O zelenom živom plote a iných stromčekoch v záhrade

Čerstvého vzduchu v mestách nie je nikdy nazvyš a ak máme miesto a príležitosť, je vždy dobré vysadiť ďalší strom navyše. Pred zopár rokmi som začala riešiť dvor mojich rodičov, majú ho dosť veľký a vždy mali priveľa priestoru. Ja nie som práve záhradnícky typ. Oni to skúšali s kadejakými fóliami a skleníkmi, kam ma ako dieťa vyhnali niečo kopať alebo trhať. To ma do konca života odradilo od pestovania čohokoľvek. A toľko trávy nám tiež netreba, kto ho bude kosiť. Mojej matke stačí zopár rajčín, paprík a petržlenovej vňate. A okolo plota bola vždy iba tona buriny, ktorú nikto nechcel trhať. Tak som začala hľadať nejaké rýchlorastúce stromy, čo by vydržali ostré južné slnko. Nechcela som kríky, čo treba strihať. Prečo si pridávať robotu navyše, ktorú nikto nechce robiť. Nechcela som jedovaté plody ani jedovaté listy. Mám tu malé deti. A nechcela som veľmi ani listnaté stromy. Sú síce nádherné, ale ihličnanov nám ubúda kvôli otepľovaniu a listnaté stromy v zime spia a nemajú listy, čo by čistili mestský vzduch alebo poskytli úkryt vtáčikom, čo tu ostanú na zimu. Tuje som tiež nechcela. Máme zopár zo strany ulice, všetky vyschýnajú a vymierajú. Skôr to bude otepľovaním ako znečistením prostredia. Po dlhom pátraní a skúmaní – o stromoch nič neviem – som si vybrala cyprusovec leylandský.

Cyprusovec Leylandský

Chvíľu mi trvalo, kým som našla obchod. Sadiť sa môžu hocikedy, my sme ich sadili uprostred júla 2017 alebo začiatkom augusta 2017 a to bola poriadna horúčava. 20 kusov. Takže teraz majú necelé tri roky.

Tu sú ako baby stromčeky práve sadené 2017.

Cyprusoves leylandský 2017

Cyprusoves leylandský 2017

Cyprusoves leylandský 2017

Cyprusoves leylandský 2017

Cyprusoves leylandský 2017

Cyprusoves leylandský 2017

Tu sú o necelý rok neskôr, na jar 2018.

Cyprusoves leylandský 2018

Cyprusoves leylandský 2018

Cyprusoves leylandský 2018

Cyprusoves leylandský 2018

V zime 2018.

Cyprusoves leylandský 2018

Cyprusoves leylandský 2018

Na jar 2019.

Cyprusoves leylandský 2019

Cyprusoves leylandský 2019

Na jar 2020.

Cyprusoves leylandský 2020

Cyprusoves leylandský 2020

Cyprusoves leylandský 2020

Cyprusoves leylandský 2020

A tu sú teraz, na jar 2020, naozaj pekne narástli za necelé tri roky.

Nevyžadujú veľa starostlivosti, akurát ich v lete trochu polievame. Minulý rok som ich dala jemne ostrihať zboku. Nie zhora, lebo potom prestanú rásť do výšky. Ešte neviem, kedy ich dám zostrihnúť alebo či vôbec.

Tento druh.

https://www.brest.sk/Cyprusovec-leylandsky-80-100cm-d365.htm

https://www.najlacnejsiedreviny.sk/okrasne-dreviny/ihlicnate/cyprustek/cyprusovec-leylandsky-v-crepniku-50-70-cm-cupressocyparis-leylandii/

Jar 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusoves leylandský marec 2021

Cyprusovec leylandský várka 2 – jeseň 2020

Na jeseň 2020 som nasadila na severnú stranu proti severnému vetru 5 nových cyprusovcov leylandských. 80-100cm, stáli 5.20 EUR za kus. (Doprava 4,50 EUR, tieto mám z brest.sk) Tak uvidíme, ako sa im bude dariť.

Cyprusoovec leylandský

Nové sadeničky jeseň 2020

Smrek

Druhý typ stromčeka, čo som vybrala bol smrek od Starkl. Tento neodporúčam do tohto tepla. Možno trochu vyššie nad Nitru alebo až nad Banskú Bystricu. Bol síce lacný (čo bola jeho jediná výhoda), ale podľa mňa tie stromčeky trpia v tomto teple a na ostrom slnku. Majú rôznu farbu, od tmavozelenej má väčšina z nich ďaleko, to ostré juhozápadné slnko ich vypáli. Farba by mi nevadila, ak prežijú. Zopár ich uschlo, niektoré sa na jar trochu pozbierali. Zalievanie veľmi pomáha, ale treba ich extrémne zalievať v porovnaní s cyprusovcom. Takže uvidíme, či vôbec prežijú, ak sa im podarí zosilnieť. Skôr tomu dávam malú šancu. Je mi to ľúto, bol to zlý výber. Viac sa darí tým, čo sú za susedovým betónovým chlievikom pre zajace a sliepky, trochu v tieni. Ale niekoľkomesačné juhozápadné slnko a sucho nie je nič pre smrek.

Smrek po troch rokoch

Táto rada je z prvej várky. Prvú várku sme sadili na jeseň – november 2017. Ten úplne na okraji vpravo takmer umrel, ale potom sa akosi na jar pozbieral.

Smrek

Smrek

Smrek. Sakura v popredí. Obe od Starklu.

Ako vidno na tomto obrázku nižšie, aj rastú pomalšie v porovnaní s cyprusovcom. Cyprusovec je naľavo od domčeka, smrek napravo. Je medzi nimi iba 4-mesačný rozdiel. Cyprusovec sme sadili v lete (júl), smrek na jeseň (november).

Keďže niektoré sa neujali, tak sme na dosadenie objednali ešte sadenice o rok, na jeseň 2018.

Takže tu vidno dosadené stromčeky v porovnaní s prvou várkou. A aj opäť, jeden uschnutý, čo budeme musieť vybrať. Neviem, či ich budem ešte dosádzať, asi ich zatiaľ nechám tak.

Smrek

Smrek

https://www.starkl.sk/smrekovy-zivy-plot-080800/

Smrek marec 2021

„Chudáčik“ presadený smrek z juhozápadného slnka na severnú stranu. Marec 2021

Smrek máj 2021

Smrek máj 2021

Smrek máj 2021

Smrek máj 2021

Smrek máj 2021

Smrek máj 2021

Červienka Red Robin.

Smrek na západnej strane umieral, tak som to s ním vzdala. Čo sa dalo zachrániť som presadila na severnú stranu – ešte neviem, či prežijú presadenie. A nahradila som ich kríčkom, čo sa volá červienka Red Robin (50-60cm). Vraj je po začiatočnom zakorenení dobre odolná suchu, tak uvidíme. Nechcela som ďalší ihličnan. Pre prevenciu škodcov je predsa len zdravšia rôznorodosť v záhrade. A ľúbila sa mi tá červená, trochu to spestrí tú zelenú. Vraj sa dosť rozrastá, tak som na 4m vzala iba 4 sadeničky. Keďže som dosť neskúsená, pokiaľ ide o čokoľvek záhradné, uvidíme, čo a ako porastie na ostrom juhozápadnom slnku a suchu.

Červienka Red Robin

Červienka Red Robin. 4 sadeničky na 4m

Červienka Red Robin. Marec 2021

Červienka po mesiaci. Máj 2021

Červienka po mesiaci. Máj 2021

https://www.brest.sk/Cervienka-50-60cm-d774.htm

Borievka Blue Arrow.

S novými sadeničkami smreku 2018 som objednala aj 12ks borievky Blue Arrow. Chcela som zabezpečiť trochu tieňa z južnej strany jednak domu a hlavne psím búdam, ktoré tam máme. Tie sú peknučké, zatiaľ o nich nemám nejaký špeciálny názor. Žiaden z nich nevyschol. Sú mini verzia, od jesene 2018 toho ešte veľa nenarástli. No uvidíme ako sa im bude dariť.

Oni sú tak za sebou ako vojaci od najväčšieho po najmenší. Svieti na nich juhozápadné slnko spredu, a ten prvý má najviac slnka, ten je najväčší, a ako idú za sebou tak sú menší a menší. Ten posledný bol trochu schovaný pod obrovským kríkom, ktorý sme minulú jeseň odstránili, tak až teraz dostane trochu viac svetla.

Modré zatiaľ nie sú, ako ich názov napovedá a linka na obrázok, odkiaľ sme ich kúpili. Ak budú rásť, tak mi to nevadí, že nie sú modré. Ale možno zmodrejú rastom, moja dcérka, čo je fanúšik modrej by sa potešila. Ak niekedy zmodrajú, tak sem postnem obrázok, sľubujem.

https://www.starkl.sk/borievka-blue-arrow-080085/

Borievka marec 2021. Tá najvyššia. Oni sú dolu kopcom od slnka.

Orgovánový stromček

A velmi dlho som hľadala jeden orgovánový stromček. Orgován v podobe stromčeka je dosť ťažké zohnať, väčšinou je to krík, a ja som nechcela krík, čo by sa tu rozťahoval a zaberal miesto. Takže mi to chvíľku trvalo.
Napokon som našla jeden pekný 120cm „Lila Wonder“ a poštovné bolo necelých 5EUR. Teraz má ešte len púčiky, ak rozkvitnú a nezabudnem, tak nafotím. Možno to niekomu pomôže pri výbere stromčeka.

Tu majú naozaj veľký výber orgovánových stromčekov aj ďalších okrasných stromov, mám ho odtiaľto:
https://www.lumigreen.sk/eshop/okrasne-listnate-stromy/c-51.xhtml

Orgován 2021

Orgován 2021

Orgován 2021

Orgován 2021

Z ozdobných stromov máme ešte Sakuru, síce zo Starklu, ale nájde sa v mnohých obchodoch. Vidno ju hore s obrázkami smrekov, nafotím ju, keď bude mať nejaké kvietky a listy.

Sakura 2021

Sakura 2021

Sakura 2021

Sakura 2021

Krásny článok o živých plotoch, odporúčam:
https://www.chovatelahospodar.sk/tema/10-najkrajsich-rastlin-ktore-mozete-pestovat-ako-zivy-plot

2 Responses to O zelenom živom plote a iných stromčekoch v záhrade

  1. Anonym píše:

    Dobrý deň,chcem sa spýtať pri sadeni cyprusovcov aku mate vzdialenosť medzi nimi a aká vzdialenosť od susedovho plota.Veĺmi pekné sú…Ďakujem…

    • electra píše:

      Dobry den, ano, tieto sa vydarili, tie druhe co som kupila neskor su este stale akesi mensie, uz sa aj divim, ci je to ten isty druh. Tieto pekne su z dreviny.sk, zahradnictvo Abies, Samorin.. ale chceli hrozne postovne, tak sa uistite, kolko od Vas pytaju vopred. Je to uz davno, mozno maju lacnejsieho dopravcu. Bola som to odmerat, od susedov je to 52cm presne (kmen), pokojne pridajte 10-15cm. Ja som chcela viac, a moj partner, co kopal jamy, hovoril, ze je to dost daleko, ale nie je. Dost to k nim vytrcalo, tak sme museli ich stranu osekat teraz na jar, kedze tade chodia do pivnice. Inac som ich nedala strihat az dodnes (teda od sadenia 2017 do jari 2022 neboli vobec strihane ani inak upravene, na jar som dala okraj od susedov zrezat „zo slusnosti“, kedze im to zavadzalo ). Od seba su 60 cm (nie presne, je to trochu hore-dolu, mozno teraz ked narastli, ale my sme to tiez robili tak odhadom), tiez mozete trochu pridat. Su dost nahusto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.