Naše rastúce stoličky

Na tieto stoličky nedám dopustiť. Keď mala moja prvorodená dcérka šesť mesiacov a začínala trošku sedieť, chcela som jej samozrejme kúpiť stoličku na sedenie. A od začiatku mi bolo jasné, že chcem výlučne drevenú. A síce som urobila, pre seba typický, prehnane podrobný výskum všetkých drevených stoličiek na vtedajšom slovenskom trhu, akosi ma žiadna nejak neuchvátila – čudný vzhľad, divné tácky.. Napokon som narazila na nemeckého výrobcu Geuther. V tom čase začali distribuovať ich výrobky na našom trhu. A hneď sme kúpili ohrádku (v ktorej mi vyrástli tri deti, tú sme už aj predali), zábranu na zábradlie (tú ešte máme stále a na tú tiež nedám dopustiť) a túto stoličku.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Naša prvá drevená rastúca stolička

Stoličku Minou 2365 sme kúpili v koncom marca 2010, stála 115 Eur (mínus dáka zľava; dali nám zľavu 6% na celý nákup a poštovné zdarma, keďže sme kupovali aj zábranu na schodište a ohrádku).

Linku neposielam, lebo ten eshop už nie je dostupný, aspoň nie pre maloobchod, predpokladám, že robia iba veľkoobchodnú distribúciu alebo sa zariadili inak, ale Geuther na Heureke nájdete.

Je to podľa mňa jedna z najstabilnejších stoličiek, aké som našla, zatiaľ ani jedno moje dieťa z nej nespadlo a ani sa neprevrátila, nekývala. Je naozaj kvalitne opracovaná, bez chybičky. Je vyrobená z masívneho buka, ak sa dobre pamätám. V prírodnej farbe. Má otvor v zadnej časti na prenášanie, vetranie. Ako vidno na dierkach, má samozrejme nastaviteľnú výšku sedadla aj podpierky na nožičky. Váži cca 10kg.

Pultík
Komu záleží na prednom pultíku, to je jediná taká nemotornejšia vec, ja som si nešimla pri popise, že nie je posúvateľná, ale iba odnímateľná (Family verzia má posúvateľnú, vraj, ale neberte ma za slovo). Ale aj tak by som asi zostala pri tejto verzii, páčila sa mi najviac. Takže ak Vám dieťatko ešte pevnejšie nesedí, trochu ťažšie sa môže ukladať zo začiatku do stoličky. Druhé negatívum pritom, že to nie je odnímateľné je čistenie. Časom sa predsa tie omrvinky usadia v záhyboch pultíka a ak to chcete vyčistiť, z času na čas to treba odmontovať. Ale je aj potrebné aby bol tesný , ak by tam bolo priveľa priestoru na poskakovanie, tak by to nebolo bezpečné.

Bezpečnosť
Žiadne navyše popruhy k stoličke sme nikdy nepotrebovali dokupovať. K stoličke sme dostali popruh medzi nožičkami, ktorý bol súčasťou pultíku. Takže je určený pre najmenšie deti, čo je praktické. Keď malá vyrástla z pultíkovania a už ho nepotrebovala, tak sme ho aj s pultíkom odmontovali.

minou1
minou2
minou3

Výplň
Kúpili sme aj výplň do stoličky (19 Eur), ktorú v podstate až tak nepotrebujete, moje mladšie deti uprednostňovali bez, hlavne počas teplých mesiacov. Teda je možné dať dieťatku nieco pod zadok prípadne za chrbátik, ale môžete použiť aj nejaký vankúšik. Ale určite je to dieťatku pohodlnejšie, akurát nám to občas padalo, tak sme nato našili gumičky zo spodu a na spodku stoličky dali dva šróby, o ktoré sme to zachytili. Podľa mňa nás trochu na výplni ošklbali, keď som potom pozerala výplne na nemeckom Amazone, a dnes už majú aj trochu „dokonalejšie modely“.

Aby som nezabudla upozorniť, nezabudnite na popruh medzi nožičkami. Musí byť výborne upevnený a dieťatko ho musí mať vždy medzi nožičkami, keď ho do stoličky uložíte. Vždy skontrolovať!

Naša druhá drevená stolička

Naša druhá Geuther stolička nebola naša druhá stolička pre dieťa ako taká, bola v podstate zatiaľ naša posledná. Ale naša druhá značky Geuther.

P1050912a

Moja mladšia dcérka stoličku Minou tiež využila, ale potom jej staršia sestra prešla na prvé sedenie pred počítačom a „svoju“ stoličku zabrala naplno a odmietala sa podeliť. Samozrejme, moja mladšia dcérka mi dlho pílila uši, že aj ona chce takú istú stoličku. Takú istú síce nemali, ale našli sme iný model. Nás druhý model sa volá Filou.

Keď som pozrela ceny na našom trhu 109Eur+ pripočítala poštovné a mesačné čakanie, tak som sa rozhodla pozrieť nemecký Amazon.de. Síce poštovné z Amazonu bolo vysoké, okolo 30 Eur, a neoplatí sa na kúpu dvoch ponožiek, ale pri drahšom tovare ako toto sa to stratí. Model, ktorý sme si vybrali mal priamo výrobca v akcii na Amazone v hodnote necelých 70 Eur (teraz je už drahšia) a s poštovným ma to vyšlo lacnejšie ako tu. Akurát som dúfala, že dostanem nepoškodený model, lebo reklamácia by ma bolela.

https://www.amazon.de/Geuther-2360-NA-Hochstuhl-Filou/dp/B000X1QTT2

Filou stolička

Tak sme stoličku objednali a zaplatili. Objednávali sme ju pred Vianocami, okolo 21.12.2015 (ja niektoré veci riešim tak na poslednú chvíľu), aj sme zaplatili kreditkou. Hneď nám stoličku aj odoslali, pred Novým rokom dorazila (Dedo Mráz mal veľa práce, priniesol to až neskôr). Toto je podľa mňa ešte lepší model ako ten prvý, hlavne pokiaľ ide o skrutky.

Po toľkých rokoch, keď pozerám Amazon, trochu pozmenili aj tie popruhy, ale nemôžem hodnotiť tie a ani pultík, nikdy sme ho nenamontovali. Dcérka dostala stoličku bez putlíka, keďže už mala štyri roky.

Obe stoličky naozaj nemajú chybu pokiaľ ide o spracovanie a stabilitu, raz za rok samozrejme treba skontrolovať, či nie sú uvoľnené skrutky od poskakovania detí. Ale nevŕzgajú ani nie sú „rozhegané“. A na moje prekvapenie neškriabu plávajúcu podlahu.

P1050913

P1050916

P1050918

P1050919

P1050920

P1050921

P1050922

P1050923

P1050924

Naša Ikea stolička

Náš najmladší synček pochodil „najchudobnejšie“. Ani jedna zo sestier mu nebola ochotná požičať svoju stoličku, tak dostal narýchlo tesne pred svojimi tretími narodeninami umelú IKEA Antilop stoličku. Ináč je podľa mňa výborná, nič jej nechýba, akurát o tie hrozne roztiahnuté nohy sa občas potknete. A samozrejme, kratšie ju využijete, niekedy z nej dieťatko vyrastie. Je to PP (polypropylén) dokonca vyrábaný v Českej republike.
https://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S29067293/

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Využili sme ju menej, malý je živší ako jeho sestry, dlho v nej neobsedel a chvíľku sme nevedeli čo s ňou. Predať tak lacná vec sa neoplatí, nechcelo sa mi to vyhodiť. Chvíľku som uvažovala, že to darujem do dojčenského ústavu, kde nosím väčšinu našich vyrastených vecí, ale predpokladala som, že stoličky tam určite majú vlastné, nejaké štandardné. Napokon jej ocko ufikol z nôh a našla využitie ako stolička pre bábiky. A keď si pozriem ceny väčšiny stoličiek na bábiky, tak nás to pravdu povediac vyšlo lacnejšie ako kúpiť nejakú z hračkárstva. A spomínala som, že ju možno iba tak osprchovať?

P1040717a

P1040718a

P1040720a

P1040851a

P1040853a

P1040855a

Napokon však aj tak dostal sestrinu Minou stoličku, ktorú mu „odmietala dať“, kým bol bábätko.

Untitled-2

Naše mini stoličky

Naše dve dcérky dostali klasické malé stoličky (a aj stôl k tomu) z Ikea. Boli to drevené stoličky a ja ich mám neskutočne rada. Sú stabilné, pokojne sa na ne posadí i dospelý človek vrátane mňa a môjho partnera. Deti si ich zvyknú postaviť ku kuchynskej linke, keď „pomáhajú“ variť alebo ku kuchynskému dresu, ak si chcú opláchnuť ručičky. Ešte aj babka sa na ne postaví, ak potrebuje dočiahnuť niečo z kredenca.

P1080261P1100311

P1060591

P1060592a

Problém bol, že keď sa malý narodil, potrebovali sme ďalšiu stoličku. Nuž, mali sme tri deti a dve stoličky. Ikea ich teraz nevyrába (preto aj žiadna linka).
Napokon sme kúpili Drewex stoličky, dokonca tri kusy na obrázkoch boli pekné zvieratká..

AD230 Detská stolička, bez morenia – borovica

P1110326

Objednali sme so zvieratkami, prišli nám so Šmolkami, to by som prežila, aj keď nikto tu nie je fanúšik Šmolkov, my sme taká „nešmolkovská“ rodina. 8 Eur za kus, poštovné 7 Eur.. Objednali sme to 7.9. a poslali nám ich 31.10… To by som tiež prežila, hoci za ten čas by som si už sama vystružlikala dáke stoličky. Najhoršia bola kvalita, neskutočne ľahké drevo, nestabilné, vánok do toho fúkne a prevráti sa. Šmolkovia sa už odlupujú.. Nekupujte to.

Teraz som už „múdrejšia“. Asi by som prehľadala nejaké obchody s potrebami pre škôlky a uprosila ich pre dáku stoličku. Ale už to nepotrebujeme, deti sa hrajú na mini stolíku v kuchyni pomenej, hlavne tie mladšie sa tam občas ukázu, a dve stoličky nám stačia. Uprednostňujú svoje izby a svoje vysoké stoličky.

Naša točitá stolička

P1110312

https://www.kancelarskezidle.com/zidle/detske-zidle/bez-obrazku/1042954-detska-zidle-coco-4.php
Začiatkom tohto roka totiž moja osemročná dcérka dostala točitú stoličku. Volá sa Coco 4 od spoločnosti Halmar, čo sú podľa mňa Poliaci, ale neviem odkiaľ to dovážajú či kde to vyrábajú, tipovala by som Áziu. 90% detských točitých stoličiek na našom trhu sú značky Halmar. Stoličke ako takej samotnej nič nie je, schválne sme ju vybrali aj preto, že mala vymeniteľné kolieska vhodné na parkety, ale aj tak si myslím, že to bolo priskoro a ak by som sa mala rozhodnúť, tak to ešte odložím. Ešte sa jej občas šmýka spod zadku. A pritom je pevná, má dokonca nerezový podstavec na rozdiel od môjho plastového, aj keď moja stolička je nezvyčajne stabilná, má už zo 15 rokov, ak nie viac. Ona by ju už nevymenila, ale aj tak si myslím, že moje mladšie deti veľmi veľmi dlho zostanú so svojimi drevenými Geuther stoličkami. Zatiaľ ich stabilita nemá konkurenciu.

P1110271 - Copy

* P.S. Stôl (TecTake) je tohtoročný, prehľadala som celý internet na „rohový“ stôl a stôl „do L“-ka, ktorý by ma nevyšiel majetok a nebol nemotorný typu – mini kúsok stola a zvyšok nepotrebné skrinky. Lebo ten pôvodný PC stôl bol pre našu kreatívnu neporiadnu slečnu primalý plus potrebovala som ho presunúť do druhej detskej pre moju mladšiu dcérku, ktorá pôjde v septembri do školy. Chcela som dve veci:
1. aby bol naozaj celý stôl využiteľný, kúsok na monitor a druhý kus na písanie úloh, kreslenie;
2. aby nemal dolu to drevo na stabilitu, pretože som chcela, aby si aj moja druhá dcérka vedela sadnúť z druhej strany, ak sa chcú hrať spolu a väčšina stolov má tam to drevo uprostred, čo ja neznášam, lebo si neviem vystrieť nohy (teraz mám bez a taburetku na nohy).
Je to „lacné“ prevedenie, má svoje muchy ako zle opracovaný okraj výsuvnej dosky na klávesnicu, musím tam nalepiť mini tapetu, aby to neškriabalo (ešte som sa nedostala do papiernictva a tie minitapety koncom roka v Lidl boli prisvetlé), ale nekupovala som ho na 30 rokov.
Ja som ho našla na nemeckom amazone a potom som sa pozrela, či úplne náhodou nemajú zastúpenie tu a mali, ako inak. Tak sme to potom dostali z Čiech aj s dopravou zdarma, boli veľmi ochotní.
https://www.tectake.cz/rohovy-psaci-stul-800392#402405
P.S.2
Ak chcete od nich taburetku, odporúčam polyester nie umelú kožu. Máme obe a polyester je ďaleko príjemnejší.
https://www.tectake.cz/skladaci-taburet-z-polyesteru-s-uloznym-prostorem-800351#402237

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.