Analýza farieb – 4 ročné obdobia

V 80.tych rokoch sa preslávila jedna zaujímavá knižka o farbách. Rozdelila ľudí do 4 kategórií podľa farieb, ktoré sa hodia k ich pokožke, vlasom a očiam, a nazvala ich podľa ročných období – jar, leto, jeseň a zima. Pre niektorých je ťažké pochopiť asociáciu napríklad leta ako chladného typu, myslite však na scény v prírode. Pri teplých obdobiach myslite na púšť – piesočnú hnedú, kaktusy, ťavy, tyrkysovú oblohu. Pri chladných obdobiach si predstavte arktídu – čierno-bielych tučniakov. Pri jeseni si spomeňte na farbu padajúceho lístia zo stromov a pri jari na farbu marhúľ, jahôd a ružových pukov na stromoch…

cmb

Farba ovplyvňuje náš vzhľad bez ohľadu na to, či je moderná toho roku alebo nie. Tiene príliš tmavých farieb zvýraznia línie a vrásky na tvári, príliš svetlé farby dávajú našej pokožke bledý, žltkastý, chorobný nádych. Ak nevieme určiť farbu, ktorá našej pleti zodpovedá, minieme zbytočne veci na oblečenie či makeup, ktoré nám nesedia a nechceme nosiť. Akonáhle si uvedomíme, ktoré farby sú pre nás lepšie, ušetríme si množstvo času a peňazí.

Samozrejme, že môžeme nosiť oblečenie, čo sa nám páči, ale ak chceme vyskúšať niečo nové či užitočné alebo nevieme rýchlo čo na seba, nezaškodí vedieť, ktoré farby sú pre nás tie najlepšie. Teória 4 ročných období je pomerne jednoduchá a priamočiara a pre väčšinu bežných ľudí postačí. Pravda, ak chceme niečo viac, či sme „medzi“ obdobiami, budeme musieť skúsiť niečo zložitejšie. Sama autorka 4 ročných období priznala, že má problém s mnohými zmiešanými či neutrálnymi typmi ľudí, ktorých nie je možné tak jednoducho „vtesnať“ do jej 4 kategórií.

Trochu z histórie:

Nemecký filozof Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) analyzoval farby a spojenie medzi nimi. Bol to len začiatok, on sa ešte nezmienil o prepojení medzi tónom pleti a farbou oblečenia. V rokoch 1919 až 1933 švajčiarsky maliar Johannes Itten, učiteľ na nemeckej Bauhaus univerzite zistil, že niektoré farby vyzerajú lepšie na niektorých typoch pokožky a farbe vlasov na portrétoch. Vytvoril 4 rôzne farebné palety, spojil ich so 4 rôznymi typmi ľudí a nazval ich podľa 4 ročných období. Vytvorenie týchto 4 paliet uľahčilo jeho študentom maľovanie portrétov.

Suzanne Caygill (1911-1994), kalifornská teoretička zaoberajúca sa farbami posunula výskum Johannesa Ittena o úroveň vyššie. Ona spojila svoju sezónnu teóriu s Goetheho psychológiou farieb. Vyvinula teóriu, podľa ktorej ľudské bytosti prenášajú informáciu o vlastnej osobnosti a štýle vo svojom prirodzenom sfarbení, cez pigmenty v pokožke, vo vlasoch a v očiach. Vo svojej teórii vysvetľovala, ako sa osobné vlastnosti vzťahujú na farebnú harmóniu v prírode. Jej výskum sa stal veľmi populárnym.

caygill

Na výskum Suzanne Caygill nadviazala psychologička Carole Jackson a vytvorila vlastnú teóriu farebnej analýzy. Napísala knihu „Color Me Beautiful“. Jej teória i kniha boli veľmi slávne v 80. rokoch. Jackson zjednodušila sezónny farebný systém. Ona pridelila jednému typu jednu sezónu, kým systém Caygill popisoval 16 rôznych farebných typov osobnosti na sezónu. Prostredníctvom svojich zjednodušených harmonických farebných schém uľahčila typickej žene každodenné nakupovanie oblečenia, make-upu a doplnkov.

Kritika analýzy 4 ročných období

Analýza 4 ročných období má jednu obrovskú medzeru.

Čierne vlasy = ZIMA

Ľudia ázijského, afrického pôvodu, obyvatelia južnej Ameriky, severoamerickí Indiáni.. 3/4 planéty sa mala vtesnať do jednej jedinkej kategórie s rovnakými farbami. A to sa ešte o ňu delila s európskymi Španielmi či Grékmi. Nuž, kto má tmavšiu pokožku a čierne vlasy hneď bude vedieť, že tu niečo nie je v poriadku. Samotní čiernovlasí súrodenci iste spoznajú, že im nesvedčí jedna a tá istá farba. Väčšina planéty dostala jednu kategóriu s rovnakými farbami. Čierne vlasy a tmavá pokožka boli jedno a to isté, kým blondýnky, ktorých sú 2% na planéte rozdeľovali do 2 skupín, rozoznávali jahodovú blond, zlatú blond či popolavú blond a za modely im dávali odfarbené herečky. A hnedovlasí, ktorých tiež nie je na planéte väčšina, dostali všetky 4 kategórie. Ako môže byť seriózny systém, ktorý neberie vážne do úvahy individuálne sfarbenie 3/4 planéty, pýtali sa mnohí? A musíme uznať, že právom.

Túto medzeru sa snaží napraviť analýza 12 sezón tým, že určuje pojem „tmavý“ a „svetlý“ v priamej súvislosti k rasovej príslušnosti. Stále to nie je dokonalý systém, ale je to snaha upraviť systém spravodlivejšie. Myslím, že systémy vychádzajúce z vlastného jedinečného sfarbenia osoby, akým je napríklad Zylov, sú ešte o krok dopredu.

Myšlienka farieb a analýzy samotné neboli zlé, zlé bolo prevedenie a samozrejme je tu ešte obchodná stránka. V analýze sa točí veľa peňazí – drahé konzultácie, predaj vzorkovníkov, šiat, doplnkov, makeupu, šperkov…

colormebeatiful

Mäkká väzba

Ako to funguje:

Ako už bolo spomenuté, teória Carole Jackson je pre väčšinu ľudí dosť priamočiara a jednoduchá. A až na niektoré zmiešané typy, mnohí s ňou nebudú mať problémy.

Pozostáva z 2 krokov:
1. podtón pleti – studený (cool) alebo teplý (warm)
2. prevládajúca farba vlasov + očí – tmavá (dark) alebo svetlá (light)

 

Colour-warm-or-cool

 

1. Podtón pleti:

studený (cool) – žily na zápästí prevažne modré, pokožka ružovkastá, zväčša sa spáli, ťažko opáli

teplý (warm) – žily na zápästí prevažne zelené, pokožka žltkastá, ľahšie sa opáli

V žiadnom prípade tu nejde o farbu pleti a neznamená to, že tmavá pokožka je automaticky warm a svetlá automaticky cool.

Untitled-1

Kto má problém určiť svoj podtón pleti, prečítajte si prosím článok Analýza farieb – Objavte svoju pleť

2. Farba vlasov a očí:

– myslí sa prirodzená farba vlasov, nie farbená
– myslí sa prirodzená farba očí, nie farebné kontaktné šošovky
– môže to byť zložitejšie ak máte kombináciu tmavá + svetlá, vtedy si musíte vybrať dominantnejšiu farbu

Pri nejednoznačných zaradeniach (napr. tmavé oči + svetlé vlasy) začína byť citeľný nedostatok analýzy 4 období a vhodnejšia je 12 typová analýza. Rovnako rozdiely medzi jarným/jesenným hnedovlasým/hnedookým typom sú ďaleko menej jednoznačné ako rozdiely pri zimných/letných typoch.

COOL – chladné obdobia zima (tmavý typ) a leto (svetlý typ)

winter-characteristics

COOL DARK WINTER

winter-colors1

ZÁKLADNÁ PALETA PRE ZIMNÝ TYP

 

Zimné typy by mali nosiť farby, ktoré sú ostré a jasné. Biela, čierna, tmavomodrá, červená a šokujúca ružová, všetko sa bude hodiť k zimnej pleti. Pre svetlejšie farby, uprednostnite jasné studené tóny pred pastelovými farbami. Vyhnite sa tlmeným tónom, akými sú je béžová, oranžová a zlatá.

Ďalšie tipy:
Použite maximálne 3 farby pre vaše oblečenie.
Nebojte sa nosiť kontrastné farby, akými sú čierna a biela. Ste jediný typ, ktorý vyzerá dobre v čiernej a čisto bielej, používajte ich!
Pokiaľ ide o šperky, striebro je vaša farba. Nepreháňajte to so šperkami a doplnkami.

 

summer-characteristics

COOL LIGHT SUMMER

summer-color-palette

ZÁKLADNÁ PALETA PRE LETNÝ TYP

Letné typy by si mali vyberať pastelové a jemné neutrálne farby s ružovými a modrými podtónmi. Levanduľa, šedohnedá, práškovo ružová a práškovo modrá veľmi svedčia letným typom, zatiaľčo čierna či oranžová vôbec.

Ďalšie typy:
Môžete si dovoliť viac šperkov (strieborných), rôzne doplnky.
Pre uvoľnený a priateľský vzhľad uprednostnite pastelové farby.

WARM – teplé obdobia jeseň (tmavý typ) a jar (svetlý typ)

autumn-characteristics

WARM DARK AUTUMN

automn-colors

ZÁKLADNÁ PALETA PRE JESENNÝ TYP

Jesenné typy by si mali vyberať farby so zlatými podtónmi, akými sú farba ťavej srsti, béžová, oranžová, zlatá a tmavohnedá. Vyhnite sa farbám s modrými podtónmi, ako napríklad námornícka modrá.

Ďalšie typy:
Používajte veľa farieb, experimentujte so šperkami, budťe odvážne. Farba šperkov je zlatá.
Pre vyjadrenie kreativity miešajte farby. Uistite sa však, že kombinujete farby, ktoré sa k sebe hodia a dopĺňajú sa navzájom, ako napríklad zelená a červená.

spring-type-characteristics1

WARM LIGHT SPRING

Spring-colors

ZÁKLADNÁ PALETA PRE JARNÝ TYP

Jarné typy môžu nosiť teplé farby akými sú farba ťavej srsti, broskyňová, zlato-žltá a zlato-hnedá. Vyhnite sa tmavým, nevýrazným farbám. Nenoste čiernu a bielu.

Ďalšie typy:
Nepreháňajte to so šperkami, uprednostnite zlato.
Svetlé farby na vás vyzerajú najlepšie.
Uprednostnite červené odtiene pre vyjadrenie všetkých rysov vašej osobnosti. Modro-červená vyjadruje sebavedomie. Oranžovo-červená je pre temperamentné povahy.

RADY NAVYŠE PRE VŠETKY TYPY

Čierna vás robí štíhlejším, ale odporúča sa iba pre zimné typy, všetky ostatné typy by mali uprednostniť inú tmavú farbu.
Ak chcete vyjadriť autoritu a moc, noste vaše tmavé farby: čiernu a tmavú modrú. (Nie náhodou majú polícia a ďalšie orgány v mnohých štátoch na sebe tmavomodré a čierne uniformy.)
Jasné farby môžu byť použité na zvýraznenie väčších pŕs.
Ak ste žena-obchodníčka, nepoužívajte kontrastné oblečenie typu čierna/biela, modrá/biela. Uprednostnite harmonické farby. Kontrasty vyzerajú príliš agresívne.

Väčšina textu a obrázkov prevzatých z Color Me Pretty

Video ukážok tiež nájdete mnoho, ja mám rada tieto dve od Mimi, za prvé preto, že vysvetľuje analýzu veľmi jednoducho a zrozumiteľne a za druhé preto, že pracovala ako image konzultantka a má peknú zásobu názorných paliet na ukážku. No a nezaškodí, že má jasnú zrozumiteľnú angličtinu, čo je vždy na osoh veci. Mimi je mimochodom zimný typ, cool winter.

What Colors Work For You. Part 2 – Palety farieb

Teplé farby z jej palety – jarné vs jesenné:

purplewarm

FIALOVÁ – SVETLÁ JAR – TMAVÁ JESEŇ

warmblue

MODRÁ – SVETLÁ JAR – TMAVÁ JESEŇ

warmbrown

HNEDÁ – SVETLÁ JAR – TMAVÁ JESEŇ

warmred

ČERVENÁ – SVETLÁ JAR – TMAVÁ JESEŇ

warngreeb

ZELENÁ – SVETLÁ JAR – TMAVÁ JESEŇ

Chladné farby z jej palety – leto vs zima

purplecool

FIALOVÁ – SVETLÁ LETO – TMAVÁ ZIMA

coolblue

MODRÁ – SVETLÁ LETO – TMAVÁ ZIMA

coolred

ČERVENÁ – SVETLÁ LETO – TMAVÁ ZIMA

Porovnanie farieb – teplé farby sú hore, studené dolu

blue

teplá modrá (hore) vs chladná modrá (dolu)

purple

teplá fialová (hore) vs chladná fialová (dolu)

red

teplá červená (hore) vs chladná červená (dolu)

What Colors Work For You – Časť prvá – Určenie sezóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.