Predseda Fotobiologickej sekcie SDS o ochrane detí pred UV žiarením

Dovolila som si prevziať článok publikovaný v júni 2009 na stránkach http://liek.beautywoman.sk, ktorý napísal doc. MUDr. Vladimír Hegyi, PhD. predseda Fotobiologickej sekcie SDS (Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti ).

Ochrana pred UV žiarením

Správanie sa ľudí pri pobyte na slnku je hlavnou príčinou nárastu počtu ochorení na kožnú rakovinu v posledných desaťročiach. Atraktívnosť všeobecne rozšírených aktivít vo voľnej prírode a zmeny vo zvy­koch pri opaľovaní sa spôsobujú nadmernú expozíciu UV žiareniu. Mnoho ľudí stále považuje nadmerné opaľovanie sa za prirodzený stav a nanešťastie aj mnoho detí a ich rodičov považuje opálenú kožu za symbol atraktívnosti a stavu dobrého zdravia.

Deti vyžadujú špeciálnu ochranu

Mnoho ľudí stále verí nesprávnemu tvrdeniu, že len ľudia so svetlou kožou sa musia chrániť pred nadmerným opaľovaním sa. Hoci je pravdou, že tmavšia koža obsahuje viac ochranných pigmentov, stále je ale vnímavá na škodlivé vplyvy UV žiarenia. Výskyt kožnej rakoviny u ľudí s tmavšou kožou je síce nižší, ale keď u nich vznikne kožná rakovina, veľmi často sa diagnostikuje neskoro a už v závažnejšom a rozvinutejšom stave.Deti sa vývojovo nachádzajú v dynamickom stave rastu, a preto sú viac vnímavé na nástrahy životného prostredia ako dospelá populácia. Mnohé vitálne funkcie, ako napríklad imunitný systém, nie sú úplne vyvinuté krátko po narodení, a preto nebezpečné podmienky prostredia môžu ovplyvňovať ich normálny vývoj. Väčšine nebezpečných vplyvov životného prostredia však vieme predchádzať, a preto sme schopní správnou prevenciou najúčinnejšie ochrániť zdravie detí.

Deti vyžadujú špeciálnu ochranu pred nadmernou expozíciou UV žiareniu, pretože v porovnaní s dospelou populáciou je u nich väčšie riziko poškodenia kože.

• Detská koža je tenšia a citlivejšia na expozíciu UV žiareniu a aj krátkodobý pobyt v exteriéri v obedňajších hodinách môže spôsobiť závažné spálenia.

• Epidemiologické štúdie potvrdili, že častá expozícia slnečnému žiareniu s následným spálením kože v detstve spôsobuje vyšší výskyt malígneho melanómu v dospelosti.

• Deti sú vo všeobecnosti viac vystavené vplyvu slnečného žiarenia. Predpokladá sa, že až osemdesiat percent celoživotnej dávky UV žiarenia dostane človek vo veku do osemnástich rokov.

• Deti sa rady hrajú v exteriéri, ale neuvedomujú si škodlivosť nadmerného UV žiarenia.

Ochrana detí pred nadmernou expozíciou UV žiareniu

• Deti do troch rokov by nemali byť vystavené priamemu účinku slnečného žiarenia.

• Deti by mali pravidelne používať ochranný odev, klobúk a ochranné slnečné okuliare s účinným UV filtrom.

• Deťom treba pravidelne aplikovať širokospektrálne ochranné krémy s minimálnym SPF 50+.

• Používanie ochranných krémov by sa nemalo zamieňať za predĺženie pobytu na slnku.

• Ochrana pred nadmerným vplyvom slnečného žiarenia nie je dôležitá len pri pobyte na pláži alebo na kúpalisku, ale mala by byť samozrejmou pri všetkých aktivitách v exteriéri.

• Nepohybovať sa na priamom slnečnom žiarení v obedňajších hodinách.

• Vyhľadávať tienisté miesta pri pobyte v exteriéri.

• Rodičia by mali byť vzorom pre svoje deti pri správnom pobyte na slnku.

• Nenavštevovať solária.

Autor: doc. MUDr. Vladimír Hegyi, PhD. predseda Fotobiologickej sekcie SDS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.