O kreatívnych korálkach

Deti sú rôzne kreatívne. To, že je jedno dieťa kreatívne nezaručuje, že ho bude baviť to isté ako jeho súrodenca. Preto im treba ponúknuť rôzne činnosti, nech si vyskúšajú, čo by ich bavilo a to podporiť. Napríklad, moja mladšia dcérka rada kadečo vyrába a skúša, hačkuje, trochu vyšíva, vyrába kadejaké drobnosti z papiera, 3D pera, ale nešije. Kým moja staršia dcérka výlučne kreslí a šije bábikám šatočky. Nekorálkuje, nehačkuje, nevyšíva. To ju nebaví. Pravda, skúsila aj to. Ale zostala u kreslenia a šitia.

Mojej mladšej dcérke je ťažké niečo kúpiť okrem plyšákov, ktorých má na zozname dlhom až po Mesiac, tak vždy hľadám pre ňu aj nejakú tú kreatívnu sadu. A tak, keď mala okolo osem rokov, som skúsila výrobu zvieratiek zo sklenených koráliek. Ale najskôr si pozrime všetky korálky.

Drevené maxi a mini korálky na navliekanie.

Korálky, ako vieme, môžu byť z rôzneho materiálu. Ako prvé by mali byť tie drevené, a to čo najväčšie. Ich navliekanie precvičí drobné detské prstíky a môžu baviť dievčatká i chlapčekov. Nemám rada kategórie, ktoré zaraďujú hračky pre chlapcov a hračky pre dievčatká. Aj dievčatká môžu chcieť autíčka a chlapci sa môžu hrať s mozaikami. Práve navliekanie drevených koráliek môjho syna bavilo ďaleko viac ako jeho sestry. Už som o nich písala.

Tie menšie drevené korálky moje deti moc nebavili, zostala nám krabička nepoužitých, väčšinu sme darovali do školskej družiny. Tam ich vďačne prijmú.

Plastové korálky na zažehľovanie.

Plastové korálky sa môžu navliekať, ale sú skôr obľúbené ako mini zažehľovacia mozaika. Opäť, môžu baviť chlapčekov aj dievčatká. Môj syn si síce nevyrábal toľko ako jeho sestry, ale zopár autíčok si vyrobil.

Ja mám skúsenosti s korálkami z IKEY (Pyssla) a od SES CREATIVE. Obe sú rovnakej veľkosti a materiálu (PP/PE), takže ich môžete kombinovať.

www.ikea.com/sk/sk/p/pyssla-koralky-zmes-farieb-50128572/

Mini krabička z IKEY Vám úplne postačí aj pre vnúčatá a pravnúčatá, neinvestujte do toho priveľa. A darovať do škôlky niečo tak drobné nie je vhodné. V školskej družine to asi tiež nezúžitkujú. Nanajvýš to po ukončení záujmu môžete darovať do nejakého kreatívneho detského centra, ak sa veľmi chcete zbaviť zvyškov.

Zo SES Creative sa oplatí kúpiť 1-2 sady kvôli podložkám, podľa toho, či je dieťatko fanúšikom princezien, mačičiek, dinosaurov, nájdete aj lamy alebo licenčné Hello Kitty či Frozen…. Pravda, môžete sa inšpirovať aj z youtube, je tam plno návodov. Alebo si kúpiť knižku, my máme jednu od SES Creative priamo.

Výhodou je, že naozaj zaberajú málo miesta, ak teda nekúpite za 5 litrovú fľašu, a aj výtvory nezaberajú veľa. Niekoľko sa zmestí do mini krabičky alebo desiatového miniboxu a schová do šuflíka.

Nevýhodou je to zažehľovanie, hlavne pre takých ako ja, čo nikdy nič nežehlia. Treba si nájsť tú vhodnú teplotu, radšej menej ako viac, vždy sa dá opätovne zožehliť, ale ak tie korálky roztavíte, tak je po nich. Je ich dosť a môžete ich vyhodiť do plastov, ale je to sklamanie pre dieťatko. Na zažehľovanie sa dá použiť hocijaký papier na pečenie.

Ako väčšina takýchto kreatívnych potrieb je to vec dočasná a krátkodobá. Navyše výrobok je krehký, treba ho uschovať.


Sklenené korálky na výrobu zvieratiek.

Na výrobu zvieratiek potrebujete tri veci a niečo navyše.

1. Korálky vhodnej veľkosti.
2. Plastovú šnúru na navliekanie – používa sa taká „rybárska“, v kreatívnych potrebách to dostanete. V knižkách je vždy odporučenie na dĺžku šnúry, pridajte trochu viac, pretože počítajú s menšími korálkami.
3. Knižku s návodmi – môžete použiť aj youtube, ale malé dieťa by malo mať pred sebou návod, ja som jednu kúpila.
4. Zo začiatku trochu trpezlivosti a času pomôcť s prvým výtvorom dieťaťku, záleží aj od veku (my sme začali v 7-8 rokoch). Opäť, neinvestujte do toho priveľa, nie každé dieťa pritom obsedí.
5. Krabičku s priehradkami na korálky. Môžete použiť drevenú z nejakej sady od čaju.
www.creactive.sk/krabicka-na-caj-9-priehradiek/
Drevené krabičky s priehradkami má myslím aj Mercury market, zopár kreatívnych potrieb, občas má niečo Lidl, hlavne keď majú kreatívny alebo „šicí“ týždeň. A môžete použiť aj kartónovú, plastovú, napríklad jedna z mojich obľúbených plastových krabíc vhodných aj na Lego či Sylvanian Families je Ikea Glis
www.ikea.com/sk/sk/p/glis-skatula-s-vrchnakom-priehladna-00283103/

Veľkosť sklenených koráliek je zvláštna vec, chvíľu mi trvalo, kým som sa to naučila.

Pri sklenených korálkach ide o to, že koľko sa ich zmestí do palca.

väčšie číslo = menšia korálka

Takže korálka 10/0 je MENŠIA ako 6/0, zjednodušene povedané.

Pre dieťatko by nemali byť korálky príliš drobné, je to ťažké navliekať a môže to byť namáhavé aj pre oči.

Pre 8 ročné dieťa chcete zhruba 5/0 rokajlové korálky, ešte 6/0 je fajn.

Hocičo väčšie je dobré na navliekanie a hranie (3/0, 2/0), ale nie na výrobu zvieratiek. Ak kúpite priveľké, tak z toho nebude práve pekné zvieratko.

Hocičo menšie bude príliš zaťažujúce na oči. 8/0 alebo dokonca 10/0 a menšie pre školopovinné dieťa už ja osobne neodporúčam. Pravda, tie menšie by boli na zvieratká vhodnejšie aj peknejšie, ale treba myslieť na vek a zrak dieťatka.

Môžete ich kúpiť osobne, ak máte v meste obchodík s kreatívnymi potrebami. Prípadne ich môžete kúpiť online, odporúčam veľmi

www.manumi.sk/rokajlove-koraliky?f[p][19][0]=229

Viac o veľkostiach nájdete na

www.ceske-koralky.sk/navody-na-koralkovanie/ako-vybrat-spravnu-velkost-koralok/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.