Paleta farieb – leto

claudemonetpoppyfield

Claude Monet

Leto je obdobie pokojnej lenivosti. Počasie je teplé, vzduch ťažký, a všetko sa pohybuje s námahou a jemnosťou. Po jarnom zhone zrodenia sa všetko spomaľuje. Leto je tiež obdobím pokojnej elegancie, kvety visia zo stoniek s nežnou tiažou; vánok jemne šteklí trávu keď sa ponáhľa cez pole…

summer_color_palette2

Keď sa jar mení na leto, teplé jarné farby chladnú. Pridaním priameho slnka, odtiene nadobudnú modrastú farbu. Ešte aj zelená je modrejšia. Farby leta sú mäkké a tlmené s kvalitou pasteliek, pretože im chýba intenzita a nachádzajú sa na vnútornej osi farebného kolesa. Tieto farby majú chladny modrý základ a vydávajú jemnú mäkkú energiu. Letná paleta je svetlá až stredne jasná. Ľudia, ktorí majú letné sfarbenie vyzerajú najlepšie v mäkkých svetlých a menej kontrastných farbách.

summerwheel

summer

Light Summer

Grey, slate grey, cocoa, light desert sand, khaki, powder pink, rose pink, rose, red-violet, coral pink, clear salmon, clear red, light lemon yellow, light aqua, sea green, spruce, navy, sky blue, steel blue, lavender, periwinkle, dusty purple

light-summer

Svetlé leto je začiatkom leta. Hraničí s jarou, ktorej farby sú svetlé, jasné a teplé. Pridaním troška jari do leta vytvára letné farby svetlejšie, jasnejšie a žltšie.

Leto je charakteristické pre svoju nehu. Ale farby svetlého leta nie sú jemné. Majú vysoký stupeň jasnosti – sú takmer podobne jasné ako paleta teplej jari.

Najhoršie farby pre Light Summer sú tmavé. Modré vyzerajú lepšie ako červené, a pre zachovanie svetlej farby nezaškodí občas pridať i teplejšie svetlé odtiene, napr. broskyňovo ružové.

Viac o Light Summer

Cool Summer

Grey, slate grey, charcoal, light desert sand, khaki, taupe, icy pink, rose, soft fuchsia, red-violet, raspberry, sea green, evergreen, emerald green, aqua, light aqua, true aqua, lavender, dusty purple, warm dusty purple, periwinkle, navy

cool-summer

V porovnaní s inými farebnými paletami, ktoré ústia do iných ročných období, chladné leto je obmedzené na chladné letné farby. Chladné leto sa často nazýva i pravé leto, True Summer. Existujú však farby, ktoré sa prekrývajú s chladným zimným obdobím.

Dominantnými charakteristikami sú chladný a popolavý, čo znamená absenciu tepla vo vlasoch, očiach a pleti. Pleť môže byť tak tmavá ako i svetlá a stále patrí do tejto skupiny kým sa sfarbenie javí dosť popolavé spolu s modrými a ružovými podtónmi. Teplý podtón možno získať iba opálením, ale celkovému prirodzenému sfarbeniu teplo chýba.

Najlepšie farby sú chladné purpurové, modré a červené bez akéhokoľvek teplého odtieňa. Cool Summer vyzerá najlepšie v námorníckej modrej (navy) a vínovo červenej (burgundy) kvôli tmavším vlasom. Úžasné neutrálne farby sú všetky odtiene šedej, piesok a jemná biela.

Viac o Cool Summer

Soft Summer

Slate grey, grey, light desert sand, taupe, mauve, deep rose, red-violet, raspberry, baby pink, deep mauve, burgundy, light lemon yellow, light green, turquoise, jade, emerald green, spruce, navy, periwinkle, lavender, dusty purple, blue teal

soft-summer

Nežné leto je na hranici leta a jesene. Leto je jemné, chladné a svetlé a pridaním jesene, ktorá je tiež jemná, vytvára rozmazanejšie farby. Jeseň prináša i teplo a pridáva hnedú do farieb. A jeseň prináša hĺbku, čo vytvára najtmavšie odtiene pre Soft Summer z troch letných paliet.

Najhoršie farby pre Soft Summer sú jasné. Niektoré z farieb ostatných dvoch letných paliet Cool a Light Summer sú tiež prijasné pre Soft Summer. Soft Summer zvládne nosiť ďaleko hlbšie a tmavšie farby ako ostatné letné typy.

Mnohí ľudia si myslia, že všetky letné typy sú svetlé s modrými očami. Osoba s tmavými hnedými očami, olivovou, béžovou alebo hnedou pleťou nemusí byť zima alebo jeseň. Ak jej chýba dráma zimy a ohnivá energia jesene, je najskôr Soft Summer.

Viac o Soft Summer

Leto vs zima

Leto aj zima majú chladné palety. Najväčší rozdiel medzi letnou a zimnou paletou je, že leto má veľmi svetlú, pastelovú a tlmenú paletu, je v nej mäkkosť. Rovnako ako vo farbách leta, ktoré sú nežné, lenivé  a tiché, i ľudia s letnou paletou majú podobné vlastnosti vo svojom sfarbení.

Zimná paleta je oveľa hlbšia, energickejšia ako letná paleta. Rovnako ako sú farby zimy oveľa hlbšie, bohatšie, intenzívnejšie, žiarivejšie a odvážnejšie, aj ľudia so zimným sfarbením majú podobné sfarbenie.

Jediná vec, ktorú majú zimná a letná paleta naozaj spoločnú je modrý základ.

Klasické letné farby sú prašná a nežná ružová, pastelové fialové, modré.
Klasické zimné farby sú poľovnícka zelená, kráľovská modrá, jasná červená, purpurová, všetky odtiene drahokamov, a na na radosť mnohých „zím“, čierna vyzerá najlepšie na zimnom sfarbení.

Pre všetkých, čo milujú klasické filmy ako ja.

gracekellyliztaylor

Myslím, že nepotrebujeme farby, aby sme vedeli, že pôvabná monacká kňažná a jedna z obľúbených Hitchcockových blondýnok Grace Kelly je leto. A rovnako nepotrebujeme farby, aby sme vedeli, že úchvatná Liz Taylor je zima.

Na čiernobielych fotkách vidno, ten nízky kontrast na letnom type a veľký rozdiel medzi najsvetlejšími a najtmavšími farbami na zimnom type. Práve pre tento nízky kontrast vo vlastnom prirodzenom sfarbení, ak chcú letné typy dosiahnuť prirodzený vzhľad, mali by zachovať nízky kontrast i vo svojom oblečení.

liztaylor

Liz Taylor. Clear Winter

gracekelly

Grace Kelly. Light Summer

„If my eyes should ever turn brown, my career is shot to hell, „ poznamenal kedysi ironicky jeden z najznámejších „cool“ chlapíkov, aký kedy žil.

Ak by ste sa opýtali ktoréhokoľvek znalca klasických filmov, kto má najznámejšie modré oči na svete, dal by Vám jednoznačnú odpoveď – Paul Newman. V americkej filmovej kultúre ikona niekoľkých generácií spolu s James Deanom, Steve McQueenom a Robertom Redfordom.

paulnewman

Paul Newman

paulnewman2

Oceľovomodré oči. Skvelé do každého westernu.

Úvod do 12 období
Všetky obdobia sú zmesou 3 prvkov: jasu, farby, a sýtosti:

lightness_hue_saturation_618

1. value – jas, svetlá alebo tmavá, znamená aké svetlé je vaše sfarbenie – Kim Kardashian je tmavá, Gwyneth Paltrow je svetlá.

kimkardashiangwynethpaltrow

Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow

2. hue – samotná farba (červená, modrá, oranžová..).

warm-cool-colorsKim Kardashian at Angel Ball 2012 in New York b

3. saturation, chroma – sýtosť, intenzita farby farby, ktorú meníme pridaním bielej, šedej alebo čiernej, aby sme dosiahli odtiene, znamená, nakoľko je vaše sfarbenie sýte alebo čisté alebo nakoľko je jemné či tlmené.

saturation_01

grays

 

Zmiešaním týchto 3 vlastností dostaneme 12 období:
každá z originálnych 4 období – jar, leto, jeseň, zima má 3 vlastnosti.
Winter: Cool chlad (teplota), Deep tmavá (jas), Clear jasná (chroma)
Summer: Cool chlad (teplota), Light svetlá (jas), Muted tlmená (chroma)

Charakteristickým rysom každej sezóny je, že iba jeden z týchto troch rysov je DOMINANTNÝ. Ak ste Winter, dominantným rysom je
Cool – nie je schopný nosiť vôbec žiadne teplé farby = Cool Winter
Deep – tmavé vlasy a oči, môže nosiť aj tmavé teplé farby = Deep Winter
Clear – jasné a žiarivé oči, tmavé vlasy = Clear Winter

newsletter-summer-winter-eye

Analýza sfarbenia:

Analýzu sfarbenia osobnosti treba pochopiť na jednoduchých príkladoch. Niektorých ľudí je jednoduché analyzovať, iných veľmi ťažké. Kim Kardashian je jednoduchá. Má tmavé vlasy a oči. Vyzerá skvele v čiernej. Stupeň jej intenzity je vysoký. Vyzerá úžasne v kráľovskej modrej, purpurových, ostrých ružových. A vyblednute v béžovej či svetlých vlasoch. Väčšina ľudí nie je tak jednoduchá, ale princíp je rovnaký.

V systéme 12 období niektoré kombinácie pre určité obdobie neexistujú – napríklad chladná (cool), tmavá (dark/deep) a nežná (soft) zima. Pretože zima je chladná, tmavá a jasná (clear). A to platí i o jej farbách, čím tmavšia je studená farba, tým je jasnejšia alebo sýtejšia. Napríklad modrý zafír – je temný, chladný a jasný.

Podobne to platí i o teplej farbe. Jar je teplá, svetlá a jasná (warm, light, clear). Čím svetlejšia je teplá farba tým je jasnejšia a nasýtenejšia. Napríklad slnečná žltá – jasná, svetlá a celkom nasýtená. Aby bola tmavšia, treba pridať čiernu, sivú alebo inú protikladnú farbu, ktorá ju rozriedi.

Lora Alexander, autorka prettyyourwold.com má veľmi názornú ukážku, toho čo si predstavuje pod pojmom zima (modrý zafír) a jar (žltý diamant):

diamondvssaphire

Soft je veľmi ťažké analyzovať, preto je jednoduchšie niektoré sezóny vylúčiť, napr.:

Clear/Bright Winter alebo Spring
– musí mať žiarivé jasné oči drahokamu, bielko očí veľmi biele, oči sú jedinečné pre Clear
– prirodzene tmavé vlasy pre Winter (tmavohnedé, čierne),
– u Spring nemusia byť svetlé, pravdepodobne blond pri narodení, mohli časom stmavnúť (ak sme si nie istý pri tmavých vlasoch a tmavšom sfarbení a neutrálnom nádychu pokožky, či ide o Clear Spring alebo Winter, pomôže sa dotyčnej osoby opýtať, akej farby boli vlasy okolo 10 roku života).

Dark/Deep
– musí mať tmavé oči a tmavé vlasy,
– farba pokožky je relatívna vzhľadom na etnickú príslušnosť,
– môže mať neutrálny nádych, hlavne v pleti.

Light
– musí mať svetlé oči a svetlé vlasy,
– farba pokožky je relatívna vzhľadom na etnickú príslušnosť,
– môže mať neutrálny nádych, hlavne v pleti.

Názvy období:

Mená treba chápať univerzálne s ohľadom na popis farieb.

Cool Winter znamená, že farby sú studené a jasné, bez tepla. Avšak ak si pozrieme Cool Winter vs Clear Winter, je tu jemný rozdiel v ich úrovni intenzity. Ľudia patriaci do Cool Winter sú mierne svetlejší. A aby sme zosvetlili farbu, pridáme bielu.

Ak si predstavíme miešanie farieb, tak si vezmeme z tuby čistú modrú farbu a pridáme niekoľko kvapiek bielej. Ak ste to niekedy robili, tak viete, že treba naozaj veľa kvapiek bielej, aby sme výrazne zosvetlili modrú. Avšak i niekoľko kvapiek ju zosvetlí.

Vrchná farba na tomto boxe vo Photoshope predstavuje modrú v jej najviac nasýtenej forme, vhodnú pre Clear, jasnú, alebo Pure, čistú zimnú. Na vytvorenie Cool Winter farby sme pridali iba niekoľko kvapiek bielej, použijúc color picker. Ak chceme vytvorit Cool Summer, chladnú letnú modrú, musíte pridať ešte viac bielej. A ešte viac naľavo máme svetlú letnú, Light Summer, modrú.

blue

6a013485cadd54970c01676835bee3970b-320wi

Treba si uvedomiť, že slovo „PURE“ (čistý) sa vzťahuje iba na farbu alebo nasýtenie obdobia, nie teplotu. V niektorých iných analýzach True Winter označuje obdobie, ktoré je čisto studené COOL, bez akéhokoľvek vplyvu tepla. A v jarnej sezóne True Spring označuje Warm Spring, čo je najtmavšia sezóna zo všetkých troch jarných sezón.

Avšak v systéme 12, Pure Spring = Clear Spring, pretože má najčistejšie a najsýtejšie farby pre túto všeobecnú skupinu. Farby Pure alebo Clear Spring sú ešte stálne neutrálne v porovnaní s Warm Spring. Pure znamená jednoducho čistá sýta farba, nie teplota.

Paleta prechodov ročných období:

Jednotlivé obdobia sa medzi sebou prelínajú a väčšina osôb môže bez problémov nosiť i farby sesterskej palety.

flow-color-chart

Pre pochopenie farieb v prírode pomôže pozrieť si impressionistov, napríklad Claude Moneta, ktorý sa dokázali dívať na prírodu paletou svojich farieb.

Zoznam 10 obľúbených letných obrazov
http://www.theguardian.com/culture/2011/jun/12/10-best-summer-paintings-monet-gaugin-hockney

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.