Naše prvé plastové autíčka

Ak chceme kúpiť plastové autíčko pre dieťa od 2 rokov vyrobené v Európe, na výber je naozaj veľké množstvo značiek a typov. V obchodoch, kamenných i online, nájdeme plastové autíčka vyrábané v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, vo Francúzsku, Taliansku… Väčšina z nich je podobnej kvality, bez ostrých hrán či ulomiteľných častí. Z tých známejších značiek by som menovala Wader, Androni Giocattoli, Lena, Ecoiffier.

P1070770a

Tu predstavené plastové autíčka sú vhodné pre deti od 2-3 rokov. Nie sú to žiadne komplikované autentické modely áut typu Bruder, sú to jednoduché autíčka, ktoré môžu deti hodiť o zem bez toho, aby sa z nich niečo odlomilo. Prípadne, hodiť o súrodenca a ten súrodenec to prežije s menším škrabancom (to nie je odporúčanie iba konštatovanie). V podstate pre deti od 2 rokov existujú dva druhy plastových autíčok:

1. typ je od výrobcov plastových hračiek do piesku. Samozrejme, tie autá si môžu deti vziať do piesku i na von. Doma máme značky Wader, Lena, Ecoiffier a Androni Giocattoli v rôznych veľkostiach. Všetky sú vyrábané z recyklovateľného polypropylénu (PP, 5), podobne ako plastové vedrá či fľaše na vodu.

2. typ je od výrobcov plastových stavebníc. Tie plastové autíčka či vláčiky sú potom rozložiteľné. My konkrétne máme doma Lego Duplo, dovolím si zdôrazniť, že pre menšie deti, až do 6-7 roku (v závislosti od vývinu dieťatka) by som rozhodne zostala pri Duplo verzii. Lego Duplo je vyrábané z ABS plastu.

Naše prvé plastové autíčka boli poľskej značky Wader, máme dva väčšie náklaďáky, na ktorých sa deti radi vozia dodnes. Pokiaľ ide o veľký typ plastového autíčka, rozhodne sa oplatí do jedného takého investovať, deti si ich užijú. Naše úplne prvé má už dobrých 6 rokov. O Wader som už viackrát písala na týchto stránkach. Niekedy v posledných rokoch sa osamostatnili od Nemcov a zásobujú okolité európske štáty. Od Wader máme aj niekoľko formičiek, aj keď väčšina našich formičiek je od výrobcov Ecoiffier a Androni Giocattoli.

Untitled-2

Wader vyrobili aj našu prvú dráhu, prišla aj s dvoma mini autíčkami. Ešte stále stojí, je to jednoduchá skladačka, praktická, synček ju používa na všetky autíčka vrátane svojich prvých kovových. Mali sme šťastie s modelom, keďže niektoré dráhy sú viac garážové a táto má i väčší sklon na šmýkanie autíčok. Dráha je na jednom z našich troch detských kobercov, aby malý neposedával na studenej podlahe. Ten na obrázku je z Jysku.

P1070655a

P1050774a

P1070656a

P1070658a

Pri našej studenej podlahe máme tri detské koberce, dva sú z Ikey a jeden z Jysku, som radšej keď deti na nich sedia, keď sa hrajú. Celé koberce do izby nemám rada, ťažko sa to čistí, ale tieto detské sú praktické, majú protišmykovú vrstu, dajú sa vyprášiť, prípadne aj oprať, ja som už náš opišaný viackrát sprchovala. Akurát všetky smrdia hneď po kúpe, treba ich rozbaliť a nechať vyvetrať zopár dní. Dva sú také mini mestečko s cestičkami, jeden je taký chutný s číslami na skákanie. Úplne rovnaká kvalita podľa mňa, akurát Jysk mal Okotex certifikát, ak si dobre spomínam.

Môj synček dostal na niektoré Vianoce (teraz bude mať v marci 4, takže asi keď mal 2) Lena traktor. Je to dosť známy model, má ho množstvo obchodov vrátane Dráčika. Je pekný, moja jediná výhrada je, že akosi sme nenašli pre neho využitie a zavadzia. Ak máte malý byt, tak bude zavadzať. Tá predná lyžica je odnímateľná, ak sa dieťa pokúša voziť sa i s ňou, tak to nie je dobrý nápad – môj syn zo začiatku rád sedel na kapote a vozil sa. Ale uprednostňuje náklaďáky. Podľa českých Lena stránok má 107x27x22 cm, tak im budeme veriť. Lena síce ponúka i hračky vyrábané v Číne, ale veľa toho vyrába v Čechách a klobúk dolu, jeden z mála výrobcov, u ktorého na stránkach nájdete úprimne napísané, kde je hračka vyrobená.

P1070773a

P1070772a

P1070795a

Malá miešačka je značky Ecoiffier, neviem prečo im teraz nefunguje stránka, ale snáď ju niekedy spojazdnia. Má nejakých 15x12cm a malý ju dostal ako drobnosť od Veľkonočného zajačika. Veľkonočný zajačik u nás vždy okrem čokolády ukryje aj dáku drobnosť do babičkinej záhrady. A letné hračky a hračky do piesku sú akurát vhodné na takúto príležitosť. Naša vôbec jedna z prvých letných hračiek bol fúrik od Ecoiffier, priniesla som ho malej z Bratislavy z Tesca, keď som tam bola naposledy, vtedy som bola druhýkrát tehotná a poslali ma na nejaké vyšetrenia. Malá sa na ňom s radosťou nechala voziť.

Miešačka je milé autíčko a ešte sme nemali miešačku, tak sme vybrali toto. Tá miešačka má samozrejme dieru, takže malý do nej rád nastrká kadejaké hračky, guľky a iné veci, ako do všetkého, kde sa len niečo dá vopchať. Toto je naše jediné autíčko od Ecoiffier, máme dosť veľa formičiek a detského kuchynského riadu. Obe sú peknej kvality, riad mimoriadne odporúčam. Máme ešte aj riad Androni Giocattoli, aj ten je podobne kvalitný, má oblé hrany, niet mu čo vyčítať.

Jedine čo od Ecoiffier naozaj neodporúčam, mizerná kvalita za vysokú cenu, sú drobnosti pre bábiku, ako fľaška, či hrebeň a podobne. To je nanič, alebo aspoň to čo sme mi kúpili – fľaša sa rozpadá, krabička na mydlo sa nedá zavrieť, akože plienky sú obyčajná plastová krabica, hrebeňom sa nedá česať… V DMku sú krajšie a lacnejšie detské plastové hrebene pre bábiku a majú ešte aj vílu či princeznú na obrázku.

P1070771a

Od českej spoločnosti Směr máme malý ťahací rušeň, ten je rozkladací, tie krúžky sa dajú odmontovať. Máme aj rybičku na ťahanie a kačičku, rybička je stabilná a pekná, kačička má veľkú hlavu a prevracia sa. Směr sa už dnes nesústreďuje veľmi na výrobu hračiek, oni „žijú“ skôr z výroby plastov a zo starých československých hračiek vyrábajú naozaj už iba zlomok. Pravdepodobne každý mal doma ich modrého delfína do vody, pokiaľ sa pamätám dávali do neho šampón alebo penu do kúpeľa. Niektorí možno majú doma ich modely, tie sú žiaľ z polystyrénu. Ich ťahacie hračky a hračky do vody sú z polyetylénu, môžete byť pokojní, a dokonca certifikované pre deti od 1 roku, lokomotíva je pre deti od 2 rokov, keďže predsa je rozoberacia a má tam tú nastrkovaciu tyč na krúžky.

Ešte máme takú malú garáž Lillabo z Ikey, babička doniesla aj spolu s autíčkami, tie sú mix dreva a ABS plastu. Garáž je rozoberateľná a spočiatku bola každú chvíľu v niekoľkých kusoch, takže nás to nebavilo skladať a istý čas sa to iba tak povaľovalo. Teraz už synček upustil od častého búrania a má radosť z tej šmýkacej rampy na autíčka. Akurát dvierka nepoužívame, od toho som už upustila, keďže ich vždy malý vyberal.

P1070774a

On si „vyrába“ už aj vlastné garáže, presnejšie kradne svojej staršej sestre jej obľúbené krabičky od papierových vreckoviek (my ešte žiaľ stále veľa „soplíkujeme“), z ktorých si ona vždy vyberá pekné obrázkové modely, a ukladá do nich svoje autá. A potom ich, nie práve jemne, sype na zem z výšky. Ako vidno, ani s krabicami nezaobchádza v rukavičkách.

P1070796a

Autíčka nie sú európske, sú vyrobené vo Vietname. Podobne ako garáž a veľa vecí z Ikey tiež sú rozoberacie z 3 kusov (spodná časť a dve vrchné plastové časti kapoty) – to viem výborne, denne to skladám, keď večer upratujem izbu, aby sa v nej v noci dalo chodiť. Sú veľkosti 11x7x12cm podľa stránok Ikey a zas im budeme veriť, keďže sa mi nechcelo všetky autíčka v dome premeriavať. Akurát sú veľmi ťažké, tieto neodporúčam hádzať o súrodencov.

P1070781a

Máme aj rozoberacie Lillabo figúrky, keď sme už pri Lillabo značke, ale tieto nie sú nejak súčasťou autíčok. Iba takí panáčikovia na hranie. Sú plastové, tiež z troch kusov – čiapočka, hlava a telo.

No a napokon máme plno Lego Duplo autíčok, vrátane Lightning McQueena a Matera, Lego Duplo vláčik, ktorý je veľmi obľúbený u všetkých mojich detí a u nášho najmenšieho štupla nesmierne obľúbené lietadlo. Zas jedna z hračiek, ktorá sa dá rozobrať a naložiť množstvom iných drobností.

P1050833a

P1070779a
P1070799a

A napokon, máme i jedno špeciálne autíčko, tiež je plastové, z polyetylénového sáčku. Na prvého mája si deti už tradične prinesú z mesta nafukovací balón. A minulý rok k nám priletelo toto autíčko. Už samozrejme nelieta, hélium vyfučalo, ale vždy ho nafúkame. Vždy chvíľku tie balóny skladujeme a keď sa už veľmi začnú vyfučané povaľovať, tak ich vyhodím do zberu. Toto autíčko som nemala to srdce, takže sa o neho už rok potkýname. Akurát ho spomínam preto, že existujú dva druhy takýchto nafukovacích „figúriek“. Jeden druh je ten nepríjemnejší, je to iba taká nanesená farba na fólii a veľmi skoro zistíte, že sa začne tá farba lúpať a zostávať dieťatku na ručičkách. A to je čas to okamžite vyhodiť. A potom tento lepší druh je riadna igelitka, na aké sme zvyknutí pri igelitových taškách a nič sa z nich neolupuje. Samozrejme, na miestach kde sa nafukuje či uväzuje sa časom ošúcha, podobne ako pri taškách, ale nie je to drobiaca sa farba lepiaca sa na ruky. Ináč všetky tieto balóny čo sme mali sú vyrábané v Taliansku. Mali sme aj Španielske, ale nepoviem Vám, ktorý druh je lepší. Toto autíčko s lienkou, aj tá sa nám tu už rok povaľuje, je talianske.

P1070814a

P1070815a
Ak Vás naše autíčka zaujali, tak si prečítajte aj o naších prvých kovových autíčkach a našom prvom transformers autíčku.

A ak máte obľúbené plastové autíčko pre svojho synčeka alebo dcérku, pokojne ho uveďte dolu do komentárov.

2 Responses to Naše prvé plastové autíčka

 1. Diana píše:

  Ďakujem za všetky Vaše články! Sú veľmi podnetné. Zaujímalo by ma, či ABS je naozaj bezpečný, keď v jednom z článkov (o sviečkach na stromček) som našla, že pri výrobe je toxický. Je v pohode, ak to deti cmúľajú? Može byť aj v styku s potravinami?

  • electra píše:

   „S“ v ABS podobne ako v PS (polystyrén) je karcinogénny styrén. Je na zozname karcinogénnych látok v EU, Kanade aj USA a bolo to niekoľkokrát vedecky preukázané. O tom niet čo diskutovať. Preto sa vždy divím PS táckam, teraz už EU zakázal jednorázový plastový riad, bude sa nahrádzať, snáď sa dočkáme. ABS …pre tento styrén, a možno ďalšie látky (ono ten butadien a spol tiež nie je cukor a múka), je pri výrobe a rozklade toxický. Akurát v ABS je styrén inak a pevnejšie viazaný, ak som to dobre pochopila, a neuvoľňuje sa ako u PS. Ale na niečo podrobnejšie by trebalo chemika alebo odborníka na plasty. ABS sa v styku s potravinami pokladá za bezpečný a veľa kuchynských prístrojov je z ABS plastu. Väčšina kuchynského riadu, klasické misky sú polypropylén, čo je jednoduchší a recyklovateľný plast. ABS vyslovene nie je recyklovateľný. Väčšina plastových hračiek, tých pevných je PP (polypropylén). ABS používajú niektoré stavebnice a plastové hračky, z tých najznámejších je Lego. Lego je veľmi kritizované za produkciu ABS plastu z enviromentálneho hľadiska, takže vraj hľadajú náhradu do budúcna, pracujú na tom, nepopieram, ale zatiaľ nemajú riešenie.

   Ešte čo viem o ABS je, že nie je celkom UV odolný, t.j. skladovať lego dlhý čas na slnku by sa asi nemalo. Ale časy rozkladu neviem, akurát som niekde čítala o nejakej afére v automobilovom priemysle, kde kvôli tomu boli problémy, keď všetko na aute urobili z ABS a začalo sa im to rozpadať.. ale už si nepamätám podrobnosti.

   Ak by som to mala zhrnúť, nemyslím si, že ak rozmiešate v ABS mixéry ovocie, že by sa uvoľnil styrén. A takisto nemyslím, že by sa dieťa otrávilo s ABS lyžičkou, ale väčšina týchto lyžičiek detských je PP, čo je lepšie, a jednorázových PS, čo je horšie. A ja by som rozhodne uprednostnila PP lyžičku pred ABS lyžičkou, PS by som sa ani nedotkla. Pre lepší pocit. A pre prírodu.. A takisto si nemyslím, že sa dieťa otrávi, ak dá lego do pusy, ale tiež neviem prečo by to malo robiť, ak ešte cmúľa veci, tak sú iné a ďaleko bezpečnejšie možnosti.

   ABS = Acrylonitrile butadiene styrene
   https://en.wikipedia.org/wiki/Acrylonitrile_butadiene_styrene

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.