Autíčka a lietadlá vo filmoch a seriáloch

Keď mi môj trojročný syn raz povedal, že „Triskáč je môj hrdina“, skoro som spadla zo stoličky 🙂 Kto nevie, Triskáč je lietajúci pilot z Káčerova (1987-1990). A môj syn, ale v podstate všetky moje deti, sú veľkými fanúšikmi troch malých káčatiek a malej Webby. Takže možno nielen deti poteší, že Káčerovo sa tento rok vracia s novými časťami.

Ak nechcete prehľadávať youtube, tak stránka
https://www.veselepohadky.cz/
to už urobila za Vás, má totiž peknú zbierku rozprávok pre deti.

Darkly_Dawns_the_Duck_-_Joyrider

ducktalescast

Ako vidno z nasledujúceho videa, všetky fanúšičky Rapunzel sa môžu tešiť na seriál s dlhovlasou princeznou, ale rýchlo vráťme sa k autíčkam, aby sme neskončili u Disney princezien. Cars (2006) dostanú tretí diel, dúfam, že bude lepší ako dvojka. Jednotku sme pozerali x-krát a máme Lightning McQueena na čiapkách aj dáždniku. Starého Doc Hudsona ešte daboval legendárny Paul Newman, bola to jeho posledná filmová rola než dva roky nato zomrel 🙁 Viem, že mal svoje roky, ale mala som ho rada. Podraz a Butch Cassidy a Sundance Kid, čo boli jeho jediné dva spoločné filmy s Robertom Redfordom, patria k mojim najobľúbenejším filmom vôbec.

Dvojka Cars nás nezaujala, ani nemala prečo. A môjho syna nezaujali ani Lietadlá, Planes (2013), pravdu povediac.

Druhý seriál, ktorý v sebe „skrýva“ u nás veľmi populárne lietadlo, je TaleSpin (1990-91). Pilotom je medveď Baloo z Knihy džunglí a všetky naše lietadlá sa volajú Čajka. Má to zaujímavé postavičky, veselé príbehy a pirátov, ktorých máme tiež radi, z nejakého záhadného dôvodu.

seaduck03

0209cc91be30f5b96c7753f8bd4da911

Rýchla rota Chip a Dale (1989-90) má tiež lietadlo či lietajúcu vzducholoď a moje deti majú radi tie drobné stvorenia, mladšia  dcérka hlavne malú múdru myšku Gadget. Aj keď je to o niečo menej vydarený seriál, podľa mňa, ako tie dve hore spomenuté.

1453754190-e017bd75f04f9ccfbf37609dc06d8404

Na moje prekvapenie malý rád pozerá Statečná autíčka, čo je naozaj veľmi jednoduchý seriál, tak pre dvoj-trojročné deti. Ocko sa sťažuje, že náš syn si bude myslieť, že všetky autíčka hovoria a majú oči.

statecna-auticka-clanek1

A na druhej strane, čo vôbec nie je pre až tak malé deti, sú „záchranné roboty,  Transformers Roboti záchranári, podľa mňa je to prekomplikované a príliš „prehovorené“ na obyčajný rozprávkový seriál. Ale nie pre mňa to natočili a môj už skoro štvorročný syn to miluje pozerať.

10914412

Tento týždeň si našiel na youtube – má od Vianoc vlastný tablet (my nemáme telku, ja uprednostňujem internet) –  Blaze and the Monster Machines, Plamínek a čtyřkoláci po česky, od tvorcov slávnej malej objaviteľky Dory, a to s obľubou pozerá. Je to podobne interaktívne, že sa detí pýtajú veci a kážu im počítať, aj keď nie v takej miere ako Dora. Svoje odrážadlo v podobe červeného auta pomenoval Blaze a občas sa hrá nato, že je jeho pomocník A.J. Dokonca sa to zapáčilo aj jeho sestre, čo je dobre, lebo sa vždy hádajú, čo budú večer pozerať. Vraj lebo je tam aj dievčatko s fialovými vlasmi, Gaby. Je mechanička, nuž, prečo by iba Knight Rider mal mať ženu mechaničku. U mojej päťročnej dcérky je fialová „in“.

Blaze-Monster-Machines

MAS_blaze_and_the_monster_machines_s01-ingested

maxresdefault

Pre mladšie deti, tak od dvoch rokov, ale i skôr, sú vhodné dva populárne seriály, obe majú viac verzií, a to Poštár Pat (Postman Pat) a Požiarnik Sam (Fireman Sam). Obe série sú dobré už aj preto, lebo tam nie je negatívna postavička. Veľa klasických príbehov a rozprávok je založených na boji so zlom, menšie deti to môže vydesiť. To nie Hollywood vymyslel horrorové filmy s Červenou Čiapočkou (ala vlkodlakom), Jankom a Marienkou (stará pani chce upiecť dieťa a potom ju deti strčia do pece, to nie je práve mierumilovný príbeh), oni ich iba natočili v tom štýle, čo ich Grimmovci napísali, ak sa na to pozrieme z tej realistickej, presnejšie romantickej stránky, romantizmus bol temný. Teraz natáčajú horor o Šípkovej Ruženke. Jedna z verzií Hello Kitty je o prerozprávaní klasických rozprávkových príbehov. V jednom z nich je Kitty dievčatko so zápalkami z Andersenovej rozprávky, ktoré na konci – kto to pozná, vie – zamrzne od zimy. Malá to raz niekde videla a hneď sa mi rozplakala. Takže to nie sú práve príbehy vhodné pre 2-3 ročné deti. Keď si čítame o Červenej čiapočke alebo Siedmych kozliatkach, ktoré sú akurát dobré na to, aby som im zdôraznila, nikdy neotvárať nikomu cudziemu dvere, nieže by niekedy boli doma samé, tak ja preskakujem tú časť, že vlk sa vlastne na konci utopil s tými kameňmi. My iba zašijeme brucho, potom čo všetci vyskočili, a vlk odíde.

hqdefault
Predovšetkým Poštár Pat je naozaj pekný seriál a všetky tri moje deti ho naozaj milovali pozerať, hlavne tú strednú sériu. Kto nevie, Poštár Pat má v podstate tri verzie. Pôvodná a najstaršia bábková séria z roku 1981 je prerozprávaná jedným rozprávačom. V roku 2004 dostal poštár Pat rodinu, presnejšie syna, ženu mal už v prvej sérii, a postavičky bábok boli zmodernizované. Druhá verzia je asi najlepšia, pekne zachytená atmosféra malého mestečka, množstvo detí, a naozaj chytľavé detské pesničky. Príbehy sa viac venujú deťom a ich dobrodružstvám a šibalstvám. A samozrejme je tu i červené poštové auto a kocúr Jess. Náš prvý a jediný kocúr sa tiež volal Jess, keďže moja najstaršia dcérka, vtedy 2-3 ročná bola veľký fanúšik. Ocko ho našiel ako opustené zmoknuté mača v mláke neskoro na jeseň. Síce sme ho zachránili, ale asi sme sa vzbúrili prírode, bol každé 2-3 mesiace chorý a na antibiotikách, napokon asi po 2 rokoch úplne odišiel.

p02dxscp
POSTMAN PAT
Ale aby som sa opäť vrátila k Poštárovi Patovi, tretia séria Special Delivery Service (2013/16) je potom trochu akčnejšia, Pat dostane aj helikoptéru. Tie príbehy sú už tak trochu slabšie.

Požiarnik Sam má tiež tri verzie, z ktorých prvá je prerozprávaná (1987-88, 1990/94). Druhá bábková verzia bola podobne ako u Poštára Pata v roku 2003 prepracovaná jednotlivé postavičky dostali nové bábky a vlastný dabing. Deti – dvojčatá Sarah a James Jones (Samova neter a synovec), miestny šibal Norman a malá černoška Mandy dostali viac priestoru. Po prvýkrát sa objavili aj rodičia dvojčat, A samozrejme, aj slávne požiarnicke auto Jupiter dostalo nový model. Ten bol prepracovaný niekoľkokrát počas seriálov.

Jupiter

1463958_10151969622265067_1568643968_n

Počnúc šiestou sériou prestali byť postavičky hlinené bábky, celá séria je už počítačom animovaná. Mestečko Pontypandy premiestnili z Welšských hôr do pobrežnej oblasti. V roku 2010 dostal Fireman Sam i dlhšiu filmovú verziu nazvanú Great Fire of Pontypandy. Väčšina častí vyšla v rôznych DVD zbierkach.

Great-Fire-of-Pontypandy

Na youtube i vyššie spomínanej linke veselepohadky.cz však nájdete množstvo ďalších seriálov s autíčkami a vláčikmi, ktoré moje deti až tak nezaujali, ako Roary, Traktor Tom či Červený traktor, ale treba vyskúšať, možno sa Vašim deťom zapáčia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.