF 15
Eucerin Empfindliche Haut Hydro-Balance Trockene Haut
Eucerin Empfindliche Haut Lipo-Balance
Eucerin Empfindliche Haut Q10 Active
Eucerin Empfindliche Haut Q10 Active Fluid
Eucerin Sun Protection Kids Micropigment Sun Lotion 25
Eucerin Sun Protection Kids Sun Lotion 50+
Eucerin Sun Protection Kids Sun Spray 50+
Eucerin Sun Protection Sun Creme 30
Eucerin Sun Protection Sun Creme 50+
Eucerin Sun Protection Sun Fluid 30 Mattierend
Eucerin Sun Protection Sun Fluid 50+ Mattierend
Eucerin Sun Protection Sun Lotion 30 Extra Leicht
Eucerin Sun Protection Sun Lotion 50 Extra Leicht
Eucerin Sun Protection Sun Spray 50+
Eucerin Trockene Haut Acute Lip Balm
Eucerin Trockene Haut Hautschützende Fettsalbe 20% Omega

Florena Creme mit Kamille
Florena Waschcreme mit Olivenöl

Labello Sun
Labello UV Alpin LF 30

NIVEA BEAUTÉ Natural Matt Foundation
NIVEA BEAUTÉ Perfect Cover Liquid Concealer
NIVEA BEAUTÉ Stay Real Compact Make-up

NIVEA FOR MEN Feuchtigkeitsemulsion
NIVEA FOR MEN Gesichtspflege Sensitive
NIVEA FOR MEN Intensive Feuchtigkeitscreme

NIVEA Sun Anti-Age Sonnencreme LF 10
NIVEA Sun Anti-Age Sonnencreme LF 20
NIVEA Sun Anti-Age Sonnencreme LF 30
NIVEA Sun DNAge Sonnencreme LF30
NIVEA SUN Light Feeling Lotion LF 10
NIVEA SUN Light Feeling Lotion LF 20
NIVEA SUN Light Feeling Lotion LF 30
NIVEA Sun Pflegende Sonnenmilch LF 15
NIVEA Sun Pflegende Sonnenmilch LF 20
NIVEA Sun Pflegende Sonnenmilch LF 30
NIVEA Sun Pflegende Sun Milk 50+
NIVEA Sun Pflegendes Sun-Spray 50+
NIVEA Sun Sonnenmilch für Kinder LF 30 Urlaubsgröße
NIVEA Sun Sonnenmilch für Kinder LF 50+ sehr hoch
NIVEA Sun Sun-Spray für Kinder 50+

NIVEA VISAGE Anti-Falten Q10 Plus Augenpflege
NIVEA VISAGE Anti-Falten Q10 Plus Tagespflege
NIVEA VISAGE Aqua Beauty
NIVEA VISAGE Aqua Beauty Belebende Augenpflege
NIVEA VISAGE Creme Optimale 3
NIVEA VISAGE DNAge Augenpflege
NIVEA VISAGE DNAge Tagespflege
NIVEA VISAGE Expert Lift Augenpflege
NIVEA VISAGE Expert Lift Tagespflege
NIVEA VISAGE Feuchtigkeitsspendende Tagescreme
NIVEA VISAGE Getönte Feuchtigkeits-Creme (Bronze)
NIVEA VISAGE Getönte Feuchtigkeits-Creme (Hell)
NIVEA VISAGE Hautverfeinernde Clear-Up Strips
NIVEA VISAGE Natural Beauty Augenpflege
NIVEA VISAGE Reichhaltige Tagescreme
NIVEA VISAGE Silk Comfort
NIVEA VISAGE VITAL Aufbauende Tagescreme
NIVEA VISAGE VITAL Teint Optimal Augen- und Lippenkonturen

Prevzaté z http://www.aktionnano.info/5.html

Zoznam spoločností, ktoré sa priznali k nano: Unilever, Nivea, Avon, L’oreal..
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1083102/The-beauty-creams-nanoparticles-poison-body.html

6 Responses to Nanočastice v slnečnej kozmetike

 1. Zuzana píše:

  Po velmi pečlivém prostudování obalu opalovacího mléka Alverde Baby Sonnenmilch mit Rein Mineralischem Filter ( Kleine Elfe ) jak v češtině, tak v němčině jsem nenašla jedinou zmínku o nano částicích. Je tedy možné, že ji zrovna tento přípravek skutečně neobsahuje?

  • electra píše:

   To je otazka ktoru musite polozit DMku 🙂 Maju dost kvalitnu zakaznicku sluzbu, iste odpovedia. Vyskusali sme minule roky pri vode / vo vode tuto znacku pravda iba poobede a v klobuku na rucicky, nozicky, nebol ziaden problem. Ale konkretne nanocastice, to musi povedat vyrobca alebo treba pockat na zakon, ktory nariadi, aby to uviedli na obaloch. – Doplnok, poslala som otazku na DM „Ich wurde gerne wissen if in Sonnenmilch Alverde Baby Sonnenmilch mit Rein Mineralischem Filter ( Kleine Elfe ) Nanopartikeln eigesetz werden.“ Ak chcete skuste cesky DM.

   • electra píše:

    „vielen Dank, dass Sie sich an uns gewandt haben.

    Der Inhaltsstoffe, der in Sonnenschutzprodukten als Nanopartikel vorliegt ist Titandioxid. Dieser ist, wie gesetzlich vorgeschrieben, auf den INCIs der Produkte deklariert.

    Es ist auf dem Markt zum derzeitigen Zeitpunkt kein Titandioxid verfügbar, welches nicht unter die Definition der Nanopartikel fällt.

    Bei Fragen erreichen Sie uns montags bis samstags von 8:00 Uhr bis 20:00 Uhr unter der gebührenfreien Rufnummer 0800 3658633 oder auf http://www.facebook.com/dm.Deutschland.

    Mit freundlichen Grüßen
    Ihr dm-ServiceCenter

    Michaela Kornmüller

    P.S.: Informationen zu unseren Produkten und Services erhalten Sie auch in Ihrem dm-Markt sowie auf http://www.dm.de.“

    “ Zložka v ochranných prostriedkoch proti slnku vo forme nanočastíc je Titandioxid. Tento je , ako to predpisuje zákon, deklarovaný aj na zozname zložiek INCI.

    V súčasnej dome nie je na trhu žiaden oxid titaničitý, ktorý nespadá pod definíciu nanočastíc.“

    Keď som si to prečítala, uvedomila som si, že som položila zlú otázku. Samozrejme, že Titandioxid je vo forme nanočastic, každý ho tak používa, skôr som sa mala spýtať aké sú veľké. Asi by to nebola zlá štúdia popýtať sa výrobcov a porovnať veľkosť nanočastíc v kozmetike.

 2. Petra píše:

  Ahojte! A čo hovoríte na opaľovací krém pre deti od Dado Sens? Je jeho zloženie podľa Vás viac-menej ok? 2.dado sens.com/sprache3/n2342449/i2342522.html (bez medzere)
  Zloženie: AQUA (WATER), DICAPRYLYL CARBONATE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, GLYCERIN, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL STEARATE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, SIMMONDSIA CHINENSIS (JOJOBA) OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (SWEET ALMOND) OIL, POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE, SORBITAN OLEATE, SQUALANE, TRIBEHENIN, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA BUTTER), BENZYL ALCOHOL, CERA ALBA (BEESWAX), PHENOXYETHANOL, MAGNESIUM SULFATE, ALCOHOL, PANTHENOL, HYDROGENATED CASTOR OIL, GLYCERYL CAPRYLATE, TOCOPHERYL ACETATE, ALLANTOIN, BENZYLIDENE DIMETHOXYDIMETHYLINDANONE, SORBITOL, LECITHIN, ETHYLHEXYLGLYCERIN, HELIOTROPINE, CARTHAMUS TINCTORIUS (SAFFLOWER) SEED OIL, ECTOIN, TILIROSIDE, ASCORBYL PALMITATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, TOCOPHEROL

  • regi píše:

   electra odpovedala na dado sens 20.5.2014, 23.01 v diskusii na otazku jany pod inym clankom http://www.bocianiehniezdo.sk/content/slnecna-ochrana-2014/
   pozri tam
   Velka vdaka za stranky, zase o cosi vedomosti viac 🙂
   Klobuk dolu, tolko casu a prace…

   • Peto píše:

    este mi vysvetli niekto,ako moze byt pripravok TiO2 klasifikovany ako bio?

    Jediny, opakujem jediny certifikovany bio opalovaci krem predava firma Ilcsi. nakolko ale neobsahuje ani fyzicky ani chemicky UV fileter, podla noriem EU ho nemozno nazvat opalovacim kremom. Obdobne ako Tuzemsky Rum uz nemoze byt rumom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.