Pre malých fanúšikov filmových rozprávok: Frozen

Moje dcéry majú radi „moderné“ princezné. Ani sa dievčatám nedivím, aj ja som tie rozprávky videla viackrát a nebolo to „z donútenia“, lebo to moje deti pozerali. Koniec koncov, Mulan som videla viackrát skôr ako sa moje deti narodili a pesnička „Ill Make A Man Out Of You“ je jedna z mojich najobľúbenejších Disney pesničiek.

Elsa, Anna, Merida, Moana či Mulan nie sú princezné, ktoré čakajú na princov bozk, aby ich zachránil.. Sú to dievčatá, ktoré sa neboja sami zachraňovať celé kráľovstvá či búriť sa proti tradičným zvykom, ktoré sa im snažia nanútiť. Aj keď Mulan teoreticky nie je princezná. Moana s titulom princezná tiež nesúhlasí. A rovnako nebehajú v nepraktických sukničkách, pod tými lesklými šatami majú praktické nohavice, ktoré sa viac hodia na behanie po horách, bojovanie a zachraňovanie sveta. Veď aj na šmýkaľku sa lepšie hodia nohavice ako sukničky. Iba keby tie čižmy nemali také vysoké podpätky…

Dnes sme sa teda vrátili z premiéry Frozen II a mám trochu zmätené pocity, čo si o nej myslieť. Skôr ako začnete čítať, upozorňujem všetkých, čo ešte nevideli Frozen II, že tento článok obsahuje prezradenie jeho deja.

Je to pekná rozprávka a malé deti ju budu chápať ako takú – krásne animovanú rozprávku s množstvom kúzelných filmových efektov. Pre tých starších je tu – v porovnaní s pomerne priamočiarou jednotkou – trochu komplikovaný a temný dej o štyroch nahnevaných duchoch prírody (oheň, vzduch, voda, zem), ktorí potrestali ľudskú zradu. Tým zloduchom a zradcom je v tomto prípade starý otec Anny a Elsy. Zlý kráľ chcel kolonizovať mierumilovný lesný národ.

Neviem sa povzniesť nad slovo „duch“, čo znie v slovenčine divne, v angličtine je to spirit alebo ešte lepšie element a dobre to vystihuje podstatu elementov prírody. Ale keďže Elsa má byť akože piaty element tak potom neviem, či by tam nebol problém s copyrightom pre film Piaty element. Keď ho spomínam, je to skvelý film, mala by som si ho znovu niekedy pozrieť. Takže, piaty Frozen element je vraj Elsa. Alebo skôr láska? Keďže Elsa i Anna sú produktom lásky dvoch ľudí z odlišných znepriatelených národov (teraz mi to znie ako Romeo a Julia). A oni sú tým mostom s dvoma koncami, ktorý spája svet kúzelnej prírody so svetom ľudí.

Samozrejme, Frozen II nedosiahne očakávania, ktoré do neho vložili fanúšikovia prvého dielu. „Dvojky“ dopadnú akosi vždy horšie (čo neznamená, že sú zlé, moja dcéra má napríklad radšej Mulan 2 ako Mulan, na ktorú ja nedám dopustiť). Možno i preto, lebo ľudia šesť rokov očakávali niečo úžasné. A aj keď dostali niečo úžasné: krásne animovanú rozprávku so skvelými pesničkami, aj tak nebude vyhovené každému a dvojka nedosiahne popularitu jednotky. S úžasnou piesňou „Into the Darkness“ sa nádherná „modrá“ Elsa zmenila na „bielu“ Elsu a predsa tá pieseň akosi nedosahuje silu „Let It Go“. Mám rada Frozen II. Ale Frozen I. mám radšej. Mám radšej „Let it Go“ ako „Into the Darkness“. A s pesničkami to prehnali, 2-3 mohli pokojne vypustiť a nahradiť ich dialógom alebo dejom. Ak sa mám priznať, Abominable pred mesiacom mi učaril trochu viac.

Nedivme sa teda dievčatkám, že majú radi Disneyovky. Chlapci im nemusia závidieť, že Disneyovky sú zväčša o dievčatách, tých chlapčenských hrdinov, čo zachraňujú svet, je ešte stále dosť.  Väčšina Marvel či DC superhrdinov sú ešte stále chlapci, v Star Wars boli „chosen one“ vždy chlapci, aj keď teraz chlapca nahradili dievčaťom. No neviem, či je to ono. Ale povedzme, že je to ešte pozerateľné. To isté však vraj urobili v Terminátorovi. V Amerike sa veľmi snažia byť „politicky korektní“ a vyhovieť silnému feminizmu. Až tak to prehnane silia, že som sa rozhodla posledný Terminátor film bojkotovať, úplne pokazili príbeh. Ani to nechcem vidieť. Aj tak boli prvé dva diely najlepšie, potom to šlo dolu vodou. Už iba Matrix prerobiť. Snáď nie.. Keď sme už pri politickej korektnosti. Nemohli si odpustiť v severnom kráľovstve tmavého vojaka, osobného strážcu kráľa. Nemám nič proti, iba je to viac silené ako prirodzené pre tento príbeh. Nieže by si to tie malé deti vôbec všimli. Nieže by Vikingovia kedysi nenavláčili do krajiny dosť otrokov. Ale toto nebola snaha priblížiť sa dejinám.. Vráťme sa však radšej k Disney princeznám.

To, či Frozen II bude dostatočne populárne je v podstate jedno. Akurát stačí na to, aby obnovil popularitu Frozen ako značky a každé malé dievčatko si bude želať jednu Elsu bábiku. Hoci moja dcérka tvrdí, že má radšej Annu, keďže všetci majú radšej Elsu. Neviem, či je to dôvod, ale chápem, ako to myslí. Mali by sme mať radi obe dievčatká rovnako. Nuž, keďže deti majú radi Disneyovky, tak Disney im ponúka aj dostatočné množstvo hračiek, samozrejme. Na každej rozprávke, na každom filme či hre sa snažia výrobcovia zarobiť, nedivme sa im. A určite nikto z nás neodoprie dieťaťu vysnívanú hračku svojho obľúbeného hrdinu či hrdinky. Ale nesmieme zábudať ani na to, že výroba fanúšikovských predmetov vyprodukuje nesmierne množstvo plastu. Preto nie je na škodu vyberať si iba tie hodnotnejšie a porozmýšľať, koľko toho potrebujeme či koľko sa zmestí do izbičky. Prípadne, dohodnúť sa s príbuznými a nekúpiť „každý špendlík“ s namaľovanou Elsou.

Figúrky a bábiky a stavebnice

Ak kupujeme licencovanú hračku pre dieťa, tak by mala byť od oficiálneho výrobcu. Za prvé kvôli bezpečnosti a zdraviu nášho dieťatka, rôzne kópie a podvrhy nemusia zodpovedať našim normám, a za druhé kópia nikdy nebude až taká hodnoverná ako originál.

Frozen a Moana sú Disney princezné a Disney licenciu majú Lego a Hasbro. Spoločnosť Disney Pictures vlastní licenciu nielen na svoje princezné, ale aj na Star Wars a Marvel. Takže ak chceme stavebnicu Frozen alebo Moana alebo Cars alebo Star Wars, treba googliť Lego a ak chceme bábiku, tak Hasbro alebo samotné Disney / Disney Store. Mattel stratil pred časom Disney licenciu a výroba princezien prešla na Hasbro. Nie je to také zlé, aspoň všetky princezné nevyzerajú už ako Barbie. Na druhej strane, si neobujú Barbie topánky ako voľakedajšie Mattel princezné, majú väčšie nohy, a Hasbro by mohol „vypustiť na svet“ aj zopár topánok a iných doplnkov navyše.

Hasbro spievajúca Elsa. Frozen I.

Ak sa pýtate, čo bolo skôr, Frozen alebo Moana, tak Frozen vyšlo 2013 a Moana 2016. Príbeh o dvoch sestrách Else a Anne je na svete už celých šesť rokov. Keď vyšlo Frozen, boli sme veľmi maličkí. A tak sme nepotrebovali riešiť žiadne hračky. Mne, ak sa páčil nejaký film, tak som si kúpila nanajvýš tričko alebo dáku tu knihu. Takže k Frozen sme sa dostali až okolo 2016, čo bolo spolu s Moanou. U nás sú tak narovnako, aj keď u mojej najstaršej dcéry je obľúbenejšia Moana.

Na Vianoce 2016 si moja mladšia dcérka vypýtala spievajúcu Elsu bábiku. Ocko šiel, a kúpil jej prvú, čo našiel v Tescu. Treba si trochu uvedomiť, že táto Elsa, je to Hasbro Elsa čo spieva kúsok „Let It Go“, je viac hrací strojček ako bábika. Má obrovskú „sukňu“, čo je viac-menej plastová skrinka. Šaty sa jej veľmi ťažko vyzliekajú, takže dieťa to nezvládne samo. Jedine od pol pása hore je to bábika. Podľa mňa to bolo pre dcérku priskoro, mala vtedy iba päť rokov, ja by som počkala s takýmito bábikami do šiestich rokov, kým nejde do školy. Keďže to však nebola bábika, ale skôr hrací strojček, ktorý občas zapla a občas vypla a postrapatila jej vlasy, tak som to neriešila.

Let it go, let it go
And I’ll rise like the break of dawn
Let it go, let it go
That perfect girl is gone!

Here I stand
In the light of day
Let the storm rage on
The cold never bothered me anyway!

Pokiaľ ide o zvuk, zapína sa na hrudi, cez šaty znak na hrudi svetielkuje a aj svetielka na sukni pod šatami blikajú. Samotný strojček sa dá vypnúť celkom, aby sa nezapol náhodou, napríklad pri obliekaní alebo ponášaní. Dolu na strojčeku pri nohách je off /on switch, v strednej pozícii je demo mod. Ak Vám to teda vadí, dá sa to vypnúť úplne. To platí na všetky zvukové bábiky. Ďalšia vec, čo si treba uvedomiť pri spievajúcich bábikách je, že idú v tzv. demo mode. Tu na tejto bábike je to pozícia v strede, ako spomenuté. Ale videla som aj bábiku, ktorú bolo treba „resetnúť“, aby spievala naplno. Čo nie vždy kupujúci vie a potom si myslí, že hračka nefunguje ako má. Ale v tomto prípade je to iba pozícia tlačítka. A tretia vec, to platí na všetky elektronické hračky. Majte doma náhradné batérie, hlavne na Vianoce. Prípadne nabite hračku pred darovaním a podobne…
1. Dá sa vypnúť úplne.
2. Pozrieť, či nejde v demo mode.
3. Mať náhradné batérie v zálohe.

Hasbro Anna a Elsa bábiky. Frozen I. Nespievajúce.

Odvtedy okrem tejto Elsy máme i dve „normálne“ Hasbro bábiky Elsu aj s Annou. Obe patria mojej desaťročnej dcérke. Elsa je identická so spievajúcou Elsou, pokiaľ ide o výzor hlavy aj kvalitu vlasov. Oblečenie je jednoduché na suchý zips, pravda pre staršie deti. Mladšie by ho mohli roztrhať. A pravda, ako som spomínala, cez tú plastovú sukňu dieťa spievajúcu bábiku nevyzlečie, ale dospelý to zvládne.

Telo aj končatiny sú z tvrdého hladkého plastu. Nie je nepríjemný alebo lepkavý. Ruky sú rovné a pevné, čo som celkom rada, tie krehké mini kĺby u niektorých podobných bábik majú tendenciu vypadávať. Ešte horšie je, keď sú zahnuté. Mali sme jednu darovanú Mattel Popolušku odniekadiaľ, mala zahnutú ruku. Dcérka mi ju nevedela vôbec vyzliekať, bola z toho nešťastná. Chytila som bábu a darovala ju do domova. Odvtedy je pokoj, ani si nespomenie. Týmto obliekateľným Hasbro bábikám babka porobila aj zopár šiat.

Spievajúca a nespievajúca Elsa

Ako som už spomenula, spievajúca i nespievajúca Elsa v tomto prípade sú identické. Pokiaľ ide o výzor tváre, kvalitu vlasov, hornú časť tela. Dokonca aj chodidlá majú identické a aj topánky. Akurát u spievajúcej sú nohy nahradené sukňou – krabičkou so svetielkami.

Vlasy

Vlasy majú bábiky dosť pekné. Vzhľadom na to, aké sú útle. V tomto musím Hasbro bábiky pochváliť, majú česateľné vlasy, ktoré nerobia chuchvalce, ako je to u niektorých bábik podobného typu. Dcérka im robí niekedy účesy, keď ju raz za čas napadne hrať sa s nimi. Nemôžem povedať, že pre deti je bábikovanie nejaké obľúbené, majú na to priveľa záľub popri škole, aby to stíhali. Ale občas sa s nimi zahrajú. Keď si spomenú, že nejaké Frozen existuje. Ako v tomto období. Alebo cez prázdniny ich to občas „chytí“ na týždeň-dva a potom si nájdu zas niečo iné, či ich „chytí“.
Nie sú to vyslovene česacie bábiky s hustými vlasmi typu Paola Reina, ale nič sa nestane, ak dieťa rozoberie bábike vlasy. Nie sú uleptané alebo chuchvalcovité. A dajú sa upraviť. Sú bábiky iných výrobcov podobne útleho tvaru, ak im rozoberiete vlasy, tak ich už nikdy nerozmotáte, ale tieto sú v pohode. A ako vidno, dajú sa im spraviť aj mini vrkoče.

Státie

Bábiky sú stojace, ale u nespievajúcej Elsy mám viac problémov ju postaviť, spievajúca vďaka tej sukni stojí oveľa pevnejšie. Aby bolo jasné, bábiky majú nohy do špičiek, takže bez topánok sa nepostavia. Elsa má črievičky, v ktorých by nikto „normálny“ nebehal po snehu, ale je to rozprávková princezná, čo vie čarovať, takže povedzme. V každom prípade, ak si dieťa berie bábiku von, odporúčam tie črievičky vyzuť a schovať do vačku, lebo o ne prídete. A treba ich viac zatlačiť, aby dobre držali. Anna má praktickejšie čižmy, aj keď s vysokými podpätkami. Dobre v nich postojí. Pravda, väčšina detí bude potrebovať pomoc pri ich vyzúvaní, ešte aj 10 ročné dieťa sa nadrie, aby ich vyzulo.

Hasbro Anna vs Disney Store Anna

Frozen by samozrejme nebolo ono bez Elsinej sestričky. Takže máme aj Hasbro Annu. Má svoje typické šatočky s ešte typickejšími čižmami. A tento rok som sa rozhodla kúpiť Frozen II. spievajúcu Annu značky Disney Store, aby aj spievajúca Elsa mala sestričku. Disney Store a Hasbro majú veľmi podobné bábiky, ale odlišujú sa tváričkou a niektorými drobnosťami. Moja najstaršia dcérka si totiž vypýtala na deviate narodeniny spievajúcu Disney Store Moanu. Je to „normálna“ bábika s nohami aj rukami, akurát na chrbátiku má malú krabičku. Pesnička sa spúšťa zapnutím malého gombíka na ručičke, ale má aj riadne tlačítko na úplné vypnutie zvuku. Vráťme sa však k Frozen.

Keďže dievčatá majú radi spievajúce bábiky, tak som tento rok porovnávala Hasbro Annu a Disney Store Annu. Nechcela som už tretiu Elsu, to sa mi zdalo prehnané. Ak bude moja najstaršia dcérka chcieť Elsu, určite ma bude otravovať Elsou v bielych šatách. Už po predstavení som počúvala, ako chce tie biele šaty. Pre bábiku, nie pre seba. My nie sme ani „sukničkový“ a už vôbec nie „šatočkový“. Akurát tak tričká zbierame.

Hasbro aj Disney Store bábiky sú tento rok veľmi podobné. Rovnaké šaty, rovnaká pesnička „The next right thing“ (Anna). Rovnako majú pohyblivé nohy aj ruky. Pre Hasbro hovoria trochu svetelné efekty a zapínanie. Podobne ako u našej Elsy bábike svieti hruď. Aj keď nie sukňa, keďže tentoraz má nohy. Kým Disney Store bábika nemá svietiacu hruď a pri zapínaní nie som si istá, ako bude fungovať. Stačí potriasť rukou a už spieva, čo sa mi zdá trochu otravné, no uvidím.

Pokiaľ ide o pesničku, jediná úžasná pesnička u mňa pre Annu by bola „Do You Want to Build a Snowman?“ z Frozen I. A keďže takú nevyrábajú, tak mi to bolo v podstate jedno. Všetky pesničky ináč trvajú 30 sekúnd, takže nečakajte žiadne zázraky. A chvíľu to budú deti púšťať dookola a budete „liezť na plafón“, ale ono ich to prestane po čase baviť. A potom to pustia už iba zriedka. Akurát im stanovte, že ráno o šiestej, keď sú všetci v posteli to majú zakázané pustiť.

Takže, pokiaľ ide o zvukové prevedenie, mne sa páčila viac Hasbro Anna. Ale už máme jednu Hasbro Annu, a aj keď táto Frozen II Anna je výzorom tváre jemne odlišná od našej, mne sa viac páčila tento rok tvárička Disney Store Anny. Tak som sa predsa rozhodla pre Disney Store Annu, aj keď sa mi stále nevidí to spúšťanie zvuku. Uvidím po rozbalení. Ale možno ma dievčatá prekvapia a „ukecajú“ aj na Hasbro. Často  majú odlišný vkus, preto sa väčšinou pýtam na bábiky.  Ako vravím, uvidím po Vianociach.

Dolu postnem aj youtube porovnania oboch spievajúcich bábik, Frozen II Anny aj Elsy. Teda dvoch z Disney Store a dvoch Hasbro.

Krabica

Dobré na týchto bábikách je, že zaberajú veľmi málo miesta. Zmestia sa do jednej plastovej krabice pod posteľ. Mala som to šťastie, že ma napadlo pred 2-3 rokmi v Tescu kúpiť krabicu s motívom Frozen. A tam sa zmestia v pohode, aj zo 10 by sa ich zmestilo naraz. Neprášia sa a ani „postieľky nepýtajú“. A na drobnosti ako topánky máme jednu plechovú krabicu od sladkostí, ktoré síce nikomu nechutili a vyhodili sme ich. Akurát som ich aj tak kúpila kvôli Frozen motívu. Tiež sú z niektorých Vianoc z Billy.

Aby to nebolo iba o bábikách, tu i iné hračky Frozen.

Lego Frozen

Na Vianoce sme k spievajúcej Else kúpili aj Frozen Lego. Obsahuje Ľadový palác, sane a tri figúrky – Annu, Elsu a snehuliaka Olafa.

Moana je samozrejme z iného Lega, pridala som ju pre porovnanie, niekedy o nej napíšem.

Lego žiaľ nemá Duplo verziu Frozen, takže pod 6 rokov je toto nevhodná hračka. Pri Lego duplo pre menšie deti sa treba uspokojiť zatiaľ s klasickými princeznami. Na obrázkoch porovnanie Lego Duplo princezné vs Frozen.

Plyšové hračky

Pre deti do šesť rokov sú vhodné skôr plyšové hračky. Ale ani staršie deti nimi nepohrdnú. Plyšové Disney hračky nájdete u viacerých výrobcov, u nás sú asi najznámejšie od českého výrobcu Dino Toys. A nájdete ich asi vo všetkých kamenných hračkárstvach vrátane Tesca. A samozrejme online shopoch. To platí tak na plyšové Cars autíčko ako aj na plyšovú Elsu, Annu či ich kamarátov snehuliaka a losa. Dino Toys plyšový los je zlatý, ale snažím sa trochu krotiť sa pokiaľ ide o plyšákov, trochu máme preplnené postele plyšovými hračkami. Takže žiadne plyšové Frozen nemám. A potom ešte nemecký výrobca Simba má plyšovú Annu a Elsu, tie zvyknú predávať hlavne supermarkety Lidl alebo Billa. Ale online ich tiež nájdete.

Drevené kocky

Dino Toys má „klasické“ české drevené kocky mnohých licencií, platí to na Disney princezné i Cars, Krtka či Prasiatko Peppa. Sú vyrábané v Čechách v továrni bývalých TOPA kociek.

Puzzle, pexeso, karty, človeče..

Disney puzzle, pexeso či karty (kvarteto, Čierny Peter) nájdete pod značkami Piatnik, Dino Toys. Sú bežne dostupné v kamenných predajniach aj online shopoch. Rovnako aj európsky výrobca puzzle Ravensburger má Disney licenciu. A nájdete aj ďalšie puzzle ako Trefl či Educa. My zatiaľ karty.

Takže, aby som to zhrnula

Dino Toys (puzzle, pexeso, karty, kocky, plyš, hry),
Disney Store (bábiky, figúrky, plyš, doplnky),
Educa (puzzle)
Hasbro (bábiky, figúrky, človeče),
Lego (stavebnica),
Piatnik (puzzle, pexeso, karty),
Ravensburger (puzzle, pexeso),
Simba (plyš)
Trefl (puzzle),

Pravdepodobne nájdete aj iné, ale lopty a kuchynky sa mi nechce vypisovať a to je už naozaj zbytočný plast navyše. Ak chcete kuchynku, kúpte si drevenú, sú ďaleko hodnotnejšie a deti sa s tým dlho zahrajú. Moje ešte stále kuchynkujú…

—-

A ešte to sľúbené video pre porovnanie spievajúcich Disney Store a Hasbro bábik. Ako vidno, oblečenie u Anny je takmer identické. Hasbro má trochu iné detaily oblečenia pre Elsu, ale odtieň je rovnaký. Odlišujú sa tvárou, odtieňom vlasov. A potom + svetelnými efektami u Hasbro.

Frozen II Hasbro Anna a Elsa

Frozen II Disney Store Anna a Elsa

Hasbro Frozen Elsa a Anna v eshope
Dino drevené obrázkové kocky v eshope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.