Naša cesta ku hviezdam

V polovici júla sme boli v hvezdárni v Hurbanove. Bála som sa, či sa malý nebude nudiť, aj sa zamestnanci divili, čo za prcka som im tam priniesla. Ale jemu sa to páčilo najviac, hlavne 3d premietanie súhvezdí a planét. Keby mohol, tak zajtra je astronautom.

P1080377

Nemáme to ďaleko, zo 20 min cesty autobusom. Autobusy stoja rovno pred hvezdárňou. Určite uprednostnite autobus ak neviete ísť autom, cestovanie vlakom neodporúčam, železničná stanica je od hvezdárne naozaj neskutočne ďaleko pre malé dieťa a nikde nablízku žiadna doprava. Zo 2km šľapania ak nie viac.

Prišli sme ráno o hodinu skôr pred programom, programy sú celé leto v pracovné dni o 10.00 a 13.00. Rozmýšľala som, či sa nebudeme nudiť, ale dobre sme spravili. Hvezdáreň má krásny veľký park, sadli sme si na lavičku a najedli sa. My sme sedmospáči a ledva sme stihli autobus, nieto raňajky. Potom sme sa zahrali na skrývačku, čo si deti užili, a odfotili sa.

P1080389

P1080369a

Kúpili sme si vstupenky, cenník nájdete tu, rodinné vstupné (2 dospelé osoby + 1 dieťa) je 7 € + každé ďalšie dieťa 1 €
Chvíľku sme počkali na ohlásenú skupinu letnej školy. Aspoň sme si mohli v pokoji pozrieť výstavu. Keďže tam boli samé malé deti, tak náš ušetrili filmu o histórii hvezdárne a pustili iba krátky animovaný film. My sme tam boli na základnej škole zo dvakrát na exkurzii, ale až tak som si to nepamätala.

Potom sme sa presunuli do kruhovej miestnosti, kde deťom ukázali súhvezdia, najskôr ako čiary, potom ako kreslené obrázky a dostali aj pekné baby modely nakoniec. Sadnite si do zadnej alebo strednej rady, ak môžte, predná nemá až taký úžasný výhľad. Napokon dostali deti film o planétach a raketách, z ktorých bol môj najmenší unesený a stále si niečo nadšene brblal.

Veľmi sa mi páčilo, že zamestnanci mali naozaj veľkú trpezlivosť s deťmi, na každého počkali. Aj pred predstavením aj po presunutí sa do druhej budovy po predstavení. Ponúkli im, nech idú na WC, ktoré bolo veľmi pekné, čisté a s toaletným papierom.

Potom sme sa presunuli z hlavnej budovy do menšej, pravdu povediac, túto časť si pri ďalšej návšteve odpustím s tak malými deťmi. Film o teleskopoch ich nebavil a aj keď ja som veľkým fanušikom tých pekných drevených chatiek, ktoré vyzerajú ako spred dvoch storočí zo stredného Slovenska, šľapanie po úzkych schodoch nie je nič pre malé deti. To sme vyšľapali k veľkému teleskopu, ktorý premietal slnko na plátno. Do slnka sa nepozeráme, treba deťom vždy pripomínať a tu im to aspoň vysvetlia.

P1080380

To už moje deti nebavilo, vzala som ich zas von do parku, chvíľku sme sa ešte zahrali. Hneď vedľa hvezdárne je tá najmenšia verzia Tesca, tak sme si kúpili dáky rožok, doplnili zásobu pitia a deti samozrejme uchmatli zavesený mini sáčok Lega, aby mali dáku pamiatku na cestu.

Mne sa výlet veľmi pačil a určite tam deti zoberiem aspoň raz za rok, kým nebudú dosť veľké aby mi povedali, že im mám prestať organizovať voľný čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.