Prírodná kozmetika a slnečná ochrana

4569728689Opaľovacie krémy vytvárajú na pokožke ochranu pred UVA a UVB žiarením. Existujú dva druhy UV filtrov – chemické UV filtre prenikajú pokožkou a premieňajú UV žiarenie na infračervené žiarenie – teda na teplo. Tieto krémy potrebujú asi pol hodinu nato, aby začali pôsobiť. Preto je dôležité sa pred opaľovaním natrieť vopred. Slnečná ochrana prírodnej kozmetiky bez chemických filtrov je založená na fyzických filtroch z prírodných pigmentov Titandioxid, Magnezium a / alebo Zinkoxid, Oxid zinočnatý. Minerálne častice vytvoria na pokožke plášť, odrážajú a rozptyľujú slnečný lúč ako malé zrkadlo. Niektoré slnečné produkty kombinujú chemické filtre s minerálnymi pigmentami. Vďaka tomu sa dá  množstvo chemických filtrov obmedziť.

Fakt, že chemické – syntetické UV filtre prenikajú pokožkou, nezostáva bez následkov. V USA v roku 2009 volali zodpovedné úrady na poplach: viac ako 97 percent Američanov je zaťažená chemickým filtrom Oxybenzone. Chemikália je medzi iným zodpovedná za podvyvinuté novorodeniatka. Dr. Margret Schlumpf z Univerzity v Zürichu už roky varuje pred chemickými UV filtrami. U mnohých dokázala hormonálny vplyv a aj to, že sa nachádzajú v materskom mlieku. Chemické UV filtre a konzervačné látky okrem toho vyvolávajú alergie. Certifikovaná kozmetika (BDIH, Ecocert,  Natrue) zakazuje použitie otáznych chemických UV filtrov v prostriedkoch na opaľovanie.

Mnohé opaľovacie krémy s čisto minerálnymi (fyzikálnymi) filtrami výrobcovia prírodnej kozmetiky však v roku 2010 prestali vyrábať(napr. Weleda, Dr. Hauschka). Vinou bolo jedno nariadenie EU. EU už od roku 2006 odporúčalo, aby UVA ochrana predstavovala minimálne jednu tretinu uvedenej UVB ochrany. Na produkte uvedené LSF sa vzťahovalo predtým iba na UVB ochranu. Od roku 2009 platí toto nariadenie v celej Európe. Podľa neho prípravky slnečnej ochrany musia preukázať minimálnu ochranu pred UVA a UVB lúčmi v pomere 1:3. Pri kombinácii chemických a minerálnych filtrov je tento žiadaný pomer veľmi jednoduché dosiahnuť i pri vysokom LSF.

Problém nastáva pri použití výlučne minerálnych filtrov pri LSF 30 a vyššie. V oblasti UVB žiarenia funguje minerálna ochrana bezchybne, avšak v oblasti UVA výkonnosť minerálnych filtrov prudko klesá. Preto sa niektorí výrobcovia, ktorí vyrábali produkty založené výlučne na minerálnych filtroch rozhodli ich výrobu zastaviť. Iné, ako napríklad Lavera alebo Sante sa rozhodli naďalej vyrábať produkty založené výlučne na minerálnych filtroch, prepracovali receptúry a zvýšili počet minerálnych pigmentov.  Naďalej ponúkajú výrobky s výlučne minerálnym filtrom, avšak maximálne do LSF 20.

Dermatológovia pokladajú opaľovacie prostriedky s vysokým faktorom (30 a 50) nutné iba v niektorých prípadoch. Navyše opaľovací krém má i svoje nevýhody: pokožka vytvára príliš málo vitamínu D. Faktor 20 blokuje 95% UVB žiarenia, pri LSF 50 je to iba o 3% viac. Sabine Kästner zo spoločnosti Lavera to zhrnula: „S prírodnou kozmetikou a LSF 20 je pokožka dostatočne chránená a dokáže popritom ešte stále tvoriť dôležitý vitamín D.“ Navyše pri konvenčnej slnečnej ochrane netreba zabudnúť: Čím vyššia ochrana, tým viac filtrov a chémie je v produkte.

Používanie čiste minerálnych filtrov prináša so sebou i iný problém, a to  nanočastice. Aby pri minerálnych filtroch nebolo vidno biely povlak na pokožke, používajú sa nanočastice. Podľa súčasných štúdií nanočastice nedokážu preniknúť pokožkou. Momentálne nemusí byť dokonca na produkte uvedené či  nanočastice obsahuje. Ak krém s obsahom titandioxidu alebo oxidu zinočnatého (zinkoxid) zanechá biely povlak tak nanočastice neobsahuje. Ak tomu tak nie je pravdepodobne bola nanotechnológia použitá. Od roku 2013 sa plánuje zaviesť povinnosť uviesť nanočastice v deklarácii, v súčasnosti tomu tak nie je. V žiadnom prípade by sa deťom opaľovacie mlieko nemalo dostať do úst, pretože nanočastice titandioxidu poškodzujú bunky, to je dokázané vedeckými pokusmi. Slnečný krém obsahujúci už 2 gramy nanočastíc je škodlivý, čo sa však v tele naozaj deje nevieme. Prehltnutie sa dá dosiahnuť natretím pier, rúk alebo pitím z fľaše. Predstavitelia prírodnej kozmetiky sa stavajú k použitiu nanotechnológie rôzne, všetci sa však zhodujú v jednom: So slnečným prípravkom bez certifikátu prírodnej kozmetiky je človek vystavený štyrikrát viac nebezpečným látkam ako s minerálnou ochranou.

Záver:

Ak sú deti staršie ako tri roky a nezdržujú sa sústavne na slnku, napr. na pláži pri mori, sú chránené oblečením a tieňom, nie sú vystavené obedňajšiemu slnku, uprednostnite prírodnú kozmetiku a minerálne filtre. Mlieko s LSF 20 by malo byť postačujúce. Ak prípravok obsahuje nanočastice, dbajte, aby sa nedostal do úst. Na ústa použite radšej špeciálnu tyčinku na pery.  Na dovolenku k moru na juh alebo celý deň na kúpalisku treba použiť prírodný prípravok s vyšším UV ochranným faktorom.

Slnečná prírodná kozmetika:

Kozmetika Lavera je dostupná v mnohých obchodoch s prírodnou kozmetikou. Lavera nepoužíva nanotechnológiu od roku 2014. Certifikovaná prírodná kozmetika Alverde dostupná v DM. DM používa nanotechnológiu.

Najnovšie prišiel Eco cosmetics s LSF 50. Certifikát Vegan, Ecocert. Neobsahuje oxid zinočnatý. Bez použitia nanotechnológie. Aby ste po natretí nevyzerali tak biely, je do produktu pridávaná prírodná kozmetická make-up farba. Filter Titanium Dioxid.

Biosolis

Alga Maris

Vivesana,  Titanium Dioxide 8.5%, Zinc Oxide 3.5%, bez nanočastíc, s antioxidantmi ako green tea, kamilky, včelí vosk, oleje. Dostupné Berlín http://amazingy.com/de/natur-bio-kosmetik-gesichtspflege/bio-natur-sonnenschutz/vivesana-solar-to-polar-ultra-spf-40.html

Testy:

Okotest 2010 testoval i prírodné pripravky (Alverde, Sante, Ecocosmetics, Lavera) – nie detské-, všetky získali dobré známky. Lavera nanotechnológiu nepoužíva od roku 2014.  Sante nepoužíva nanotechnológiu. (od roku 2014 Sante nevyrába svoj slnečný prípravok a nepoužíva nano) Eco cosmetics garantujú nepoužívanie nanotechnológie.

Lavera Sun Neutral Baby & Kinder Sun Spray testovaný 2006.

Jedno hodnotenie všetkých troch produktov:

Sante LSF 20 čisto minerálny bez použitia nanotechnológie
nedal sa dobre rozotrieť, hrudkoval sa a zanechal na pokožke stopy

EcoCosmetics LSF 30 čisto minerálny bez použitia nanotechnológie:
mlieko bolo veľmi husté, napriek tomu sa dalo pekne rozotrieť

Lavera LSF 20 čisto minerálny dostupný aj ako sprej
dal sa najľahšie rozotrieť, najlepšie sprej

Hlavný zdroj http://www.elternwissen.com

Creams graphic.jpg

Zoznam niektorých spoločností používajúcich nano.

Poznámka 2014 Tento článok už nebudem aktualizovať, pre aktuálnejšie info viď http://www.bocianiehniezdo.sk/content/slnecna-ochrana-2014/

135 Responses to Prírodná kozmetika a slnečná ochrana

 1. Andrea píše:

  Dočítala som sa, že malinový a karotkový olej majú ochranný faktor medzi 28-50. Máte s nimi skúsenosť? Ďakujem.

  • electra píše:

   Dobrý deň. Osobne s čistými olejmi skúsenosti nemám. Extrakt karotky Daucus carota sa používa v niektorých prírodných ochranných prostriedkoch proti slnku, napríklad v detských produktoch Lavera – Daucus Carota Extract a píše sa o nízkom spf v zozname ingrediencií weledy http://www.weleda.co.uk/page/atozbodyingredients#dauc Internetové stránky, ktoré tvrdia, že malinový olej má vysoké spf vychádzajú z jedinej štúdie z roku 2000 kanadských vedcov (Oomah et al 2000). Štúdia vyzerá byť veľmi hodnoverná, avšak bude treba viac štúdií nato, aby ju veľké spoločnosti akceptovali a zaradili malinový olej medzi overené ingrediencie na ochranu proti slnku. A nezabúdajme, že svetové zásoby malinového oleja nie sú také obrovské, aby spoločnosti začali ihneď na tisíce produkovať výrobky založené na malinovom oleji. V každom prípade odporúčam opatrnosť skôr ako bude niekto robiť pokusy na sebe na ostrom slnku. Ak chcete zoznam neoverených ochranných faktorov (berte to ako „jedna baba povedala“), iste vychádzajú z nejakých štúdií, ale priamo odborné zoznamy som nenašla, iba plno blogov:
   red raspberry seed oil – SPF between 30 and 50
   carrot seed oil – SPF 30
   wheat germ oil – SPF 20
   hazelnut oil – SPF 15
   coconut oil – SPF 10
   soybean oil – SPF 10
   shea butter – SPF 6-10
   macadamia oil – SPF 6
   jojoba oil – SPF 4
   rice bran oil – SPF 4
   sesame oil, hemp oil, avocado oil, peanut oil – SPF between 4 and 10

   • Monika píše:

    vraciam sa k nanotechnológiám v Lavere – už je 2014 a nano vo svojom zložení neuvádzajú. Znamená to, že už nanotechnológiu nepoužívajú? Prišlo v 2013 k avizovanému schváleniu povinnosti deklarovať nanočastice v zložení?

   • electra píše:

    ano, Od 11.07.2013 kozmetické prípravky, ktoré obsahujú nerozpustné nanomateriály, musia byť označené. V zozname zložiek musí nasledovať v hranatých zátvorkách (napr. oxid titaničitý [nano]), názov slovo “nano”. Najnovšie Lavera prípravky nano neobsahujú. Videla som najnovší slnečný prípravok pre deti Lavera, nemá tam napísané nano.

   • Monika píše:

    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. V súčasnosti pripravujeme pre náš internetový portál článok o zdravom opaľovaní bez chémie a radi by sme Vás poprosili o spoluprácu. Mohla by som Vás poprosiť o kontakt na Vás – iný, ako tento verejný? Vopred ďakujem.

   • electra píše:

    Ďakujem za ponuku, nemám záujem.

   • electra píše:

    nuž, vyslovene to zakázať nemôžem, internet je verejný. Ale nechcite ani moje schválenie vopred na obsah „pripravovaného“ článku, ktorý ešte nie je napísaný, o ktorého obsahu nemám ani poňatia a ktorý bude pravdepodobne určený na reklamu nejakého produktu.

 2. Zuzana píše:

  Ja teraz pouzivam kozmetiku na opalovanie alga maris, novinka na nasom trhu. Lahko sa rozotieraju a maju aj faktor 50 a pre moje deti pouzivam alga maris pre deti faktor 50. Su vyborne.
  Daju sa kupit na http://www.bior.sk/index.php?route=product/manufacturer&manufacturer_id=15

 3. Petra píše:

  Nepáči sa mi, že v mnohých opaľovacích krémoch prírodnej opaľovacej kozmetiky je obsiahnutá „alumina“ (oxid hlinitý). I keď podľa wikipedie je „relativne netoxický“, sú štúdie na webe, ktoré hovoria, že o jeho toxicite. Viete sa mi niekto k tomuto vyjadriť, prosím?

  • electra píše:

   Problém hliníka je dosť zložitý pre jeho množstvo foriem a podôb vyskytujúcich sa v našej potrave, vode, ovzduší… toto je tá moja skrátená verzia

   1. ALUMINA
   ALUMINA, tiež známy ako oxid hlinitý je najviac inertná, neaktívna forma hliníka. ALUMINA slúži ako nerozpustný nosič pre minerálne pigmenty. V opaľovacích krémoch (aj keď nie všetkých, ale napríklad v Lavere áno) je používaný preto, lebo je to najefektívnejší prostriedok na rozptýlenie oxidu titaničitého, ktorý sa používa ako prírodný UV filter na ochranu proti slnečnému žiareniu. Nie je absorbovaný kožou.

   EU, FDA, BDIH a ostatné organizácie ho považujú za bezpečné pre použitie na kozmetické účely.

   ALUMINA sa používa v liečebných pomôckach, napr. zubných implantátoch, v kostnom cemente, chirurgických nitiach. ALUMINA je súčasťou potravinárskych farieb (napr modrá) a je schválený ako súčasť potravinárskych doplnkov a voľnopredajných liekov.

   2. ALUMINA VS ALUMINUM

   Netreba si pliesť ALUMINA s ALUMINUM (ALUMINIUM), sú to dva rozdielne komponenty

   ALUMINA na rozdiel od ALUMINIUM neobsahuje medializované zlúčeniny hliníka (tak ako plechovky od limonády, hliníkové panvice, lieky, vakcíny) spájané s Alzheimerovou chorobou a ďalšími chorobami. Formy ALUMINIUM (pre istotu neskloňujem) používané v kozmetike, hlavne v antiperspirantoch sú Aluminium hydroxide ako farbivo a Aluminium stearate, soľ ako farbivo, zahusťovadlo a zvlhčovadlo. Dnes sú už na ústupe, ani väčšina syntetickej kozmetiky ich pre zlú povesť podľa mňa nepoužíva.

   Vedecká štúdia porovnávajúca ALUMINA a ALUMINUM HYDROXIDE v kozmetike z novembra 2013
   http://www.cir-safety.org/sites/default/files/alumina_0.pdf
   nevyjadrila obavy z používania ALUMINA, ale menšie obavy z použitia ALUMINUM (je mierne toxický v požití v opakovaných množstvách, ukázala sa iritácia pri použití na pokožke zvierat)

   Štúdia definuje
   ALUMINA (aluminum oxide, oxid hlinitý) ako dehydrovaný (alebo kalciovaný) hydroxid hlinitý. Je hlavnou zložkou emeraldu, rubínu, zafíru. Najbežnejšie vyskytujúca forma oxidu hlinitého je korund. Alumina je nerozpustný vo vode. Je to tretia najtvrdšie sa vyskytujúca látka po diamante a carborundum (SiC). Hliníkové zlúčeniny nemôžu ľahko oxidovať a nedochádza zvyčajne k atmosferickej oxidácii.

   ALUMINUM hydroxide, hydroxid hlinitý, tiež známy ako hydratovaný oxid hlinitý, sa najčastejšie nachádza ako polymorfná súčasť hliníkovej rudy známej ako bauxit. Formy hydroxidu hlinitého sú amfotérne, teda môžu pôsobiť ako kyseliny a zásady v roztoku (odolávajú zmenám pH)

   3. POTRAVINÁRSKE PRÍSADY

   Zlúčeniny hliníka sa vyskytujú vo väčšine potravín iba v stopovom množstve, ale pri používaní hliníkových prísad sa môže ich množstvo zvyšovať.

   Prísady „E-cka“:
   – fosforečnan sodno-hlinitý (E541) ako regulátor kyslosti
   – kremičitan sodno-hlinitý (E554), kremičitan draselno-hlinitý (E555), kremičitan vápenato-hlinitý (E556) ako prostriedok proti pripečeniu
   Látky tejto skupiny sa pridávajú do potravín ako je ryža, soľ, plátkové a strúhané syry alebo korenie.

   – síran hlinitý (E520), síran sodno-hlinitý (E521) a síran amónno-hlinitý (E523), plnidlá ktoré pomáhajú zväčšovať objem potraviny a nezvyšujú pritom jej energetickú hodnotu

   – farbiaca prísada (E173)

   – v Českej republike je zakázané používať stearan hlinitý (E573)

   • Petra píše:

    Ďakujem veľmi pekne za obsiahlu odpoveď. Konečne mám v tom jasno. 🙂 Inak, skvelá stránka – objavila som ju len nedávno, odvtedy je veruže jedna z mojich obľúbených a často čítaných. 🙂

 4. jana píše:

  Ahoj ELECTRA, prave sedim za pc niekolko hodin a vobec nie som mudrejsia pri vybere opalovacieho kremu, pretoze zistit zlozenie niektorych kremov je nemozne a aj to ci obsahuju nano technologiu. Uz som mala pre syna 3,5 rocneho a mojho muza s velmi citlivou pokozkou s tvorbou bazocelularnych karcinomov vybrate prirodne opalovaky ako Sante,Lavera a Alverde a po precitani ze obsahuju nano technologiu to nechcem, nie je to este horsie ako chcemicky filter? Minuly rok sme mali Alverde krem,ale ten po naneseni bol biely-takze by nemal obsahovat nano technologiu,ci ano? Jasne ze muzovi sa to nepacilo,lebo jediny na plazi behal biely jak stena;-) Takze co vybrat, mas mi nieco konkretne poradit cim natierat, co neskodi? Je vobec nieco take? Co kremy ako LADIVAC ten vyhral testy ALE v popise maju ze titanium dioxine-nano, znamena to ze je to tiez nano tech. robene… Co hovoris na ALERMED a CANADERM..dakujem za vyjadrenie

  • electra píše:

   Niekolko hodin, ja uz 4 roky.. hehe 🙂 Tazka otazka, ja sa snazim uz stvrty rok najst ten dokonaly krem pre malu a vzdy sa dostanem k tomu, ze neexistuje a skoncim s klobukom, trickom, zahradou a von iba po stvrtej. Viem, hrozne osarpana odpoved. o.k. Osobne si myslim, ze chemicky filter je horsi ako nano a aj chemicke maju nano. To, ci ma nieco nano alebo nie viem zistit podobne ako ostatni smrtelnici, iba ak je to niekde na strankach, produkte napisane, alebo sa spytam.
   Dobra stranka na ingredients je http://www.cosmeticanalysis.com/
   Vysvetlivky su za peniaze, ale zlozky su zverejnene.
   Ladivac som nenasla, iba Ladival, vyzera mi to na poriadnu chemiu. Nechce sa mi robit rozbor zloziek, ale napr od takeho EDTA sa drzim dalej
   http://www.cosmeticanalysis.com/cosmetic-products/ladival-sonnenschutzgel-allergische-haut-20.html
   Altermed, hmm z moralneho hladiska mam averziu voci farmaceutickym spolocnostiam vyrabajucim kozmeticke pripravky. Pokladam to za take obchadzanie zakona o pokusoch na zvieratach, lebo ako farmaceuticka spolocnost maju pristup k pokusom na zvieratach , ale na druhej strane predavaju kozmeticke pripravky, ktore normalne spolocnosti uz nemaju pravo testovat na zvieratach. Ala daylong od spirigu a pod. A tvaria sa ako nieco lepsie predavane v lekarni, hoci pri rozbore zistite, ze nic extra navyse, co by ich az tak odlisovalo od bezneho pripravku z drogerie nemaju.. A ak je to liek, tak nech je na predpis od kozneho alebo take nieco a nie urcene pre bezneho cloveka na bezne pouzitie. Viem, tu je zas komplikovana otazka volnopredajnych liekov a kadejakych vitaminovych doplnkov, radsej to nechajme. Strucne povedane, nenasla som zlozenie, prirodna kozmetika to nebude. So zlozkami je to jednoduche, ak je to prirodna kozmetika, tak su zverejnene na internete, ak nie, tak sa to hrozne tazko hlada, co je hlupe, kedze na obale je to aj tak napisane, neviem preco to nie je dostupne online. Podobne je to s Made in China, ak je nieco vyrabane v Europe, tak to pri produkte online uvedu, najlepsie s velkymi pismenkami, ak je to Cina tak to „diplomaticky“tam nie je uvedene.. viem, odbacam.
   Nebudem odporucat chemicke filtre, v mojich ociach je to nebezpecna chemia, to je na kazdeho osobneho posudeni. Myslim si, ze chemicke filtre pre normalnu zdravu pokozku dietata a dospeleho nemaju vyznam, ak to iste zvladnu aj prirodne filtre. A ak to pripadne odporuci lekar, budiz, tam sa nemiesam, nepoznam predsa niekoho diagnozu, riziko ohrozenia a nie som doktor.
   V kazdom pripade, dufam, ze kazdy ma dost rozumu aby si pripravok otestoval pri kratsich pobytoch na slnku, hlavne ak ide o jeho dietatko.
   Nano.. nemam z neho dobry pocit, preto som to napisala, co neznamena, ze nano nemoze byt i v normalnom kreme, ako dokazuje zoznam od Nivea. Zelala by som si, aby to bolo na vsetkych produktoch uvedene, nech mame moznost vyberu.
   Odporucanie – osobne som za prirodne filtre, bez nano + daky ten certifikat + odskusany so slusnymi hodnoteniami, nemusia byt top, nejdem na Saharu. To zuzi vyber na 5 produktov, aj to asi prehanam. Ak nenajdem nieco lepsie, tak tento rok to bude u mna eco cosmetics, nemaju nano a paci sa mi zlozenie, ale iba niektorych konkretnych pripravkov
   Eco Baby Sun Cream LSF 45 high mineral protection (konkretne 45, aj menej by stacilo, 45 sa mi proste lubi viac ako 50, ten sa mi uz nelubi tak zlozenim)
   http://www.eco-naturkosmetik.de/?p=396&lang=en
   a Sun Oil Spray SPF 30 transparent sunprotection – mineral-plant sunscreen vyzera totalne „coolovo“ a jednoducho
   http://www.eco-naturkosmetik.de/?p=482&lang=en
   Oba maju slusne hodnotenia, viem, ze ecocosmetics maju novu neutralnu radu, ale ta nema hodnotenia, mam radsej odskusane veci. Takze to je moj tohtorocny vyskum zatial.

   • Otilia Bidovska píše:

    DObrý deň prajem
    Čítala som všetky Vaše články a myslím si že je to super že existuje človek ako Vy čo nám laikom pomáha v rozhodovaní a preto sa na Vás obraciam s jedným prípravkom s ktorým si neviem rady. Je to zubná pasta, ktorá jediná nám zastavila náš problém. Ale čítam tam že sú tam aj titanium dioxide ale nepíše že je nano. Tak som z toho pomotaná. Moja 2 ročná dcérka nemá sklovinu na vrchných zúbkoch a táto zubná pasta jej zastavila tvorbu rozpadu ďaľších zúbkov. Len neviem čo mám teraz robiť, keďže je tam ten tit. dioxid. Môžem Vás poprosíť ak by ste si našli čas mi s tým pomôcť. Pasta sa volá GC TOOTH MOUSSE.Je vyrobená v Japonsku.
    Ďakujem veľmi pekne
    S pozdravom Bidovská

   • electra píše:

    Dobrý deň,

    Vaše dieťatko dostalo liek na problém, predpokladám predpísaný lekárom a nemôžeme ho posudzovať ako prírodnú kozmetiku, ktorou nie je. Dlhodobé užívanie lieku dieťaťom je pre každého rodiča dilemou, neublíži mu to z dlhodobého hľadiska viac ako pomôže? Mnohí z nás žiaľ boli v podobnej situácii a túto otázku Vám nikto nezodpovie. Proste je na rodičovi, či liek podá alebo nie. Bola som tam, naplakala som sa, dcérka musela užívať liek dlhodobo na oneskorený vývoj reči v súvislosti s oneskorným vývojom časti mozgu. Dlhá historka..

    Samozrejme, na zubných pastách je napísané neprehĺtať a väčšina detí, stáva sa i dospelým, niečo zo zubnej pasty môže prehltnúť. Dvojročné ju iste zje. Čítala som návod na použitie tejto zubnej pasty, udržať v ústach 3 min, nevyplachovať a dôkladne vypľuť, neviem či to dvojročné dieťa zvládne. V každom prípade, je dobré, že sa Vášmu dieťatku polepšilo a ďalšie užívanie musíte konzultovať s lekárom a so svojim svedomím. S tým Vám nepomôžem, akurát Vám môžem pomôcť pochopiť, čo pasta obsahuje. Možno Vás ukľudní alebo viac znepokojí vedieť čo v tom je ..neviem. Väčšina liniek je z wiki, ale nájdete aj iné články na internete.

    Titanium dioxide sa používa v mnohých zubných pastách, konvečných i prírodných , vďaka ním je zubná pasta biela. Je tam trochu zbytočny a mohli by sme mať i sivú pastu – asi hej.. Neviem, nakoľko to biely samotné zuby alebo iba pastu..

    Hoci Eu od júla 2013 vyžaduje, aby boli všetky nanočastice zverejnené na obale, právne predpisy nezahŕňajú žiadne formálne požiadavky na testovanie. Takže ešte stále sme odkázaní na „čestné vyhlásenie“ výrobcu v mnohých prípadoch. Rad populárnych značiek tvrdí, že ich zubné pasty neobsahujú nanočastice – Oral-B či Colgate. Vraj nanočastice titanium dioxidu môžu spôsobiť toxické poškodenie buniek.

    Vyslovene prehĺtanie titanium dioxidu by nemalo byť toxické, ale nie je ani odporúčané.

    zlozenie

    Voda, Glycerol, CPP-ACP, D-sorbitol, CMC-Na, Propylene glycol, Silicon dioxide, Titanium dioxide, Xylitol, Phosporic acid, Flavoring, Zinc oxide, Sodium saccharin, Ethyl p-hydroxybenzoate, Magnesium oxide, Guar gum, Propyl p-hydroxybenzoate, Butyl p-hydroxybenzoate

    glycerol = glyceril je v zubnej paste pretože pomáha liečiť a predchádzať chorobám ďasien. Väčšina ak nie všetky rastlinné oleje ho obsahujú. je takmer vo všetkých zubných pastách, prírodných i komerčných, existujú názory pre i proti, keďže je to niečo ako sladký sirup, ktorý pokryje zuby a trvá niekoľko umytí, než sa zmyje. Zanecháva povlak a zabraňuje remineralizácii zubu. Zubná pasta má vďaka nemu pastovú štruktúru a nevysychá. V komerčných mydlách je trochu otázny, keďže používajú na výrobu mydiel živočíšny tuk a tam môže byť jeho vedľajším produktom pri výrobe.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Glycerol

    CPP-ACP, kazeín fosfopeptidu – amorfného fosforečnanu vápenatého (technický názov Recaldent), je produkt získaný z mlieka, ktorý vraj reminalizuje zuby, zabraňuje zubnému kazu…
    http://www.recaldent.com/p_faqs.asp
    https://en.wikipedia.org/wiki/Recaldent

    Sorbitol sa nachádza v mnohých spotrebiteľských výrobkoch, má schopnosť udržať vlahu. A vďaka nemu je zubná pasta transparentná. Prečo je D- to neviem

    CMC derivát celulózy, zahusťovadlo
    https://en.wikipedia.org/wiki/Carboxymethyl_cellulose

    propylen glycol
    alkohol, je pravdepodobne v každom lieku a v takmer každej bežnej kozmetike. boli o ňom napísané už „romány“ pre a proti. Je to syntetická tekutina, ktorá absorbuje vodu. Je používaná v liekoch, potravinách, ako protimrznúca zmes, používa sa na výrobu umelého dymu pri kúzelníckych predstaveniach či rokových koncertoch. Nemá vôňu, nemá chuť. Zostáva v tele okolo 48 hodín než sa začne rozkladať. Ale vraj nezanecháva v tele toxické kryštáli ako ethylen glycol. Aj keď je jeho používanie limitované v každom produkte, je ho priveľa okolo nás. Ak je v lieku, budiž. V inej forme ak vieme, vyhnime sa mu, priveľa všetkého škodí.

    silicon dioxid, oxid kremičitý, pri požití ústami je netoxický, vylučuje sa a nezhromažďuje v tele, čo je vždy dôležité, tiež sa nachádza v mnohých pastách, i tých prírodných, inhalovanie jemných kryštálov však spôsobuje rôzne choroby dýchacích ciest od bronchitis po rakovinu, takže pri kremíku v púdroch napr si treba dávať pozor. Prírodné zubné pasty zvyčajne používajú derivát, hydratovaný kremík

    Xylitol prírodné sladidlo,brezový cukor, vraj redukuje zubný kaz, ak sa používa v cukrovinkách, žuvačkách.. nahradzujú ním cukor pre diabetikov

    Phosporic acid, kyselina fosforečná je trochu otázna, je slávnou zložkou coly totiž a keďže je to slávny americký drink, tak je rozobraný v mnohých článkoch, boli o ňom urobené epidemiologické štúdie, tvrdí sa, že vraj pitie viac ako 2 coly za deň zdvojnásobuje riziko chronického ochorenia obličiek, a pitie coly vedie k nižšej hustote kostí (štúdia 1996-2001). Neviem prečo je v zubnej paste, ale nemyslím, že hodnota je tak vysoká ako v dvoch colách denne.
    http://blog.fooducate.com/2009/06/30/11-quick-facts-about-phosphoric-acid-yes-that-chemical-in-coca-cola/
    http://www.livestrong.com/article/468217-why-is-phosphoric-acid-bad-for-you/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Phosphoric_acid

    Zinc oxide, oxid zinočnatý, regeneračná a proteická látka v stomatológii, požitie bezpečné, inhalovanie toxické

    Sodium saccharin, umelé sladidlo, E954, pôvodne zakázané, neskôr ho mnohé štáty povolili. Pokusy síce preukázali rakovinu močového mechúra u potkanov, ale vedci tvrdia, že potkany majú vraj unikátnu kombináciu ph, vysoký podiel kalcia proteínov v moči. A to v kombinácii so sladidlom spôsobuje rakovinu a my ľudia fungujeme inak.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Saccharin

    Ethyl p-hydroxybenzoate, etylparabén, konz látka. Nemám rada parabény, vždy hovorím v kozmetike vyhnite sa im, ale v liekoch si nepomôžete.

    Magnesium oxide, oxid horečnatý, v lekárstve sa používa na zmiernenie pálenia záhy, ako doplnok, krátkodobé preháňadlo, riešenie porúch trávenia, vedľajšie účinky sú nevoľnosť a kŕče, dlhodobo by sa nemal užívať, jeho príjem by vždy mal byť regulovaný lekárom, neviem prečo je v zubnej paste

    guar gum guarová guma E412 polysacharid, rozpustná vláknina, vraj má kladný vplyv na vstrebávanie vápnika, ale ako všetko, príjem netreba preháňať. prídavná látka v mnohých potravinách

    Propyl p-hydroxybenzoate je propylparabén, trochu otázna konzervačná látka, može byť prírodného i syntetického pôvodu, E216 v potravinách

    Butyl p-hydroxybenzoate je butylparabén, tiež trochu kontroverzná látka s antimikrobiálnymi vlastnosťami, mierne estrogénny, v dánsku zakázaný pre deti do 3 rokov

  • electra píše:

   Ak nechcete nano, Ecocert a Cosmos certifikáty zakazujú nano. Ecocert od roku 2008. Aj Alga Maris napríklad má Ecocert certifikát.
   Este:
   Zoznam spoločností, ktoré sa priznali k nano: Unilever, Nivea, Avon, L’oreal..
   http://www.dailymail.co.uk/news/article-1083102/The-beauty-creams-nanoparticles-poison-body.html

 5. jana píše:

  NIE ALERMED ALE ALTERMED,opravujem;-)

 6. jana píše:

  Tak som pozerala tu stranku s ingrediens a teda aspon ake take zlozenia kremov som tam nasla..Zarazila ma LAVERA lebo ma viac pripravkov pre deti ale tie opalovaky bud obsahuju 35!!! prisad ako Sensitive sun baby a kids alebo je krem s par prisadami ALE obsahuje Glutamat a susholzwurzel,proste veci pri ktorych su hviezdicky to znamena ze co su to nezname prisady alebo nevieme co to spravi slnko a ta prisada na detskej kozi???
  Hladala som zlozenie aj opalovaku Bubchen maju novu radu pre citlivu detsku pokozku,ale nemozem sa dostat blizsie k obsahu,aj som pisala do Bubchen na SK aj CZ ale nic ziadna odpoved. Bubchen sa mi paci ako prirodna kozmetika ale opalovaky neviem,v tych starych bol octocrylen snad v tych novych to uz nebude,neviem…
  Ladival sa mi ozvali ze pouzivaju nano technologiu,tak sklamanie ale ze tu nano pouzivaju vsetci, ze si z toho nemam nic robit. Inak v dtestoch vysiel Ladival ako najlepsi hodnoteny opalovak!
  Zas ECO cosmetics suntan crem vysiel v dtestoch zle, pretoze UVA ochrana bola nedostatocna, tak teraz neviem ci mam ist do prirodneho ale s tym ze mozno UV ochrana nebude v poriadku…ostatne ECO kremy netestovali…fuuu tak si vyber
  A co Alverde, vyzera ze tato kozmetika by mohla mat aj dobru ochranu aj ako tak bezpecne zlozenie, snad bez nano pretoze ich kremy su po naneseni biele,to znamena ze nano nebola pouzita, dobre to chapem??????
  Spytam sa ta este na Cien 30 faktor pre deti, tam som nenasla chemicke filtre a este stary dobry NUBIAN zacali vyrabat aj 50 faktor pre deti aj 20 of mlieka, na presne zlozenie som sa nedostala ale vyzera ze tam nenapchali vela prisad..nemas info o nubiane, ale nie tie oleje to upcha vsetky pory;-)

 7. jana píše:

  Electra tak pozeram ze greenpeace zaradil latku ako Octocrylen ako neskodnu? Ja ze je to cista chemikalia a skodi to??? Pozerala som tie stranky co si sem dala, zaujal ma Alverde sprej teda ze je bez nano, v nasej DM sprej nemaju len kremy ale ked som pozerala tie nemecke stranky a teda po nemecky neviem,iba anglicky ;-)tak som nenasla ze by ostatne opalovaky od Alverde obsahovali nano???
  Takze stale neviem aky opalovak vybrat, cca 25-30 SPF, tiez stale cakam na zlozenie kremov od nubianu a altermed, ak nic tak z tych prirodnych nieco vyberiem..vies co ma este zaujima,pitala som sa jedneho pana on je chemik dlheeee roky a zaujima sa o prirodne veci v pripravkoch a pitala som sa ho na zink oxid, ci je „lepsi“ v opalovaku ako titaniumdioxide a on povedal ze oba su prirodne ale ze cistejsi a kvalitnejsi je zinkoxid. Preto sa pytam lebo ECO cosmetics pise v opalovakoch ze nepouziva zinkoxid-tak mi to pride ako ze to je nieco zle-skodlive preto to nepouzivaju ci co… nevies viac o tom?

  • electra píše:

   Bola som dnes v DMku, mali Alverde sprej, jediny, ktory neobsahoval Titanium Dioxid [nano]. Mozno spreje maju inu kozistenciu, teda nepotrebuju nano. Vsetky ostatne kremy a mlieka mali nano bud v zlozkach priamo a ked nemali, tak na boku mali nalepeny stitok, ze obsahuje nano. Predpokladam, ze ich vyrobili pred nariadenim (nechcelo sa mi kontrolovat datum vyroby), preto v ingredients nemali, ale Dm je take vzorne pokial ide o predpisy, tak im to tam nalepili zboku. Pozerala som aj ostatne, take bezne ako Nivea, vsetky co mali Titanium Dioxid mali v zatvorke za tym [nano].
   Takze bez nano su iba ciste chemicke bez Titanium D, zriedkavo ciste prirodne, mixy chem + Titanium asi nie su.

   DM Sundance je mix ma TD + Octocrylene, ale darmo dam linku na produkt na Inhaltsstoffe si treba kliknut
   http://www.dm.de/de_homepage/sundance/produkte/sundance_produkte_sonnenschutz/sensitive/59850/sonnencreme-sensitive.html
   Aqua, Alcohol Denat., Octocrylene, Glycerin, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Titanium Dioxide (nano), Dicaprylyl Carbonate, Tocopheryl Acetate, VP/Hexadecene Copolymer, Panthenol, Silica, Carbomer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Xanthan Gum, Disodium EDTA, Dimethicone, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Tocopherol
   Sundance Kids
   http://www.dm.de/de_homepage/sundance/produkte/sundance_produkte_sonnenschutz/kids/59880/kids-sonnencreme.html
   AQUA • OCTOCRYLENE • ALCOHOL DENAT. • GLYCERIN • C12-15 ALKYL BENZOATE •BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • ETHYLHEXYL SALICYLATE • TITANIUM DIOXIDE (NANO) • DICAPRYLYL ETHER • VP/HEXADECENE COPOLYMER • TOCOPHERYL ACETATE • SILICA • PANTHENOL •BIS-ETHYLHEXYL HYDROXYDIMETHOXY BENZYLMALONATE • TRIACONTANYL PVP • BIS-ETHYL-HEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE • ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSS-POLYMER • CAPRYLYL GLYCOL • CARBOMER • SODIUM HYDROXIDE • ETHYLHEXYLGLYCERIN • XANTHAN GUM • DIMETHICONE • DISODIUM EDTA • ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE POWDER • SODIUM HYALURONATE • CITRIC ACID • TOCOPHEROL
   Alverde Kleine Elfe
   http://www.dm.de/de_homepage/alverde_home/alverde_produkte/produkte_sun/produkte_sun_sonnenschutz/329848/alverde-baby-sonnenbalsam.html
   Aqua, Titanium Dioxide (nano), Cocoglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil*, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Cera, Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Alumina, Stearic Acid, Glyceryl Caprylate, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Sodium Levulinate, Alcohol, Leontopodium Alpinum Extract
   *ingredients from certified organic agriculture
   Sonnenmilch Schisandra LSF 30
   http://www.dm.de/de_homepage/alverde_home/alverde_produkte/produkte_sun/produkte_sun_sonnenschutz/142286/alverde-sonnenmilch-schisandra-lsf-30.html
   Aqua, Titanium Dioxide (nano), Cocoglycerides, Helianthus Annuus Seed Oil*, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Helianthus Annuus Seed Cera, Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Alumina, Stearic Acid, Glyceryl Caprylate, Parfum**, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Schizandra Sphenanthera Fruit Extract, Linalool**, Limonene**, Sodium Levulinate, Benzyl Alcohol**, Benzyl Salicylate**, Citronellol**
   *ingredients from certified organic agriculture
   **from natural essential oils

   Sonnen-Spray Schisandra LSF 20
   http://www.dm.de/de_homepage/alverde_home/alverde_produkte/produkte_sun/produkte_sun_sonnenschutz/281162/alverde-sonnenspray-schisandra-lsf-20.html
   Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Titanium Dioxide, Alcohol*, Glycerin, Sodium Lactate, C 14-22 Alcohols, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Schizandra Chinensis Fruit Extract, Dipotassium Glycyrrhizate, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Olea Europaea Fruit Oil*, Calendula Officinalis Flower Extract*, Beta-Carotene, Betaglucan, Xanthan Gum, Tocopherol, Algin, Stearic Acid, Microcrystalline Cellulose, C 12-20 Alkyl Glucoside, Capsicum Annuum Fruit Extract, Alumina, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Benzyl Salicylate**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**, Benzyl Benzoate**
   * ingredients from certified organic agriculture
   ** from natural essential oils
   Sprej nema nano, mali 3 kusy, aj ma ho pokusalo kupit, iba tak na skusku, ze co je zac a 20 je fajn na take bezne pouzitie, iba sa mi zda skoro, este je vonku dost chladno a navyse je to DM ved doplnia zasoby. Mimochodom ani ich Sundance sprej nema nano, ale ten zas nema titanium dioxid ako ostane, ma iba chemicke filtre.

   Ani Eubiona nema zinkoxid, viacerych som to videla zdoraznovat, ale pravdu povediac som nezistovala konkretne preco ma „horsiu“ povest. Mozno sa na to pozriem na buduci vikend. V Eubiona FAQ priamo pisali, ze „V niektorych statoch neradi vidia Zink oxid, hoci za sucasnych vedeckych poznatkov nie je zdraviu skodlivy“, nieco v tom zmysle.

   • Miha píše:

    Ahojte, tiež to celkom riešim, už druhý rok, a aj keď som biochemička a odborníčka na prírodnú kozmetiku, nemám jednoznačnú odpoveď čo je najlepšie, ale na 100% viem, že keď je v niečom nano, tak to podla novej legislatívy nesmie byť vo forme spreju. Nano sa zdá byť bezpečné pre nepoškodenú kožu (nevstrebava sa), ale pri vdýchnutí aerosolu zo spreju môže byť nebezpečné, takže nano sa nesmie kombinovať so sprejovou formou. Ale nie som si ista či mechanické rozprašovače tiež považujú za sprej, ale asi áno.

   • spekulant píše:

    Titanium Dioxid neodraza efektivne UVA-2 luce, len UVA-1… takze su lepsie kremy kde je pouzity zinc oxide, ktory odrazi obidve formy UVA lucov.

 8. jana píše:

  Ahoj,tak sa mi konecne ozvali z Nubianu a vysledok toto,prosim ta kukni sa nato ale nevyzera to zlozenie asi dobre, ja som myslela a aj koooopa mamin si mysli ze jaaj stary dobry Nubian je najlepsi a kupuju to. NUBIAN mlieko na opaľovanie OF 20 200 ml

  Ingredients: Aqua, Ethylhexyl Palmitate, Diethylhexyl Carbonate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Titanium Dioxide, Trimethoxycaprylylsilane, Polyglyceryl-4 Diisostearate/Polyhydroxystearate/Sebacate, Glycerin, Magnesium Sulfate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Tocopheryl Acetate, Panthenol, Parfum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylene Glycol, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Triethanolamine, Beta-Carotene, Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene.

  NUBIAN detský krém na opaľovanie OF 50 100 g

  Ingredients: Aqua, Ethylhexyl Palmitate, Diethylhexyl Carbonate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Titanium Dioxide, Trimethoxycaprylylsilane, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate,

  Glycerin, Magnesium Sulfate, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Parfum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylene Glycol,

  2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Triethanolamine.

  UV filtre: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Titanium Dioxide, Trimethoxycaprylylsilane, Butyl Methoxydibenzoylmethane.

  Konzervačné látky: Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol.

  Úprava pH: Triethanolamine.

  Alergény v parféme, ktoré sú vo výrobku prítomné v koncentrácií vyššej alebo rovnej 0,001%: Butylphenyl Methylpropional, Coumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Limonene.

  NUBIAN detský krém na opaľovanie OF 50 obsahuje parfém bez alergénov!

  Takze je to zle ci velmi zle?
  Pozerala som aj tie Lavera opalovaky, radu NEUTRAL uz prestavaju vyrabat co je skoda mne prisla prirodnejsia ako klasicka Lavera-opalovaci spray. Inak nevies ci Lavera 30 SPF mlieko moze mat nano a spray uz nie? Lebo maju aj mlieko aj spray.

  • electra píše:

   ouch, veľmi ouch, nedotkla by som sa toho ani rukavicami 😛
   ok, je to chemické, nato nepotrebujem lupu.
   prísady sa podľa zákona uvádzajú v poradí v množstve od najväčšieho po najmenšie, takže najviac je tam vody, najmenej limonene

   chemické konzervanty
   ja mám pravidlo jedna v kozmetike, hocijakej, nedotýkam sa vecí, ktoré obsahujú slovo končiace sa na paraben.
   2-Bromo je antimikrobialny konzervant, podľa Skin Deep poriadny hnus, keďže môže uvoľňovať formaldehyd
   http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700019/2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL/
   phenoxyethanol no, povedzme, je to chemický konzervant, ktorý niektoré certifikáty tolerujú, napr ICEA, ja vždy kontrolujem talianske produkty na phenoxyethanol, niekomu to nevadí, mne áno

   alergény
   Lilial (butylphenyl methylpropanal) je syntetická vôňa spojená s alergiami a kontaktnou dermatitídou, načo to tam teda strkaju
   podľa všetkého eu jeho použitie reguluje
   http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details_v2&id=31735&back=1

   Alpha-iso.. detto
   The presence of the substance must be indicated in the list of ingredients referred to in Article 6(1)g when its concentration exceeds:
   – 0.001% in leave-on products
   – 0.01% in rinse-off products
   http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/index.cfm?fuseaction=search.details&id=39665

   coumarin je hmm rastlinka, ktorá sa často používa v prírodnej kozmetike, niekde na poslednom mieste, v malých množstvách. Tiež jedna z mojich „úchyliek“, obchádzam ju, podobne ako phenoxyethanol asi som horšia ako certifikačné spoločnosti, podľa mňa je to v pohode, ak sa používa ako liek, ale nie je to v poriadku v každodennej kozmetike, proste nedávam to deťom, ani v cert prirodnej kozmetike nie
   http://en.wikipedia.org/wiki/Coumarin

   limomene zvyčajne pochádza z citrusových plodov a je síce iritujúci pre oči a niekto môže byť naň alergický, ale vyslovene ho nezvyknem riešiť, jeho povod a použitie sú totiž príliš rôznorodé

   Triethanolamine je to čo je uvedené, silne alkalická chemikália upravujúca ph

   uv filtre
   najproblematickejší z nich je filter Ethylhexyl Methoxycinnamate, nazývaný aj OCTINOXATE má podľa skindeep hormonálne účinky na zvieratá a bol nájdený aj u ľudí a v materskom mlieku.
   http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/704203/OCTINOXATE/

   Butyl Methoxydibenzoylmethane, nazývaný Avobenzone je dosť bežný chemický UVA filter používaný v kombinácii s TitDiox, vraj nie veľmi problematický
   Eu robil rozbor na estrogénne aktivity filtrov, medzi nimi aj tohoto
   http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/opinions/sccnfp_opinions_97_04/sccp_out145_en.htm
   The in vitro and in vivo estrogenicity of 5 UV B-filters, benzophenone-3 (Bp-3), homosalate (HMS), 4-methyl-benzylidene camphor (4-MBC), octyl-methoxycinnamate (OMC) and octyl-dimethyl-PABA (OD-PABA) and 1 UVA-filter, butyl-methoxydibenzoylmethane (B-MDM) were studied.

   blablabla.. povedali, že uva filter je ok..
   pri uvb filtroch to podľa mňa nie je v poriadku, to ich súčasné stanovisko a nie nebezpečné množstvo mi smrdí BPA, ale je fakt, že ja na chemických filtroch asi veľa dobrého nenájdem.

   Triethoxycaprylylsilane nie je momentálne považovaný za nebezpečný, treba však spomenúť, že je na silikonovej báze. A mnohým silikóny v kozmetike vadia. Ak je silikon aplikovaný lokálne je nepravdepodobné, že by vstúpil do tela, keďže má veľké molekuly, ale ak sa dostane do tela, môže sa degradovať na oxid kremičitý, ktorý je už karciogénny a poškodzuje imunitný systém.

  • electra píše:

   lavera neviem, ešte som nevidela novú tento rok, ale podľa mňa nemá nano.. ak sa mi dostane do rúk, hneď napíšem.. ale iba môj predpoklad 1. preto, lebo som prešla amazon, ich stránku i pár stránok a nikde v ingredienciách nebolo nano.. 2. preto, že sa každý sťažuje, že farbí, teda aspoň dospelí, detský mal omnoho lepšie hodnotenia, ale možno iba dospelým nevadí, že deti sú trochu biele ale na seba sú už citlivejší. osobne mám laveru veľmi rada, na ich citrónový šampón a pár ďalších vecí nedám dopustiť, ale suncream nechcem, aj keď je chválený, má coumarin, nedám deťom coumarin, je to iba taký osobný pocit. navyše staršia má dosť citlivú pokožku, takže všetko kontrolujem na každú hlúpu ingredienciu.. ešte sme sa nevyhrabali z vysypania po kyslej kapuste.. mimochodom stiahli svoju slnečnú kozmetiku z predaja v usa a kanade, vraj tam sprísnili pravidlá ale nechcelo sa mi to študovať… je to na lavera.com
   http://www.lavera.com/lavera-products/organic-sunscreen.html/

 9. jana píše:

  Uz som pokukala aj ine clanky od teba a narazila na problem s detskou flasou, tiez som hladala velmi dlho co vybrat synovi a natrafila na zdravu flasu a uz ju mame doma, ALE az doma citam ze je vyrobena z polypropylenu co je fajn ale je bez striebra, myslela som ze sa stale pridava do flias ved to bolo know how firmy-ze flase so striebrom-ziadna plesen,zapach,antibakterialne…a uz nic ziadne striebro a uz mi znama povedala ze jej flasa plesnivie,zapacha, tak som trochu sklamana, pretoze este na niektorych strankach sa udava ze su to flase so striebrom a uz som zistila ze tie flase sa nevyrabaju min. 2 roky!!! Ach jaj…

  • electra píše:

   Ach jaj umelá fľaša made in eu, hej ja som sa tiež nahľadala.. mali sme aj od MAM učiacu, všetky tieto fľaše viac – či menej majú jeden problém, príliš členité viečko, ktoré sa ťažko čistí, niektoré viečka je podľa mňa nemožné očistiť. Ja som tiež našla pleseň v Zdravej flaši, odvtedy to každý večer, po použití samozrejme, rozoberiem „na cucky“ a vymyjem, teda vrátane tesniaceho krúžku a vybratia zátky. Nie je to hrozná práca, ale otrava to je. Máme ju rok, uvidím celé leto ako sa osvedčí. Problém je, že fľašu potrebujem a neviem akou by som ju nahradila. Deťom sa ľúbi dizajn, tak to zatiaľ čistím a neriešim. Väčšinou aj tak pijú z pohárov. Problém sa týka podľa mňa väčšiny umelých nádob na skladovanie. Moja mama má zlozvyk napríklad mraziť polievku do umelých nádob. Za prvé nádoba napáchne, za druhé, mastnota sa hrozne ťažko čistí z umeliny a za tretie, členité viečko, vždy tam niečo zostane. Ja umelé misy obchádzam a deti od malička jedia z normálnych sklenených mís a porcelánových tanierov. Tak sa občas niečo rozbije, čo už.. dám to do zberu, recyklovať sklo snáď nie je dnes problém

 10. jana píše:

  Fuha zena tak ty si dobre zorientovana v tych ingrediens, asi sa tomu uz dobre dlho venujes, mam co dohanat…;-) takze stary dobry Nubian;-0 teda urcite NIE na leto.
  Tu Laveru nechapem ze USA vyhodilo z ponuky, ale pozerala som Lavera.de a normalne sa predava…ci to nie je len marketing ze USA chce vytlacit Nemca z trhu..to farbenie u Lavery myslis ze po natreti ostane clovek biely,ci este to farbi na zlto a nejde vyprat z veci?
  Kukla so ten coumarin, pisu nieco ze to moze byt na mysiach toxicke na pecen, ale ze je to prirodne z rastlinky, fiha tak neviem, fakt sa tomu treba tak vyhybat, tak neviem co kupit, uz si vybrala nejaky opalovak na leto? Nad ECO cosmetics vaham tam v testoch vysla zla ochrana,neviem ako su na tom tieto nove rady ale zatial ziadny test na to nebol.. A co Alverde schizandra spray- dobra cena, bez nano,zlozenie fajn,ale podla mna;-)ty tam asi najdes co tam nema byt, len faktor 20,u nas na SK staci ale ci aj na dovolenku do zahranicia uz neviem tam by som asi 30 faktor brala…jaj tazke rozhodovanie
  No a k tym flaskam, my tiez pijeme Cappy, super flaska ale po par dnoch ide do kosa lebo sa robi plesen v nutri stupla. Preto padol vyber na Zdravu flasu,ALE ja som myslela ze kupujem tu staru flasu ktora je robena nano technologiou a pridavalo sa do nej striebro. Aj ked sa uz 2 roky nevyraba nase internetove obchody stale uvadzaju ze su to flase zo striebrom aj ked uz niesu. Az doma som zistila ked som studovala flasu ze je vyrobena iba z polypropylenu ale urceneho na lekarske ucely,asi nieco kvalitnejsie ako obycajny polypropylen. Tak neviem ci flasu nechat a sem tam vyvarit,alebo doobjednat aj tu flasu so striebrom,este sa najde na skladoch…ale zas ked tak nad tym premyslam preco vyrobca prestal vyrabat tieto flase ked boli tak popularne a aj po tyzdni zabudnutej malinovky nebola ziadna plesen,flasa bola aj antibakterialna,robili na to testy. Ze vraj to striebro bolo nanasane pri vyrobe do plastu tak preto sa nemohlo uvolnovat do napoja, ze to moze robit ak by sa to nastrekovalo, ze teda vyrobca mal vsetky testy ok,aj sukl…ale zacali vyvazat do zahranicia a zmenili recepturu, to je ze ziadne striebro iba polypropylen, tak ci vonku zistili pri testovani nieco ine alebo preco neostali pri starej vyrobe. Ja sa obavam ci sa nemoze to striebro uvolnovat,napr. pri vyssich teplotach a teda striebro sa nevyluci z tela tam sa uklada co je zle, ale mozno ako vyrobca pise je to prirodne striebro-asi koloidne ze sa nic neuklada…je to nanotechnologia a ja som s nano uz opatrna tak idem po radu k tebe, ci kupit alebo nie..ty vies ze si nekupila flasu so striebrom, alebo vedela a kupila prave preto.

  • electra píše:

   flasu som kupila bez striebra, ako obycajny PP, nevedela som ze ma taku zlozitu zatku.. to je jedine co ma stve, je to prilis clenite, jasne ze v tom zostanu zvysky.. uz som si zvykla, mame MAM flase na mlieko, su fajn, ale musim tri rozoberat, kazdu na 4 kusy, niekolkokrat denne… ja by som povedala, ze ho pouzivaj kludne, kazdy vecer umyt, nic nenechat na noc a min raz tyzdenne rozobrat. nemyslim, ze vyvaranie extra pomoze ak to nerozoberies, treba to pod tou gumickou kontrolovat a zatku tiez. problem je, ze aj flase z nehrdzavejucej ocele budu mat problem so zatkou.. ale green dutch na skusku kupim niekedy.. a mozno budem mat stastie a niekde v obchode najdem obycajnu pouzitelnu flasu, mam pocit ze skoncime s obycajnymi termoskami a poharmi, a cappy a podobne flase nie su take zle na 1-2 recyklovanie 😛

   nemyslim, ze chcu laveru vytlacit z trhu, skor si myslim, ze FDA sprisnilo poziadavky na UVA filtre a Lavera uz neprejde u nich testami

   coumarin je vo vela kremoch, neviem, je to iba taky pocit, ze zvierata to obchadzaju, tak vedia co robia.. vela byliniek je jedovatych a maju liecive ucinky, ja to nepopieram, je to v pohode, ale treba si ustrazit davkovanie a moje deti nie su pokusne kraliky.. ak si mam vybrat medzi dezinfekciou tea tree a chlorom vzdy si vyberiem tea tree, ale tiez je podla mna fajn na liecive a dezinfekcne ucinky ako na kazdodenne natieranie.. podla mna je iba dobre striedat to, zubne pasty, mlieka, sampony, mydla nech nemame my ani deti furt to iste zlozenie na sebe a potom je to v pohode, staci 2-3 druhy, ale to je iba moja osobna filozofia, ak chce niekto pouzivat 40 rokov to iste mydlo, neberiem mu to..

   mali sme kleine elfe pred 2 rokmi, kym som nevedela, ze je to nano, teraz ma to bude strasit, ale budem si nakecavat, ze tych par natreti snad nie je take strasne.. minuly rok bol zas taky studeny kazdu chvilu, ze som to okaslala s natieranim

   vacsina znaciek ponuka pre deti spf50. co sa mi zda privela pre normalne dieta na slovensku na obycajny letny den, ak teda berieme, ze ma normalnych rodicov, co ho nevysolia o 12 na plaz na 4 hodiny..pretoze cim vyssie spf tym naviac zloziek aj prirodnych.. vsetky tu uvedene su bez nano vraj

   Lavera Baby & Children Sun Cream SPF 30
   Aqua, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Dodecane, Alcohol*, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter*, Sodium Lactate, Hydrogenated Castor Oil, Calendula Officinalis Flower Extract*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Daucus Carota Sativa Root Extract*, Capsicum Annuum Fruit Extract, Behenyl Beeswax, Stearyl Beeswax, Stearic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Beta-Carotene, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**, Coumarin**, Eugenol**, Benzyl Benzoate**, Benzyl Alcohol**
   * ingredients from certified organic agriculture
   ** natural essential oils

   fajn keby nemala ten otravny coumarin, ak to dietatu nevadi, pripadne ina zlozka, pripadne na striedanie s inym kremom, by som povedala vyborna

   nieco bude na tej slnecnici, vsetci ju lubia

   Alverde Sonnen-Spray Schisandra LSF 20
   Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Titanium Dioxide, Alcohol*, Glycerin, Sodium Lactate, C 14-22 Alcohols, Helianthus Annuus Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Schizandra Chinensis Fruit Extract, Dipotassium Glycyrrhizate, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Olea Europaea Fruit Oil*, Calendula Officinalis Flower Extract*, Beta-Carotene, Betaglucan, Xanthan Gum, Tocopherol, Algin, Stearic Acid, Microcrystalline Cellulose, C 12-20 Alkyl Glucoside, Capsicum Annuum Fruit Extract, Alumina, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Benzyl Salicylate**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**, Benzyl Benzoate**
   * ingredients from certified organic agriculture
   ** from natural essential oils

   fajn, jedine co mi vadi je ta alumina, zda sa mi neodovodnena, pri spf 50 ok, zosilni to filter ci co, ale naco pri 20, inac fajn, pripadne striedavo s niecim

   spf 50 k moru, na dva tyzdne nech maju deti trochu tit dio + zinc oxide + alumina, ale nie na cele leto, vzdy lepsie ako chemicke filtre ci nano:
   biosolis Sun Milk for Kids SPF 50 +
   Dicaprylyl Carbonate, Aloe Barbadensis gel * ,Titanium Dioxide, Zinc Oxide, Coconut Alkanes, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Propanediol, Pongamia Glabra (Karanja) Seed Oil, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Polyhydroxystearic Acid, Stearic Acid, Aluminum hydroxyde, Sodium Chloride, Brassica Campestris ( Rapeseed ) Oil *, Daucus Carota Sativa(Carrot)Root Extract*/ Helianthus Annuus (Sunflower)Seed Oil,* Coco-Caprylate/Caprate, Stearic Acid , Alumina , Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Parfum, Lactic Acid, Tocopherol.

   alga maris SPF50+ sunscreen cream for children
   Olea euroapea leaf extract* – titanium dioxide – craprylic/capric triglyceride – cera flava* – isopropyl palmitate – glycerin – dicaprylyl carbonate – octyldodecanol – lauryl glucoside/polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearate/glycerin – polyhydroxystaric acid – zinc oxide – sorbitol – acacia decurrens/jojoba/sunflower seed wax/polyglyceryl – 3 esters – cethyl alcohol – gelidium sesquipedale extract – maris aqua – potassium olivoyl pca – carboxymethylcellulose – alumina – stearic acid – citric acid – sodium benzoate – sodium hydroxide – potassium sorbate.

   a kedze nejdeme k moru a lubi sa mi zlozenie, tak – bez zink oxid, alumina, coumarin a neviemcoho si kupime
   Eco Cosmetics Baby Sun Cream SPF45
   Aqua, Glycine Soja Oil *, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-3 Ricionoleate, Glyceryl Oleate, Butyrospermum Parkii Butter*, Glycerin, Punica Granatum Extract *, Hippophae Rhamnoides Extract*, Olea Europaea Leaf Extract *, Olea Europaea Fruit Oil *, Simmondsia Chinensis Oil *, Oenothera Biennis Extract *, Hippophae Rhamnoides Oil*, Oriza Sativa Bran Oil, Glycyrrhiza Glabra Extract, Mica, Tocopherol, Macadamia Ternifolia Oil, Parfum * organically grown
   http://www.eco-naturkosmetik.de/?p=396&lang=en

   a ma dobre hodnotenia od nemcov, co su blondavi a talianov, co maju dost slnka… akurat je to az 45, nizsie by bolo lepsie, ale nemozem mat vsetko, jediny problem je moja najstarsia, ma sklon z niecoho sa vysypat, uvidim, ak ju to nevyhadze dobre, ak ano, tak asi kupim vyssie uvedene laveru alebo alverde
   oprava: aj lavera ma alumina navyse, takze 2 zlozky navyse na mojom zozname, ako zalozny vyhrava zatial alverde, a takmer nic nestoji, iba tak po 3-4 k vode by mal byt fajn, akurat mam radsej mlieka ako sprej na deti, ale ved hej, nemozem mat vsetko..
   oprava2: ecocosmetics je momentálne nedostupný… teda tohtorocna rada kids 45 aj 50 a podla mna aj pre dospelych maju iba minulorocne nepredane zasoby, tak uvidim, ci prerabaju novu seriu alebo este proste nedali tohtorocnu radu na trh

 11. Tinka píše:

  ľudia a neviete čo je to za chemický prvok zinc laurate?? Laurat zinku či??

 12. zuzana píše:

  Ahoj, velmi obdivujem teba a tvoju pracu:). PERFEKTNE!
  Len teraz mam taky chaos v tych opalovakoch…..idem s detmi 2a 4 roky na mesiac k moru a fakt neviem, co mam kupit.
  prosim ta, mohla by si mi dat zopar konkretnych typov, co by si si asi ty kupila:)))
  Dakujem, som ti velmi vdacna.

  • electra píše:

   – kupila by som cisto mineralne filtre bez nano,
   – pohladala by som si hodnotenia, ktore vsak nevychadzaju iba z toho, ze dieta je biele. nemyslim, ze dietatu vadi, ked ho trochu natru na bielo, v kazdom pripade treba pocitat s trochou beloby, ak ide o mineralne filtre bez nano
   – na druhej strane, nech je to natieratelne, teda, nech sa rodic nenadrie, a nie je to neprijemna kasa..
   – kedze ide o more a tipujem dost horucu krajinu + iba 1-2 tyzdne, tak by som sa netrapila tym, ze je tam trochu hlinika tj Alumina
   – kupila by som aspon 2 rozdielne druhy, deti mozu rozdielne reagovat a mozu mat na nieco alergiu a samozrejme pred odchodom by somim to odskusala na rucickach, ale niektore veci sa mozu prejavit neskor alebo po dlhsom uzivani

   asi sa budem iba opakovat, kedze som si uz vybrala, tak som nestudovala dalsie znacky

   tento rok som pozerala znacky ecocosmetics, lavera, alga maris a tradicne pozeram alverde (vylucne sprej pre deti, kedze zvysok obsahuje nano), kedze mame dmko v meste. myslim, ze hociktore z toho je v pohode, pokial ide o zlozenie k moru, ale treba si to vyskusat na detoch doma

   idem kupovat Eco Baby Sun Cream SPF 45, 50ml, poviem co si o tom myslim ked pride a odskusam ho, je pre mna idealny zlozenim, lebo ma iba titan dioxid + nema nic ine navyse (zinc oxid, alumina), obsahuje mica sludu pouziva sa v mineralnom makeupe tipujem ze je tam kvoli farbe, ecocosmetic riesi belobu farbenim, teda makeupom, dost som o tom citala, medzi inym na
   https://simplebeautyminerals.com/makeup-and-cosmetics/mica-in-mineral-makeup-is-it-safe/
   snad je to safe, za minus trochu pokladam ten parfem, parfem v mnohych produktoch pokladam za zbytocny, jednym z nich je i opalovaci krem pre babo, ale kedze je to certf prirodna kozmetika tak je skontrolovane co tam je

   Aqua, Glycine Soja Oil *, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-3 Ricionoleate, Glyceryl Oleate, Butyrospermum Parkii Butter*, Glycerin, Punica Granatum Extract *, Hippophae Rhamnoides Extract*, Olea Europaea Leaf Extract *, Olea Europaea Oil *, Simmondsia Chinensis Oil *, Oenothera Biennis Extract *, Hippophae Rhamnoides Oil*, Oriza Sativa Bran Oil, Glycyrrhiza Glabra Extract, Mica, Tocopherol, Macadamia Ternifolia Oil, Parfum

   maju aj spf50, ale tam je toho uz viac

   moje dalsie tipy su lavera a alga maris, pravdu povediac ostatne znacky som nepozerala, tieto sa mi zdali najlahsie dostupne a nejdem zas objednavat pre nase podmienky z timbuktu

   o alga maris som pocula chvalu, ale pravdu povediac, este som ho neskusala, pravda, tiez vraj biely

   Alga Maris Bio krém na opaľovanie pre deti SPF50, 50ml
   Olea euroapea leaf extract* – titanium dioxide – craprylic/capric triglyceride – cera flava* – isopropyl palmitate – glycerin – dicaprylyl carbonate – octyldodecanol – lauryl glucoside/polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearate/glycerin – polyhydroxystaric acid – zinc oxide – sorbitol – acacia decurrens/jojoba/sunflower seed wax/polyglyceryl – 3 esters – cethyl alcohol – gelidium sesquipedale extract – maris aqua – potassium olivoyl pca – carboxymethylcellulose – alumina – stearic acid – citric acid – sodium benzoate – sodium hydroxide – potassium sorbate.

   lavera ma nove produkty, tazko najst takto skoro viac aktualnych hodnoteni, nasla som par talianskych hodnoteni na novu radu (par tym myslim v pocte do 10)

   Baby & Children Sun Cream SPF 30 ma celkom slusne hodnotenia (4z5 bodov), funguje, trochu staznosti na belobu a niekto pisal ze to pouzil an svoje 2 a 5 rocne deti a boli v pohode a kupi si i dalsi, akurat by sa mal pouzivat v malych mnozstvach a vmasirovat do koze, pretoze ma sklon k bieleniu, vraj celkom prijemne vonia

   za minus v detskej kozmetike pokladam coumarin, alumina, alkohol, parfum ale nic z toho nepokladam, za zivotu nebezpecne, akurat si myslim, ze bez toho prveho by sa iste zaobisli

   Aqua, Helianthus Annuus Hybrid Oil*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Dodecane, Alcohol*, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Helianthus Annuus Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter*, Sodium Lactate, Hydrogenated Castor Oil, Calendula Officinalis Flower Extract*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Daucus Carota Sativa Root Extract*, Capsicum Annuum Fruit Extract, Behenyl Beeswax, Stearyl Beeswax, Stearic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Beta-Carotene, Tocopheryl Acetate, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Citronellol**, Citral**, Coumarin**, Eugenol**, Benzyl Benzoate**, Benzyl Alcohol**

   poznamka navyse.. pre dospelych Sun Milk SPF 30 ma strasne hodnotenia, 1-2 z piatich bodov, vsetci do jedneho tvrdili ze je to nerozotieratelna biela kasa
   Sensitive Sun Cream SPF 30 ma daleko lepsie zlozenie a mierne lepsie hodnotenia, ale tiez staznosti na belobu. pravda, chapem, ze dospeli su viac citlivi na behanie po plazi v bielej farbe, skor ma odradovali vyrazy ako „biela kasa“ ci „treba roztopit stuhnute maslo“.. ale ako hovorim, detskeho sa to netykalo

 13. Jana píše:

  ja by som išla do tejto kozmetiky, je certifikovaná a vyslovene sa uvádza, že neobsahuje nano:-))
  ass ay.sk/slnecna-ochr ana-prirodna-derma-kozmetika-dado-sens

  • electra píše:

   Toto je jedna z tych stranok, co mi zdvihne „cukor na 220“ a je mi z nich naozaj naozaj zle. ponukaju dve znacky – annemarie borlind a dadosens. annemarie borlind je certifikovana prirodna kozmetika a ten nadpis plati pre nu. dadosens nie je certifikovana prirodna kozmetika, takze je to mix kadecoho
   BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE je avobenzone, najznamejsi chemicky filter a pochybujem ze by niekto nato dal certifikat a je ich tam viac, iba sa mi to uz nechce po xty krat vypisovat. Akurat vysloveny podvod na takychto strankach je, ze zmixovali certifikovanu a necertifikovanu znacku a nie kazdy si to vsimne. V podstate „oficialne“ neklamu, lebo pri dadosens nenapisu ze je to certifikovane, ale ten obrovsky nadpis s certifikovana prirodna kozmetika plati na annemarie borlind. Fakt mi je z takychto stranok naozaj naozaj zle. Mimochodom vacsinu veci konzervuju phenoxylethanolom, co tiez nie je priroda sama o sebe, sice to niektore certifikaty toleruju, napriklad ICEA, ale prisnejsie to nepripustaju
   AQUA (WATER), DICAPRYLYL CARBONATE, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, DIETHYLAMINO HYDROXYBENZOYL HEXYL BENZOATE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, GLYCERIN, TITANIUM DIOXIDE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CERA ALBA (BEESWAX), POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE, SORBITAN OLEATE, GLYCERYL BEHENATE, BENZYL ALCOHOL, PHENOXYETHANOL, MAGNESIUM SULFATE, ALCOHOL, HYDROGENATED CASTOR OIL, PANTHENOL, POLYHYDROXYSTEARIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, ALLANTOIN, BENZYLIDENE DIMETHOXYDIMETHYLINDANONE, SORBITOL, LECITHIN, ALUMINA, STEARIC ACID, SQUALANE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, HELIOTROPINE, CARTHAMUS TINCTORIUS (SAFFLOWER) SEED OIL, ECTOIN, TILIROSIDE, ASCORBYL PALMITATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, TOCOPHEROL

   • Zuzana Hudáková píše:

    electra… neviem ku komu patríš, ale mám doma dado sens pre deti 30-tku aj 50-tku a na oboch krabičkách sú vyobrazené certifikáty CSE aj EcoControl, a oči mi teda ešte dobre slúžia. Kľudne ti pošlem aj fotku do e-mailu… pokiaľ som sa informovala priamo u predajcu, tak spĺňajú prísne kritéria certifikátov BdiH, EcoControl, Vegan, CSE a GMP. To je myslím 5 certifikátov ak dobre počítam.

   • electra píše:

    Ja neviem „ku komu patrim“ ale snazim sa iba zozbierat zoznam prirodnych opalovacich prostriedkov, ktore funguju. Pre seba a inych. Ak som sa ohladne dado sens pomylila, rada sa opravim. Nie som studovana chemicka, opieram sa o oficialne dostupne informacie na internete. A samotna dado sens stranka nemecka, nepise, ze je certifikovana, aspon som to nenasla a podla zloziek na ich strankach

    http://www.dadosens.com/dadosens-en/products/sun/sun-cream-kids-spf-30.html#

    obsahuju chemicke filtre ako napriklad

    BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE https://en.wikipedia.org/wiki/Avobenzone .

    a vsetky tie ethexyli

    Kde prosim v zozname ingrediencii su prirodne filtre titanium dioxid alebo zink oxid v tej tridsiatke?
    co je potom filter ked tam nie su chemicke filtre a ani oficialne prirodne filtre?

    Vy pisete, ze „predajca povedal“ ze splnaju prisne kriteria.. Mne je uplne jedno co predajca povedal, ze splnaju, mna zaujima, co povedal vyrobca (vyrobca vyslovene netvrdi, ze su certifikovani) a co tvrdia certifikacne spolocnosti (ci ten certifikat naozaj maju)

    Pretoze na oficialnom zozname najznamejsich nemeckych certifikovanych znaciek

    BDIH
    http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/producer_natural_cosmetics.htm

    NATRUE
    http://www.natrue.org/consumers/brands-directory/

    nie su uvedeni.

    Eco control je nezavisla kontrolna znacka, podla ich vlastnych informacii, nemaju vlastne standardy
    „EcoControl has no own standards. It is our experience that own standards influence the independence of a certification body in a negative sense“
    http://www.eco-control.com/en/quality-policy.html

    Oni spolupracuju s bdih ci natrue a ak natrue a bdih alebo demeter povedia, ze je produkt o.k., tak aj oni povedia, ze je produkt o.k. +

    ich partnermi su IMO a CSE
    http://www.eco-control.com/en/partner.html
    IMO kontroluje ci x-vytazok oleja z brazilie alebo timbuktu pochadza s bio farmovania a cse monitoruje etiku biohospodarenia a jeho udrzatelnost.

    Eco control sa zaobera kontrolovanim bio ingrediencii a ja verim, ze slnecnicovy olej v dado sens pochadza z bio farmovania, ale neverim, ze tam nie su tie chemicke filtre. Pretoze potom by tam NEBOLI filtre.

    Takze ste ma trochu zmietli, ja verim vasim ociam a ako som povedala, rada sa opravim, ale poprosim poslat obrazok krabicky na ktorej je
    jeden europsky platny certifikat prirodnej kozmetiky (okrem vegan, ten nie je z tohto hladiska relevantni, pretoze ja verim,ze ten synteticky filter nie je zivocisneho povodu. Aj ked je tam squalane a dobre vediet, ze je prirodneho povodu, lebo pre zivocisny zomieraju zraloky na tucty)
    +
    obrazok zloziek
    bez chemickych filtrov
    s prirodnymi filtrami

    A ja ho rada zverejnim.

    info[zavinac]bocianiehniezdo.sk

    A mozem Vas takisto ubezpecit, ze by som rada robila tuto poslednu hodinku o polnoci nieco ine ako opat prehladavala internet, ci som sa nepomylila ohladne dakeho x-kremu. Ono to totiz vobec nie je moje hobby.

    dakujem

 14. Jana píše:

  fíííha, to je ale zaujímavá info, ja teda tiež patrím k tým, čo sa nechali zaviesť, tiež som si myslela, že Dado-Sens má certifikát. Tak to je dobré vedieť, ja sa ozaj v chemických názvoch nevyznám, pre mňa je vodítkom práve certifikát, tak vďaka za radu.
  Ja mám pre seba na toto leto zakúpený malinový olej, uvidíme, čo to spraví, ale deckám som chcela kúpiť práve niečo s oficiálnym OF a hlavne prírodné – certifikované. Rozmýšlam aj nad tou Alga Maris kozmetikou, žeby im 30-ka mala k moru stačiť, dúfam, že sa bude lepšie rozotierať ako Lavera. Ten som mala min. rok – ten pre kojencov, ale strašne ťažko išiel rozotrieť a farbil oblečko ked som im natierala len napr. ruky a krk na von:-(

 15. Lucia píše:

  Zdravim. ja som tiez uz uplne zmatena pri hladani toho spravneho opalovaku pre moje deti. Chcem sa spytat, ci by takyto doma vyrobeny kremnik nemohol byt plnohodnotnou nahradou. Vyzera to celkom dobre: http://www .kokosovyolej .net/ domaci-ochran ny-krem-proti-slnku-z-kokosoveho-oleja/

  • electra píše:

   mnohe oleje maju vlastny prirodzeny uv filter, tabulka sa „traduje“ z blogu na blog, spf kolise podla sposobu a podmienok pestovania…
   tab1
   red raspbery seed oil (spf 30 to 50), malina
   carrot seed oil (spf 30), mrkva
   wheat germ oil (spf 20), psenicne klicky
   hazelnut oil (rumored spf 15; widely used in natural sunscreens), lieskove oriesky
   soybean oil (spf 10), soja
   shea butter (spf 10), bambucke maslo
   olive oil (spf 7)
   macadamia nut oil (spf 6)
   castor oil (spf 6), ricinovy
   almond oil (spf 5), mandlovy
   jojoba oil (spf 4)
   unrefined avocado oil (spf 4 to 15), nerafinovany avokadovy

   tab2
   1. Carrot Seed Oil: SPF 38-40, mrkva
   2. Raspberry Seed Oil: SPF 28-50, malina
   3. Wheatgerm Oil: SPF 20, psen klicky
   4. Avocado Oil: SPF 4-15
   5. Coconut Oil: SPF 2-8, kokos
   6. Olive Oil: SPF 2-8
   7. Macadamia Nut Oil: SPF 6
   8. Almond Oil: SPF 5, mandle
   9. Shea Butter: SPF 3-6, bamb maslo
   10. Jojoba Oil: SPF 4

   -zdroj http://livelovefruit.com/2013/05/natural-sunscreen/
   http://www.boldsky.com/beauty/skin-care/2013/top-ten-natural-oils-that-act-as-sunscreen-033701.html

   receptov na vlastny natural sunscream je mnozstvo, problem s tymto receptom je, ze oni pridavaju este oxid zinocnaty ako uv filter, aby bol vyssie. takze by to malo fungovat, ale vyskusat si to budete musiet na vlastnej kozi. myslim, naozaj vlastnej, nie na dietati samozrejme. ze by sa mi chcelo v kuchyni unuvat sa mixovanim takeho nizkeho spf zo zinku za tu cenu nemozem povedat, kedze predavaju ten kokosovy olej za 16eur to si za tu cenu + cenu doplnkov + cas mozem kupit uz namiesany pripravok s jednym filtrom z coho budem na bielo. oni predavaju kokosovy olej, ale mozete tam dat hociktory olej z vyssie menovanych.

   niektore ochranne prostriedky maju iba oxid titanicity, ine oba – teda zinok aj titan. neviem, ktory sa poklada za horsiu chemiu a preco, mozno na rok naskrabem nejake materialy a spravim porovnavaciu tabulku, tento rok mam uz pokrk slnecnych pripravkov a to este nie je ozajstne leto 🙂

   potom ked natural sunscream tak preco nie jeden z tychto receptov
   http://www.naturalhairrules.com/shealoe-shea-butter-aloe-vera-gel/
   1/2 salky nerafinovane biele alebo zlte bamb maslo
   1/4 salky aloe vera gelu
   2 lyzice kokosoveho oleja alebo hociktoreho ineho oleja

   natural oils with spf

 16. Lucia píše:

  dakujem za tipy. nastudujem a vyskusam 🙂

 17. Jana píše:

  aj ja ďakujem za cenné info, tak krásne leto kočky a pekne sa opáľme… a nespáľme:-))

 18. zuzana píše:

  Aj ja velmi pekne dakujem a uzivajte leto:)

 19. Ludmila píše:

  Dobry den. Snazim sa najst dobry prirodny opalovaci krem. Mate niekto s kusenosti s tymto: detské mlieko na opaľovanie Green People Company SPF 25?

  Obsah:

  voda (pramenitá voda), isoamylacetát P-metoxycinamát (prirodne sa vyskytujúci UV-filter), OLEA europaea (Olivový) ovocny olej *, Helianthus annuus (slnečnicový) OLEJ * Elaeis Guineensis (palmový) OIL * ^, cetearyl ALKOHOL (rastlinný emulgačný vosk), oxid titaničitý (minerálne UV-filter), cetearyl glukosid (rastlinného pôvod- emulgátor), GLYCERIL stearát (rastlinného pôvodu-emulgátor), CERA ALBA (včelí vosk) *, Persea gratissima (AVOKÁDOVÝ) olej *, Aloe barbadensis (ALOE VERA) śťava z listov v prášku, * Chamomilla recutita (RUMANČEK) kvetinový extrakt * Leontopodium alpinum (EDELWEISS) extrakt z listov *, Commiphora Myrrha (myrha) olej ^, Rosmarinus officinalis (Rozmarínový) extrakt z listov *, fenoxyetanol, ETHYLHEXYLGLYCERIN (rastlinný ZÍSKANÉ), kyselina citrónová. * 81.1% ORGANIC, ^ spravodlivo obchodované (spotrebujte do 6m po otvoreni)

  • electra píše:

   1. nie vsetky produkty green people company su certifikovane, ich opalovacie prostriedky zial patria medzi necertifikovane produkty, predovsetkym preto, ze ani ecocert ani soil association necertifikuje nano a nie som si ista tym „prirodne vyskytujucim sa uv filtrom“, musim si ho vecer pozriet
   2. uvedeny obchod, ktory ho na slovensku predava, by si konecne mohol najst niekoho, kto vie po anglicky, vacsina ich prekladov je hrozna, a ten kto to prekladal si mozno „nevsimol“ [nano] za titanium dioxide. v kazdom pripade, keby som si u nich kupila opalovaci prostriedok pre dieta a nemali uvedene na stranke to nano tak ich zalujem soi, lebo prave porusuju zakon eu
   ich zle rozoznatelny obrazok s scent/fragrance free prirodnym prostriedkom na opalovanie pre deti v originaly totiz vyzera takto
   http://www.greenpeople.co.uk/organic-children-spf25-sun-lotion-scent-free-150ml

   AQUA (SPRING WATER), ISOAMYL P-METHOXYCINNAMATE (NATURALLY OCCURRING UV-FILTER), OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL*, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL*, ELAEIS GUINEENSIS (PALM) OIL*^, CETEARYL ALCOHOL (EMULSIFYING PLANT WAX), TITANIUM DIOXIDE [NANO] (MINERAL UV-FILTER), CETEARYL GLUCOSIDE (PLANT DERIVED EMULSIFIER), GLYCERYL STEARATE (PLANT DERIVED EMULSIFIER), CERA ALBA (BEESWAX)*, PERSEA GRATISSIMA (AVOCADO) OIL*, ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA) LEAF JUICE POWDER*, CHAMOMILLA RECUTITA (CHAMOMILE) FLOWER EXTRACT*, LEONTOPODIUM ALPINUM (EDELWEISS) LEAF EXTRACT*, COMMIPHORA MYRRHA (MYRRH) OIL^, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF EXTRACT*, PHENOXYETHANOL, ETHYLHEXYLGLYCERIN (VEGETABLE DERIVED), CITRIC ACID. *81.1% ORGANIC, ^FAIRLY TRADED

   na ten obchod co ste linkli som trosku alergicka, oni predavali aj pvc keptin jr babiky ako „ciste prirodne“ volakedy, nez ich neprestali vyrabat a maju viac veci.. hmm co nepovedia zakaznikovi akoby mali

   tu je linka na vsetky greenpeople opalovacie prostriedky pre deti
   http://www.greenpeople.co.uk/shop-for-products/organic-sun-lotion/organic-children-sun-cream-products

   ich 30ml balenie nema uvedene nano, neviem ci omylom alebo je to nova seria
   v kazdom pripade niektore ich produtky maju ecocert certifikat.. , konzervuju to phenoxyethanolom, musim sa niekedy pozriet ktore certifikaty okrem icea ho uznavaju, je to chemicky konzervant na hranici mojej tolerancie, anglicania a taliani ho obcas pouzivaju, ale nie vsetci sa nato divaju s dobrym srdcom

 20. Ludmila píše:

  dakujem za rychlu odpoved. Prirodnym produktom som zacala venovat zvysenu pozornost az teraz ked sa mi narodil syn a snazim sa ho uchranit o tej vsetkej chemie….takze nemam overene bio shopy…vdaka za upozornenie.
  Zarazilo ma ze obsahuje tuto latku:ISOAMYL P-METHOXYCINNAMATE (NATURALLY OCCURRING UV-FILTER), ktoru Greenpeace povazuje za nebezpecnu latku pouzivanu v slnecnych pripravkoch. Nerozumiem potom ako to moze byt prirodny opalovaci krem, ked obsahuje taku skodlivu latku.

  Nebezpečné chemikálie v slnečných prípravkoch s neželanými vedľajšími účinkami:
  4-Methylbenzylidene Camphor
  BHT
  Cyclopentasiloxane
  DEP (Diethylphthalate)
  Diazolidinyl-Urea
  Isoamyl p-Methoxycinnamate
  Polyacrylate-3
  Polyester-5
  Triethanolamine

  • electra píše:

   hej, tehotenstvo a deti nas privedu k zamysleniu. ak si niekto napise „eko“ , prirodny, bio a podobne neznamena to, ze to je prirodny produkt, niekde mam clanok nato, preco ma byt prirodna kozmetika certifikovana..

   http://www.bocianiehniezdo.sk/content/preco-musi-byt-prirodna-kozmetika-certifikovana/

   pretoze kym potraviny su kontrolovane a regulovane zakonom a nemozete si napisat „bio“ ak to nie je pravda, oficialne kozmetiku nikto v tomto nekontroluje. samozrejme niektore zlozky su zakazane, to je kontrolovane, ale nikto vas nezaluje zato, ze si napisete prirodny a ekologicky krem a ono je to pravda tak zo 70%

   americania su na tom este horsie. pokial ide o kozmetiku
   Pokial ide o slnecne pripravky v Europe patria pod kozmetiku, v USA pod lieciva ( Over-the-Counter (OTC) drugs, liek ktory moze byt predavany bez predpisu) a iba niektore zlozky su schvalene uradom pre potraviny a lieciva (FDA). Isoamyl p-Methoxycinnamate je v Europe povoleny ako uv filter, v usa nie, moze byt pouzity iba ako uv absorbent svetla na ochranu samotneho vyrobku.

   mimochodm za tu linku sa ospravedlnujem, ale ten obchod nemienim „reklamovat“, mam zle skusenosti s pani vlastniacou dany obchod, raz sa mi telefonicky vyhrazala – v inej suvislosti netyka sa to slnecnych pripravkov, je to nemila osoba v mojich ociach..

   pokial ide o nano, na trhu je mnoho pripravkov spred juna 2013 ked nemuselo byt nano oznacene na vyrobku. vsak je to iba rok a plno kozmetickych vyrobkov ma trojrocnu zaruku. samozrejme vyrobcovia a predajcovia by mali tie stare produkty oznacit, ako to vzorne urobilo dmko napriklad, ale nie som si ista, ze kazdy sa unuval. v novych ingredients to uz musi byt

 21. Ludmila píše:

  tak vidim ze v prirodnej kozmetike mam toho este vela co dohanat 🙂 v kazdom pripade si green people krem nekupim. Co hovorite na znacku Klorane? Neviem ci slnecnu kozmetiku uz prestali vyrabat, klikla som na par shopov a vsade su uz nedostupne, pri tom znama ju kupila tento rok v lekarni. Vidim ze tento rok asi zvolim alverde alebo laveru za par eur, budeme len na slovensku takze to bude stacit.

  • electra píše:

   klorane neviem, musim sa pozriet neskor, ked maly nebude rozoberat skrine.. tiez si myslim, ze jednorocne dieta nepotrebuje na slovensku doma s mamou a na kociku na prechadzke natierat, ved ho nevozite okolo domu v 30 stupnoch o 12.. hej, kupte si nieco pre dobry pocit, aj ja som to spravila, ale prvykrat som malu natrela az ked mala skoro dva roky, oni su jesenne a zacala behat az po roku v januari.. ked isla bezo mna so starymi rodicmi na ihrisko a potom s ockom na kupalisko, aj ked to bolo po tretej, iba na nozickach a rucickach, zas skor pre vlastny dobry pocit a klobuk na hlavu (radsej som povedala, nech ten klobuk kludne spadne do vody, ale nech ho ma na hlave).. behame s baby banz, prehltla som, ze je to cina, su dobre siroke a nastavitelne, ale v tomto meste nemam na vyber, ak nechcem saty z jednoeuroveho cinskeho shopu, tak iba lidl, takko alebo kik, tie maju aspon okotest certf na svoju cinu. este lidl je na tom najlepsie, a obcas im objednam saty z predar.sk, maju celkom slusne veci. nuz ale aby som sa vratila k postate, siltovky treba odskusat, takze do vetra maju siltovky z takka, myslim

  • electra píše:

   myslim ze s tym vypredanym klorane ste mali vacsie stastie ako Vasa znama, co ho kupila 🙂 mozete sa spytat na ingrediencie, ale nieco mi hovori, ze nic moc.. certf. prirodna kozmetika ma jedno jednoduche pravidlo, ich zlozky su zverejnene a na http://www.laboratoires-klorane.fr/bebe/ nic nie je.. a nemaju ani certifikat.. jaj francuzi, zas jedny z tych , co sa neunuvaju s anglickou verziou svojej stranky.. navyse to predavaju v lekarni, az na velmi svetle vynimky lekarne nepredavaju prirodnu kozmetiku.. do lekarne chodim po liek co mi predpisal alebo odporucil lekar, nie po kozmetiku.. ok spat ku klorane, tvrdia napr ze ich mlieko je bez parabenov
   http://www.laboratoires-klorane.fr/bebe/la-toilette/lait-de-toilette-sans-rincage/
   ale na zozname zloziek, ktore moze a nemusi byt pravdive
   http://www.blisslife.co.uk/product100150/klorane-bebe-protective-cleansing-milk-250ml.aspx
   su hned 2 parabeny, potom imidazolidinyl Urea konzervant uvolnujuci formaldehyd ci Polysorbate 40, co je sugar alcohol zmiesany s etylenoxidom (40 znamena 40 dielov etylenoxidu, ktory moze kontaminovat latku karciogennym 1,4 dioxanom)

   Aqua, Paraffinum Liquidum, Polysorbate 40, Calendula Officinalis, Sorbitan Palmitate, Carbomer, Parfum (Fragrance), Imidazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Triethanolamine.

   http://www.blisslife.co.uk/product100144/klorane-bebe-eryteal-ointment-75ml.aspx

   Aqua, Petrolatum, Lanolin, Zinc Oxide, Cod Liver Oil, Paraffinum Liquidum, Silica, Retinol, Parfum (Fragrance), Allantoin, Cetrimonium Bromide, Methylparaben, Tocopheryl Acetate

   nuz mame tu parafin, 1 paraben
   neviem co tym myslia acetate, ale
   http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706569/TOCOPHERYL_ACETATE/

   nechce sa mi to vsetko prehladavat, ale ich sampon by som tiez nepouzila na auto nieto na dieta..

 22. Ludmila píše:

  neplanujem ho natierat kazdy den na vychadzku, to urcite nie, kedze chodime von az po 16h, ale urcite pojdeme niekam k vode, tak pre istotu chcem mat nejaky krem. Vyhrava teda Lavera. Vdaka za dobre tipy aj na tie okuliare, to ma ani nenapadlo riesit okuliare pre take male dieta, ale uvidim ci zacne chodit toto leto, zatial sa potrebuje drzat 😉
  Este som sa chcela spytat co davate na pery, ci nejaky specialny balzam?

  • electra píše:

   deti mi tie baby banz okuliare nechceli, a to mam obe velkosti, tie najmensie moju 10mesacnu uz tlacili a tie vacsie sa smykali, ono je to riesene takou gumickou ci cim okolo hlavy..navyse starsej trochu odstavaju uska, takze to vyzeralo dost hlupo.. a potom mame jedny klasickeho stylu iba tak kupene babkou, co zas tlacia okolo usiek, mne sa to nechce nad sporakom nahrievat aby sedeli.. myslela som, ze ich proste vezmem do dmka nech si kuknu, ci im nieco nesedi alebo rovno do optiky, kde im to mozu aj prisposobit, ale este som sa tomu pravdu povediac nevenovala prilis a neviem co take nieco stoji v optike.. pery.. starsia je disciplinovana, ta sa da v pohode natriet cimkolvek.. jej som volakedy dala weledu, ma spf4 iba, ale ak jej dam hocico vyssie ma to titanium dioxid, z coho mam blby pocit.. myslim, ze aj lavera aj logona maju nieco vhodne pre deti, ale nepozerala som spf.. a dvojrocnej na pery nemozem dat nic, hned olizne kazdy krem.. naposledy ked som „chutnala“ nasu weledu po zaruke uz mi nechutila, asi je to pokazene, takze este neviem, co kupim, musim pozriet, ci zas do zasoby nejaku weledu alebo skusim laveru.. v kazdom pripade, ak spf viac ako 10 budu mat titdioxid, inac sa treba spolahnut na prirodne vosky a oleje

 23. Mirka píše:

  Ahojte kocky, viete mi poradit nieco aj pre mna dospelu? 🙂 chystam sa na dovolenku, kedze sa mi robia dost pigmentove skvrny tak spf chcem aspon 45, ten od eco cosmetics ma celkom zaujal, je pre deticky, ale snad si to moja plet nevsimne 🙂 a tiez potrebujem nieco na telo, spf 30, som bleda… pls, poradte mi nieco fajneee 😉

  • electra píše:

   mozete kludne pouzivat prostriedky na deti i na seba alebo sensitive priparavky, s tym nie je problem, aj ja to robim. problem je skor financny, pripravky pre deti su skor drahsie, casto v mensich baleniach, a ak su to kremy, zas tie tu drahsie ako mlieka, ktore sa lahsie rozotieraju, a treba toho viac na vacsiu plochu dospeleho.

   • Mirka píše:

    super 🙂 kremik od eco cosmetics si objednam na tvar, len neviem co na cele telo, alverde 20 spf budem pouzivat neskor, len na zaciatok chcem aspon spf 30. Vedeli by ste o niecom? Dakujem za odpoved, ste zlata 😉

   • electra píše:

    skoda, ze na nasom trhu je tak malo certifikovanej prirodnej kozmetiky – slnecnej myslim, ostatneho je az az…
    je to pridrahe vyrobit a mnohe prirodne znacky sa neunuvaju a zakon sprisnuje poziadavky…

    nuz je tu dm-kovske alverde.. nemam nic proti alverde, je to fajn znacka, kazdemu dostupna, kto si chce vyskusat prirodnu kozmetiku …iba ma stve, ze maju nano, su certifikovany, ocividne natrue a bdih zatial nano nezakazali, ak chcete bez nano, tak treba hladat skor ecocert alebo soil

    http://www.dm.de/de_homepage/alverde_home/alverde_produkte/produkte_sun/produkte_sun_sonnenschutz/
    inac ma alverde 25 rokov, mozno budu mat dake zlavy ci akcie, to iba na okrej

    potom su tu lavera, to je taka nivea prirodnej kozmetiky, je vsade, je to fajn kvalita za take normalne ceny..

    alga maris, eco cosmetics, ti zacali slnecnou kozmetikou, teraz vyrabaju uz aj dake kremiky a potom mozno biosolis…

    a to je vsetko, o viacerych neviem, mnohe znacky potom maju mix, daku chemiu v tom.. napr. annemarie borlind zial nema svoju slnecnu radu certifikovanu, podla mna to vzdali potom co parkrat prepadli na okotestoch a sekli tam trochu chemie..

    samozrejme vo svete je toho viac, myslela som nas trh momentalne

    v podstate cokolvek si vyberiete, podla typu svojej pokozky, je fajn, vsetky pripravky su slusnej znacky, certifikovane, odskusane dermatologicky, vyrabaju ich viac rokov, takze maju odskusanu recepturu a kazdorocne vylepsenu.. nenakuchtili to niekde za rohom pod stanom.. maju 3 roky zaruku, to nie je ako pri chemickych filtroch, ze stale odporucaju, aby ste si kupili novy pripravok kazdy rok (hoci mozno by aj chemicke filtre vydrzali, iba chcu aby ludia kazdorocne kupili nieco 🙂 ), kludne to v dakej pivnici alebo spajzi prezimuje, tak mozete kazdy rok skusit nieco nove a vzdy mat v zalohe stary krem…

 24. domi píše:

  dobry den, citala som si clanok aj celu diskusiu prisla mi ako pre rodica velmi prinosna no nikde som nenasla vas nazor na prirodne za studena lisovane oleje na ochranu pred slnkom(mrkva,malina) su tu iba zoadene podla vysky ochrany no myslite si ze neposkytuju ochranu proti uv ziareniam, alebo ako to vlastne je, dcera ma 3rokx a uz 2 rokom ju natieram laverou sensit 20, som spokojna no napadlo ma ze kedze ideme k moru na 2 tyzdne ze kupim ten malinovy olej, nozem sa spytat aky na to mate nazor vy? kedze je to male dieta urcite bude platit rezim ze od 11 do 15 bude mimo slnka.

  • electra píše:

   Dobry den, ospravedlnujem sa za neskoru reakciu, snad uz nie ste pri mori. Osobne nemam s lisovanymi olejmi ziadnu skusenost, nikdy som deti vyslovene neolejovala, ked neratam supinky na hlavicke. Myslim si, ze oleje su trochu ina kategoria, za prve, ich vlastnosti zavisia od mnohych okolnosti, ci uz sposobu pestovania, urody, druhu, „postavenia hviezd pri zbere“ .. to nemyslim ironicky, nepopieram dolezitost olejov v prirodnej kozmetike iba tym chcem povedat, ze kym take mlieko ci krem su odskusane a clovek si pozrie zlozenie (a su v nom samozrejme oleje), ci mu vyhovuje, kupi si ho a snad je to to spravne, ak dieta nan reaguje tak ako ma. A kazdy vyrobca si napise, ze ten jeho olej je super. To je ta druha vec, oleje vyzaduju trochu skusenosti pri vybera a spravnom pouzivani. A tym som sa pravdu povediac nikdy priamo nezaoberala. A tretia vec, moja prva skusenost s olejom pocas tehotenstva bola trochu neprijemna. tym myslim velmi neprijemny olejovy povlak, ktory znemoznoval akukolvek cinnost. takze ak sa dam na oleje, rozhodne iba ak mi vyrobca pripadne reakcie kupujucich odporucia, ze olej sa naozaj dobre vstrebava, lebo si neviem predstavit, ze dietatko ide na vychadzku na slnko a steka po nom este aj olej, pripadne si sadne do piesocku hrat sa a lepi sa mu to na rucicky. Proste ak si chcete vyskusat malinovy olej, je to na vas a budem rada, ak napisete svoje skusenosti na fóre, pripadne tu, osobne si nemyslim, ze by to detickam ublizilo, pripadne po tretej boli v nebezpecenstve.

   • domi píše:

    dakujem vam za odpoved, medzi tym som prehladavala aj zahranicne stranky bohuzial len potvrdili co som si myslela,ziadny z tychto olrjov neposkytuje 100%ochranu pred UV ziarenim a primarne blokuje len UVB, na internete su na zahranicnych forach recepty ako si s pomocou tychto olejov a mineralnych filtrov pripravit domaci ochrany krem no ja sa pocas dovolenky asi spolahnem na osvedcenu prirodnu kozmetiku bez nanocastic, myslim ze ta garantuje odrazanie uv ziarenia. ja som sice iba laik a ked sa mylim opravte ma ale podla mna predsa o to ide zabranit uv ziareniu aby nas „presvietcovalo az na kost“ na internete su sice obrazky ako sa po natreti lisov olejmi clovek nespali ale to neznamena ze sa ochranil pred uv kt pri dnesnych podmienkach zacina byt coraz nebezpecnejsie. dakujem vam za pracu ktoru robite pri vytvarani tejto stranky.

  • electra píše:

   Alga Maris ma nove darcekove balenie s uv trickami, mozno sa vam budu hodit k moru. Neviem nakolko je to drahe – ci cenovo vyhodne, ja som tento rok nekupovala uv tricka kedze nejdeme zo slovenska, takze neviem cenove relacie.

 25. paris píše:

  Dobry den,ako viete,ze LAVERA od 2014 neobsahuje nano?nikde som sa to nedocitala.dakujem.

  • electra píše:

   Lebo by to museli uviest podla zakona (od 11.07.2013) v ingredienciach v zatvorke [nano]. A na nich to nie je. Aspon nie na kids, ktore som videla. bolo na baleni napisane new – zaruka tri roky do 5/2017 a bolo to vyrobene tento rok.

   • paris píše:

    Dakujem za odpoved.Lebo ja mam minulorocnu a tam tie nano tiez nie su uvedene a pritom viem,ze uvadzali ze pouzivaju nano,ale to asi vyrobili este pred tym datumom ako to bolo povinne uviest:-)
    tak dufam ze sa na to mozem spolahnut,lebo uz som chora z toho aky krem vybrat,tiez som rozmyslala nad tym Eco ale ma zbytocne vysoky faktor,nam staci 30.Mne sa este paci zlozenie od Badger,ale ten sa u nas neda objednat.
    Este raz dakujem

   • electra píše:

    Osobne si myslim, ale je to vyslovene iba moj osobny nazor, ze Lavera pouzivala Titanium dioxid v nano forme, preto sa to tak dobre aj rozotieralo, ale ked vysiel zakon, ze je to povinne uvadzat, tak sa bali zlej reputacie, lebo jedna vec su podozrenia, druha, ked to musia uviest v zlozeni a kazdy to zrazu vidi.. a tak proste do tohtorocneho receptu nedali nano. a preto je aj tolko staznosti na novu laveru, ze sa zrazu horsie rozotiera a pod.

 26. paris píše:

  no je aj cenovo celkom pristupna,len dufam,ze ked budem objednavat,budu to tie tohtorocne:-)
  alga maris je tiez bez nano?

 27. gabi píše:

  Dobry den,
  precitala som si Vas clanok aj diskusiu, krasne napisane, zrozumitelne a hlavne uzitocne. Chcela by som sa Vas opytat co si myslite o opalovacich kremoch znacky Bjobj. Nikde som nenasla, ci su s nano alebo bez. Pisala som do firmy a odpisali mi: ,,With regards of these ingredienst, the documents we have from our supplier of raw materials showed that the particles measured in these substances are micro particles (ie with dimension bigger than 0.1 microns.“ Podla toho usudzujem ze tam nanocastice pouzite nie su.

 28. Kristy píše:

  Dobry den, rada by som sa poradila, aky opalovaci krem by ste odporucili pre pol rocne babatko, na kazdodenne pouzitie, hlavne na tvaricku (nosime sa v satky a slniecku sa neda vyhnut). Mala ma snedu pokozku, netreba silny uv, hlavne na prechadzkach nech je chranena. Dakujem pekne:-) bolo by super nejake konkretne znacky uviest:-)

  • electra píše:

   Znacky.. Myslim si, ze hocijaka znacka s medzinarodnym certifikatom prirodnej kozmetiky Natrue, BDIH, Ecocert, Cosmebio a podobne je v poriadku. Aj ked ja by som dohliadla nato, aby to neobsahovalo nanocastice ([nano] a Natrue a BDIH pustia nano cez certif ako vidno pri DM Alverde, ktory je Natrue cerf). Osobne sme pouzivali EcoCosm 45 minule dva roky, nie preto, ze je 45, ale lubilo sa mi zlozenie a mam rada EcoCosm
   http://www.playsafe.sk/eco-baby-sun-cream-spf-45-50ml.html
   A ked som ho kupovala, este nebola vydana Ecocosm neutral rada aj s SPF 20-30, ktora by bola postacujuca. Mam rada neutral ci sensitiv rady a rady bez vone.
   A objednala som si na buduci tyzden Planet Kid Stick, lebo sa mi pacila ta myslienka, ze je to stick a chcem si to vyskusat a detom sa bude asi lubit stick, aspon mojej najstarsej, co sa rada natiera (ale niektore deti mozu uprednostnit mamin prst pred stickom)
   http://www.playsafe.sk/planet-kid-nechtikovy-ochranny-stick-11ml.html
   A paci sa mi este bjobj znacka iba som ju este osobne neskusala, ale vyjde podla mna o trosku cenovo lepsie ako ecoCosm, kedze je to 125ml, ale nechcelo sa mi to prepocitavat na ml
   http://www.playsafe.sk/bjobj-baby-sunscreen-high-protection-spf-30.html
   Laveru kazdy rok prerabaju a nova Lavera Baby a Kids este nevysla tento rok.

 29. Ivana píše:

  Dobry vecer

  rada by som sa s Vami poradila ohladom opalovacieho kremu pre moje dcerky, lebo si myslim, ze to mate naozaj dobre nastudovane.

  Uz minule leto som citala Vase rady a zaujala ma rada Eco cosmetics. Nakoniec som vsak od tohto upustila, lebo sa mi do ruk dostali vysledky D-testu, v ktorom prirodna kozmetika nedopadla najlepsie ( Alverde Kinder Sonnenbalsam 30, v r. 2014 skoncil len uspokojivo kvoli 3 vyznamnym alergenom. Rovnako dopadla aj Lavera opalovaci krem pre deti a kojence 30, v ktorom nasli az 9 alergenov. A co ma sklamalo, Eco Cosmetics Suntan cream v r. 2012 uplne prepadol kvoli nedostatocnej UVA ochrane.)
  Kupila som teda opalovaci krem od DM Sundance, na ktory mala dcerka zas negativnu reakciu – vyrazky. Tento rok som ju este nicim nenatrela, a mladsia ma len 1 rok tak hladam nieco prirodnejsie. Zatial pouzivame len malinovy a kokosovy olej, ale na velke slnko to nebudem s nimi riskovat.

  Chcela som sa opytat na ten detsky opalovaci krem od EcoCosm 45, ci tento presiel testami UVA, lebo sa mi to nikde nepodarilo najst. Celkom sa mi pozdava ta rada bez parfumu, myslim, ze 30tka by stacila.
  Uvazovala som aj nad Weledou, ale neviem, ci este vyrabaju opalovaci krem.
  Mozno vyskusame Alverde, su tam sice nejake alergeny, ale je to aspon prirodnejsie…Vy mate tuto kozmetiku odskusanu?

  Poradili by ste mi este nejaku prirodnu kozmetiku pre deti na bezne pouzivanie?

  Dakujem!:)

  • electra píše:

   Ten problem s UVA filtrom eco cosm bol v roku 2012, v roku 2013 ho napravili
   http://www.eco-naturkosmetik.de/?cat=16
   Neviem o tom, ze by minuly rok spotrebitelske testy testovali eco cosm. Tie testy su samozrejme dobre, poukazu na chybu a vyrobcovia sa ju snazia napravit, hlavne v Nemecku maju testy silny vplyv na predajnost produktu.
   Weleda uz nevyraba slnecnu kozmetiku.
   Alverde nepouzivam, obsahuje nano. Mali sme prvy rok, ked mala najstarsia 2 kleine elfe, potom som presla na eco cosm.
   Do jedneho roka som ich vobec nenatierala, proste o 10 dnu po prechadzke a az po 4-5 von dalsia prechadzka v kociku pod strieskou. Nastastie som s nimi nemusela behat po obchodoch a nakupoch, takze iba vychadzky v kociku a potom po vlastnych okolo domu.
   Ked bola moja najstarsia malilinka, asi dva roky, partnerovi v lekarni natlacili dobre drahy Daylong, ktory som vyhodila, lebo ma zhrozili zlozky a potom som to zacala studovat. Tam som tiez nevedela co a ako, takze som zostala v tom, ze rano prechadzka a po 4 von do piesku a zahrady hlavne na tien. Potom uz samozrejme zacala viac pobehovat samostatne, tak som jej zacala natierat nozicky a rucicky, ked isla mimo mojho dozoru.
   Nastastie dievcata su od narodenia disciplinovane a nepohli sa bez klobuku (maly mi v poslednom case robi problemy s prikryvkou hlavy, zhadzuje si klobucik aj siltovku, s ciapkou je viac spokojny, ocividne ho silt rozculuje). Zatial ani jedna nevyzera, ze su citlive na slnko, aj ked u mladsej este stale nie som si 100%. Na taketo testy by museli byt dlhsie na extremnom slnku, ale take pokusy na nich nemam preco robit a nikde na juhu sme neboli a ja sa ani nechystam kym su takyto malinkaty. Aj ked starsia podla mna pigmentuje viac ako treba, na jednej strane je to upokojujuce ze pekne rychlo hnedne, na druhej strane ma pohlad na znamienka vzdy znepokoji.
   Prvy raz som sa poobzerala po dmku, Lavera bola v tom case uz u nich vypredana, tak som vzala kleine elfe baby pripravok, o ktorom neskor vysvitlo, ze pouziva nano (ale myslim, ze lavera v tom case bola na tom rovnako, aj ked to nikdy oficialne nepriznali), nuz, ani ja nie som dokonala. A potom sme boli posledne dva roky na eco cosm. Ja som v pohode s tou 45 zatial, a Neutral 30, co vysla minuly rok.
   Rano do skolky ich nenatieram, hoci neviem ci robim dobre, teda aspon som to zatial nerobila. V skole su vonku asi hodinu okolo 11-pol dvanastej chodia dnu na obedy. Maju klobuciky a tricko s kratkym rukavom a teplacky na rano, je este chladno. Tu hodinu vonku to preziju v teplakoch, aj ked je teplejsie posedavaju v piesku uvidim podla pocasia ci sa do prazdnin dostaneme ku kratasom. Potom ich beriem domov, co je 5 min cesta. Zas… uvidim tento rok podla slnka a pocasia.
   Ako kazdy rok, zas som napisala nieco k slnecnej kozmetike, vzdy ma to znepokoji a neda mi nepozriet si dalsie novinky. Mozno to trochu niekomu pomoze a mne usporiada myslienky. Rozhodnem sa a potom to uz odmietam riesit.
   Kazdy rok prepracuju trochu zlozenie, dufam, ze k lepsiemu.

   • Erika píše:

    dobry den, chcem sa aj ja podelit o moju skusenost s pouzivanim eco cosmetics konktretne pre deti 45ka,mali sme ju minly rok,ale mne sa zadalo,ze strasne vysusuje pokozku,preto som tento rok zmenila za alga maris 50 plus pre deti aj napriek tomu zink oxide co je vlastne pridany koli UVA??(ci sa mylim) sa mi zda,ze lepsie hydratuje a nezanechava az tak biely povlak ako eco cosmetics 45….inak pre dospeleho by stacilo k moru aj 30ka???rozmyslam nad eco cosmetics 30 neutral,ten modry obal….pre deti pri mori by asi 30ka nestacila vsak??
    vadaka

   • electra píše:

    Dobry den, mne vsetky tieto kremy pripadaju skor mastne, ale iste, je to od typu pokozky, ak vas 45 vysusuje treba skusit ten neutral spf50 alebo detsky neutral spf50+, ten tiez maju novy, ten som este nemala ale mne 50tky vzdy pripadaju dost zbytocne na slovenske pomery a ja zas do vody deti na tak dlho neposlem, vzdy sme s prestavkami na tieni, aj mimo najhorucejsich hodin. My sme tiez mali dva roky 45, ak by som mala popisat pocit, jemna vona, biele po naneseni, da sa rozotriet, lepkavy pocit asi 10min, zostava mierny mastny povlak asi hodinu – u mna konkretne.

    Keby mali 30 neutral pred dvoma rokmi, tak by som asi vzala na skusy rovno ten. Osobne pre seba, co idem na bicykli niekam aj to nie na velke slnko, ja som v pohode s 15 alebo 20. To cislo SPF 15/20/30/50/50+… je na dlzku pobytu na slnku a iste k moru by som odporucala pre deti rozhodne 50 alebo 50+ aj so vsetkou opatrnostou. Pokial ide o dospeleho konkretne, to je na Vas kolko sa viete kontrolovat a schovat sa do tiena ked vyprsi limit. Jedine muzskej polovicke, ak je „chlpatejsia“ by som kremy neodporucila, kvoli chlpom by sa to biele mohlo tazsie rozotierat, to radsej nieco tekutejsie, oleje su asi najlepsie, ale tam je vyssia cena, v inom pripade asi mlieko.

 30. Ivana píše:

  Dakujem, takze dilema vyriesena:).
  Ked som sa pytala mamiciek, cim natieraju deti, tak vacsina sa boji tej chemie v opalovacich kremoch, ale bohuzial aj pediatri tieto kremy a dokonca znacky konkretnych kremov odporucaju.
  Vyskusame asi tu neparfumovanu 30tku,snad to bude stacit na to nase slniecko:).
  Dakujem a drzim Vam palce!

 31. Andrea Mojžiš píše:

  Dobrý deň, v prvom rade sa chcem poďakovať za vašu prácu. Pretože mne osobne tiež veľmi vadí zavádzanie výrobcov. Už som sa chystala, že si budem vyrábať si opaľovací krém sama, použitím mrkvového a malinového oleja, keď som si u vás prečítala, že to ešte nie sú 100% overené údaje. Myslím tie spf tých olejov. Chcem sa opýtať, kedže sa tomu rozumiete, čo by ste povedala na tento produkt. Je tam niečo, čo by ma malo vyslovene odradiť?
  e shop.karelha dek.eu/opalovaci-olej-spf-15

 32. Pavlína píše:

  Také moc děkuji za neuvěřitelně obsáhlé informace! Asi jako všichni tady, hledám nějakou u nás dostupnou a co „nejsympatičtější“ variantu na opalování… Jako první opalovací krém pro mimčo jsem koupila vloni od Lavery SPF 30, ale to byla oranžová hrůza. Všechno bylo zabarvené, krém byl tuhý a dal se velmi špatně roztírat, tak jsem ho rovnou zahodila : ( Pak jsem nemohla najít nic kloudného, tak jsem bohužel sáhla po Daylongu 30, ale dítko jsem s tím namazala všehovšudy 10x. No ale hledám dál, a co byste řekla na tyto produkty?
  Badger Baby Sunscreen Cream SPF30 – http://www.badgerbalm.com/p-468-spf-30-baby-sunscreen-cream.aspx (složením se mi zamlouvá hodně, jen ta dostupnost bude problém)
  100% Pure Dětský ochranný krém Baby Sunblock SPF 30 – 100percentpure.cz/deti/detsky-ochranny-krem-baby-sunblock-spf-30/ (tady se mi zamlouvá všechno, tedy kromě ceny, až na to balení; jaké máte prosím zkušenosti s tyčinkou?)
  Jinak Eco Cosmetics Krém ochranný SPF 45 se mi zdá příliš komplikovaný ve složení a nelíbí se mi, že obsahuje parfém, ale pokud nenajdu nic lepšího, půjdu do tohohle. Do září, kdy se chystáme na dovolenou, je ještě čas, i když tropické počasí v posledních dnech už nějaké to namazáníčko chtělo. Moc zdravím, mějte se Vy i rodinka fajn…

  • electra píše:

   Dobrý deň, ďakujem za poklonu.
   Badger, je super podľa mňa, nepredáva sa v Európe pokiaľ viem. Je tu otázka prečo nie. Či sa nesmie predávať, či na to netreba špeciálne povolenia. Ono treba na kozmetiku, musia prejsť nejakými testami, ale preto, že to je opaľovák, či to nie je prísnejšie. Či nemá predsa len nejakú zložku, čo EU nepovoľuje, aj keď sa mi nezdá, alebo je to príliš drahé certifikovať a nikomu sa do toho nechce. Na to by sa trebalo opýtať odborníka, čo sa tomu rozumie alebo rovno u Badger. Badger používa oxid zinočnatý, ktorý je uprednostňovaný v USA a Austrálii, teraz je tu ďalšia otázka, že prečo EU uprednostňuje titanium a či je to povinné použiť tento UV filter v prírodných opaľovacích produktoch v EU, keď tam nie je iný filter. A čo je bezpečnejšie titanium alebo zinok. To je vec, čo vyžaduje hlbšie skúmanie, väčších odborníkov a momentálne to neviem zodpovedať.

   Baby Sunblock. Vyzerá super, nevidím nič čo mu vytknúť okrem super ceny 🙂

   Mám jednu mini tyčinku, ešte som ju neskúšala, teraz chodia holky do bazénika u starých rodičov, tak som im dala, nech ich donatierajú otvoreným balením eco cosm 45 z minulého roku. Nič mu nie je, nech sa použije. A potom otvorím niečo nové. Eco cosm neutral mliečko nema parfem ale zas tam ma niečo iné, ja som ho skúšala minule na sebe, otvorím ho aj deťom asi tento rok, nech si ho odskúšajú.
   Stick možno na veľmi malé miminko, tváričku, ale na väčšie deti a telo to nebude ktoviečo nanášať. Je tam Baby, ale aj tak by sa zišlo zistiť, či od 0+, lebo ešte aj na dvojročné píšu baby a to už stickom na telíčko natierať asi nebude ktoviečo.

   • Pavlína píše:

    Díky za odpověď. Badger se v EU prodává, tady je odkaz na prodejce Objednala jsem ho odsud – uncommonscents.com/Badger-Balm-s/128.htm. I když bylo poštovné i krém drahý, složením i veškerými podklady o non-nano mě přesvědčili. Věřím, že takové investice nejsou bezpředmětné…
    Mějte se fajn a těším se na nové příspěvky : )

 33. Lucia píše:

  ahojky… aj ja sa pridavam k pochvale… takyto komplexny blog najst je radost!
  chcela by som sa spytat ako je to s vypocitanim SPF…. teda ak pouzijem viac druhov olejov, ktore maju rozne SPF tak sa tieto faktory scitavaju?
  napr. kokosovy olej SPF 4, mandlovy 5, malinovy 20 – akym SPF som vlastne chranena? a maju tieto prirodne oleje aj UVA aj UVB ochranu?
  dakujem!

  • electra píše:

   Dobry den, odpoved, nemam ani ponatia. Toto je otazka pre chemika co sa zaobera vyrabanim pripravkov opalovanie. Ale logika mi hovori, ze SPF olejov sa nespocitava. Jedine co viem je, ze spf sa vztahuje na UVB, ktore sposobuje spalenie. Dnes su pripravky povinne mat i UVA ochranu. Dopisala som vzorec i hore
   Minúty, ktoré môžeme stráviť na slnku bez spálenia bez natretia x SPF číslo = maximálny čas povolený na slnku
   Teda napr. 10 min bez spalenia x spf 15 = 150 min.. v laboratornych podmienkach. V skutocnom svete je to menej.

   • Lucia píše:

    Prírodne oleje vraj chránia len pred spálením, nie pred možnosťou rakoviny. Teda chránia len pred jedným UV

 34. Iveta píše:

  Naozaj super blog…rada by som sa este informovala,ci sa da Lavera a Eco Baby kupit aj v lekarnach alebo bio obchodoch,alebo len na nete?Stale sa neviem medzi nimi rozhodnut 🙁 . Ci je lepsi krem alebo mlieko.ideme do Talianska s dva aj pol rocnou dcerkou,poprosila by som teda o radu…ktoru znacku a druh by ste zvolili na mojom miestw.dakujem pekne

  • electra píše:

   Lavera sa da kupit i v dmku, ine obchody neviem. Tento rok vsak nemaju vyslovene baby verziu kremu na trhu, aj ked ich sensitiv verzia je vraj „rodinna“ nie je tam vyslovene odporucenie pre babatka. Lavera stoji „bagatel“, ak chcete odskusajte si ho na sebe, nie na dietati, zas ma tento rok prve zle hodnotenia, sice samozrejme ochrana funguje, ale vraj je mastny biely husty a tazko sa vstrebava. Neviem, ci sa mi ho chce skusat a otvarat pravdu povediac. Takze, ak ked to babatko nejdete iste prazit na slnku, aj tak by som odporucila nieco silnejsie a vhodne pre babatka, takze eco-cosm baby krem spf 50+ neutral alebo potom cenovo vyhodnejsie mlieko spf 30 bez vone, to mozete pouzit aj na seba bez problemov alebo muzsku polovicku, mlieka sa budu lepsie rozotierat muzom. Alebo je tu potom biosolis kids mlieko spf 50+ ten je ozajstny bestseller a vychvaleny, pravda jeden z drahsich. Alga maris si tiez tento rok trochu polepsila s priesvitnostou. Naozaj ide iba o tom, precitat si zlozenie, ci chcete to ci ono, fungovat budu vsetky. Alga maris najdete aj v kamennych bio obchodoch, eco cosm a biosolis neviem, zalezi, ci online obchod ma alebo nema kamennu predajnu.

 35. Ivana píše:

  Dobry den, chcela by som sa Vas opytat, z ktorej stranky objednavate eco cosm. Skusali sme neutral 30 tku a bola super,ale vzhladom na to,ze je to len 100 ml,dost rychlo sme ho minuli. Hladam teda stranku, kde sa da kupit co najlacnejsie. Dakujem

  • electra píše:

   Dobry den, ja mam eco cosm z playsafe.sk, ale ktora stranka je najlacnejsia si treba vyhladat. skuste na porovnavace cien ako su pricemania.sk, najnakup.sk, heureka.sk zadat eco cosmetics spf30 neutral, iste nieco najdu, maju zvycajne registrovane i ceske stranky, u niektorych mozno najdete postovne, ktore vam bude vyhovovat.

 36. marianocka píše:

  Pekne pozdravujem a ako mnohe predo mnou, aj ja vzdavam hold tejto Vasej zasluznej cinnosti 🙂
  Anyway, mojmu babu som uz kupila ten detsky od Alga Maris, ale ja teda ani nahodou nechcem faktor vyssi, ako 15, idealne len 10 (chodim na slnko najskor po 15h, netravim na nom hodiny a zas aj trochu farbu by som chcela mat), nuz a kedze tu padaju len mega vysoke cisla faktorov, rada by som sa opytala, ci mi viete poradit aj nejaky s nizsim faktorom? Mam sa proste riadit znackou? Proste si vybrat nejaku z tych, ktore tu boli odporucane? dakujem pekne 🙂

  • electra píše:

   ehm, dakujem 🙂
   Nepochopila som otazku, ci je ten nizsi pre vas alebo babo. Ak babo, zial vsetky kids verzie su 30+, najnizsi co poznam je eco cosm spf20 neutral, ale ak najdete nieco nizsie pre deti, dajte vediet. Ja tiez nie som encyklopedia a nepoznam vsetky znacky, iba tie najznamejsie. A uplne chapem, tie 50+ su pre velmi aktivnych ludi, na slnko citlivych ludi, k moru a podobne. Na prechadzky s dietatom, do obchodu ci do parku sa naozaj nemusime natierat 30+ a mozno ani vobec, ak teda nepotrebujeme surne nakupovat na zeravom slnku o 12.00. Ja tiez nie som mimoriadne citliva na slnko, kym moj partner je svetlej pokozky cerveny po 10min (ale neda si povedat, hoci uz ma obcas pocuva a ked sa aj nenatrie pocka aspon do tretej-stvrtej s behanim po vonku). Ak ide o vas dospelu osobu, podla mna hociktora spf 15-20, ktora je vam sympaticka.

 37. Lívia píše:

  Pozdravujem pred letom 2016 a tiež chcem poďakovať za cenné informácie a ochotu. Ja mám 4 svetlovlasé a skôr bledokožé deti vo veku od 2,5 po 10,5 roka. Objavilo sa na trhu niečo nové, s ľahkým rozotieraním (tie 4 deti chvíľu trvá, kým natriem:-)

  • electra píše:

   To Vám teda nezávidím, vždy keď príde prvé slnko, tak som vďačná, že moje nie sú pokožkou po svojom svetlokožom ockovi, ktorého prvé jarné slnko spáli ako nič. Takže na jar ich pokojne nechám behať bez krému, nech chytia trochu farbu a D vitamín. Ale striedam im tien a slnko.
   Nuž, ak sú také svetlé tak asi 30-50, podľa toho nakoľko ich viete udržať vnútri v kritické hodiny v lete. 50+ sa mi vzdy zda prehnane,clovek potrebuje aj trochu D vitaminu a opalenia, hoci nie som fanusikom hnedej pokozky, ja osobne lubim byt neopalena, co tiez nie je super zdrave, ale detom trochu opalenia nezaskodi. Ak chcete 4 deti naraz a rýchlo natrieť, tak asi fluid-mlieko by bolo jednoduchsie. bjobj fluid sa uz davno vyraba, tak asi nie je zly.. biosolis mlieko je na trhu zo par rokov.
   Z kremov na novy Baby Anthyllis spf50 su dobre ohlasy, ak Vam nevadi trochu silnejsia vôna, Alga maris a Eco cosmetics baby neutral spf 50 su vraj vyborne, ale neviem nakolko tecu – netecu.
   A kedze su 4 a potrebujete najskor 2 balenia tak by som na Vasom mieste vzala dve znacky, aj ich vyskusate , aj niektore dietatko moze zle reagovat.

   • Lívia píše:

    Velmi pekne dakujem:-) Pre seba asi objednam nieco z Anne Marie Borlind (detsky nemaju). Pisala som si s nimi aj ohladom Borlind derma znacky Dado Sens (ktoru ste tu uz tiez spominali), tvaria sa, ze aj ta znacka je certifikovana, len este som nemala dost casu prestudovat zlozenie detskeho opalovacieho kremu. Prikladam link, ak by Vas to zaujimalo. Ak by ste mali cas, zaujimal by ma Vas nazor na nu.
    assay.sk/slnecna-ochrana-prirodna-derma-kozmetika-dado-sens/1078-opalovaci-krem-spf50-predeti

   • electra píše:

    Nuz, ono je to strasne jednoduche, ak tam nie je peciatka certifikovanej prirodnej kozmetiky, tak to nie je certifikovana prirodna kozmetika. o.k. nevidno z obrazku, povedzme. Druhy fakt vsak je, ze ak chcete prirodne filtre, su iba dva titanium dioxid a zinc oxid (teraz neratam oleje, aj cisto olejove pripravky su, ale zvycajne nepresiahnu spf20, myslim, ze acorelle ma spf30, co je najvyssie co som videla). Takze ak su tam kadejake filtre s ‚x’kami typu methoxyphenyl, ethy.. blabla, ktore su povolene v unii, nic proti, iba prevraciam oci, ak mi niekto povie, ze je to cisto prirodna kozmetika. Toto su synteticke filtre, niekomu je to ok, inemu to vadi. Ale nech mi predajca ‚nenakukava‘ ze je to prirodna kozmetika, iba preto,ze tam vyrobca pridal „svatu“ vodu z cierneho lesa. Zvlastne, ze tam maju v zlozeni tri riadky o vode, ale vsetky tie hexyl-y preskocili az k titaniu dioxid, kde sa ani neunuvali prelozit, ze nie je nano.. a o alkohole tiez dali 4 riadky, alkohol je oblubeny konzervacny prostriedok v prirodnej kozmetike, aj dezinfektant, je to jednoduche, prirodne, povolene, fenoxyletanol tam je tiez, je trochu otazny konzervant, taliani ho povoluju v prirodnej kozmetike, ale ecocert a bdih podla mna nie. Iba tak pre kontrolu, ja tu dadosens nevidim, oficialna stranka bdih..
    http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/producer_natural_cosmetics.htm
    to uz je fakt klamanie zakaznika

 38. Viva píše:

  Dobry den, chcela by som poradiť ohladom opalovacieho krému
  Alga Maris , ci je Detska 50 vhodna aj pre 8 mesačne dieta, ked na obale prípravku píšu
  Ze vhodne od jedného roka a ci opalovaci sprej tejto znacky faktor
  30 Mozem používať pre 4 rocne dieta aj ked nie je detsky tak ako ta 50 tak faktor
  Dakujem pekne za odpoved

  • electra píše:

   Pisu od 1 roka, to je pravda. Ziaden opalovaci krem by nemal byt vhodny pre babo od 0-1rok. S babatkami do 1 roku je ten problem, ze teoreticky by nemali potrebovat ziaden krem lebo by vobec do 1 roka nemali na slnko. A ak medzi dakou tou 10-16 su doma, tak potom ho samozrejme nepotrebuju. A pred a po este v zatienenom kociku a pod. Prax je trochu ina a nie kazdy ma doma babicku, co babo postrazi, ak treba z domu. Takze by som povedala, ze ak chcete mozete to na dietatko pokojne pouzit, samozrejme najskor vyskusajte na rucicke, ci sa nevyhadze, babatka su citlive.

   Pri 4 rocnom dietatku by som zostala pri detskom opalovacom prostriedku. Medzi 2 a 4 roky nie je ziaden velky rozdiel je to male dieta.

   Pokial ide o Alga Maris, ja som ho dala detom tento rok, takze urcite o nom napisem, ked ho trochu viac vyskusam. Eco cosm45, ktory je jemnym zlozenim este stale moj oblubeny, je vypredany a ten co mame doma uz je otvoreny tretie leto. Tak mam z toho zmiesane pocity ho pouzit na deti. A zrazu zacalo dost pripekat na jar, tak som sa spamatala a rychlo im nieco dala, aj tak som detsky chcela velmi vyskusat. Mam pocit, ze je vyssie uv, zda sa mi, ze po minule roky hlasili, ze mierne uv ziarenie stupen 4 a teraz im je mierne 7. No uv7 mi teda mierne nepripada. Alga Maris mame 2x50ml, lebo potrebujem rovnake krabicky doma a u starych rodicov, ked idu z domu s nimi na nejaku udalost a potom ich este potrebuju natriet, nech maju rovnake pripravky. A zas tak vela toho nepouzivame, my sme taki domasedi. Aj minule roky som mala 2 rovnake otvorene doma aj u starych rodicov.

   Takze budeme mat tie dva druhy tento rok ked sa Eco cosm 45 este objavi, jeden na doma v zahrade mam rada po ruke.

   • Viva píše:

    Dakujem velmi pekne za odpoved,
    Presne ako hovoríte nie vždy sa da zabrániť slniečku a nie vždy sme
    Doma medzi 10 a 16 tou;)
    Nie som odborník na zlozenie ale ked som si čítala zlozenie detskej
    50 a tej 30 tak v 50 tke je viac použitých zložiek ako v 30tke a tie ktore su v 30tke sa nachádzajú aj v tom detskom kreme, viem ze niektorí odporúčajú používanie aj pre deti aj ked to nie je čisto detsky sprej Samozrejme
    Vačšinou sme doma pocas obeda a snažím sa natierať co najmenej. Ale na dovolenke na ktorú sa chystame sa krémovaniu neubránim. A myslite teda ze ta 30tka ta by nebola vhodna a nestačila by pre 4rocne dieta ?

   • electra píše:

    Viem ako to myslíte, 30 sú obľúbené a pokladajú sa za jemnejšie, čo je pravdepodobne pravda, a všetci sa snažíme obmedziť kozmetické prípravky na deti. Aj dnes som zas ráno vstala, pozerám von a rozmýšľam, či mám alebo nemám natrieť malej krk a ručičky do skôlky, kým pôjdu von, to bude o 2 hodiny, ktoviečo si zotrie pri hraní a umývaní, budú vonku iba tak hodinku, zahrá sa na princeznú aj to v domčeku alebo pod dákym stromom a má široký klobúčik- nemám rada posledné 2 týždne v škôlke z tohto hľadiska. Ak sú doma v záhrade na tieni pod mojim dozorom nedbám, ale nerada sa spolieham na iných, ak ide o zdravie a bezpečnosť mojich detí.. Ale iste, vyzeráte na zodpovedného rodiča, ktorý ustráži dieťatko, je to na Vás ak chcete skúsiť tú 30, ja nenamietam z hľadiska zloženia 🙂
    To zloženie, možno trochu pomôže toto http://www.bocianiehniezdo.sk/content/alga-maris-pripravky-na-opalovanie/
    Pravdepodobne to trochu upravím neskôr, teraz tak narýchlo zložky – môj darček k letu 🙂

 39. Miroslava píše:

  Dobry deň, prácne som sa snažila prečítať čo najviac z diskusii, ale po 2 dňoch to vzdávam. Rozumiem správne, že Titanium Dioxide je NANo? Ak áno,tak potom ju podľa popisu ingrediencií obsahuje aj Eco Cosmetics Baby Krém na opaľovanie SPF45 ako aj ALGA MARIS BIO krém na opaľovanie pre deti SPF 50+. Alebo som popis zložiek zle pochopila?
  Uvádzané zlozenie
  Zloženie: Aqua, Glycine Soja Oil *, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyglyceryl-3 Ricionoleate, Glyceryl Oleate, Butyrospermum Parkii Butter*, Glycerin, Punica Granatum Extract *, Hippophae Rhamnoides Extract*, Olea Europaea Leaf Extract *, Olea Europaea Fruit Oil *, Simmondsia Chinensis Oil *, Oenothera Biennis Extract *, Hippophae Rhamnoides Oil*, Oriza Sativa Bran Oil, Glycyrrhiza Glabra Extract, Mica, Tocopherol, Macadamia Ternifolia Oil, Parfum * ingrediencie z certifikovaného organického poľnohospodárstva 100 % zložiek je prírodného pôvodu 97,7 % rastlinných zložiek pochádza z organického poľnohospodárstva 25,35 % všetkých zložiek pochádza z organického poľnohospodárstva

  Zloženie: Olea euroapea leaf extract* – titanium dioxide – craprylic/capric triglyceride – cera flava* – isopropyl palmitate – glycerin – dicaprylyl carbonate – octyldodecanol – lauryl glucoside/polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearate/glycerin – polyhydroxystaric acid – zinc oxide – sorbitol – acacia decurrens/jojoba/sunflower seed wax/polyglyceryl – 3 esters – cethyl alcohol – gelidium sesquipedale extract – maris aqua – potassium olivoyl pca – carboxymethylcellulose – alumina – stearic acid – citric acid – sodium benzoate – sodium hydroxide – potassium sorbate.

  Ďakujem za vysvetlenie

  • electra píše:

   Dobry den, Titanium Dioxid moze a nemusi byt nano. Ak je nano, podla zakona (zakon v celej EU od jula 2013) musi byt oznacene v ingredienciach Titanium Dioxide [nano]. Alga maris a Eco Cosmetics neobsahuju nano. Obsahuju Titanium Dioxide, ziadna zatvorka. Maju certifikat Ecocert, ten by im ani nano necertifikoval.

 40. Miroslava píše:

  Ešte vás poprosím o názor na toto mlieko, príde mi veľmi lacné na obsah balenia aj keď drahé nerovná sa kvalitné. Zloženie je, podľa môjho názoru, zvláštne a mám pocit, že niektoré látky vypísané nie sú.
  mojalekaren.sk/ hristina-prirodne-opalovacie-mlieko-pre-babatka-spf-50-250ml/

  • electra píše:

   Nie je certifikovane, to by mohlo ciastocne vysvetlit nizsiu cenu, certifikaty su drahe. Bulhari sa asi neunuvali. Ci zlozenie na strankach = zlozenie na produkte vam neviem povedat, ak som nikdy v zivote ten produkt nedrzala v ruke. Predpokladajme teda, ze sedi. Ak nic ine neobsahuje, ako je napisane na strankach, tak je v poriadku zlozenim. Ci naozaj dodrzuje s tymto zlozenim SPF50 alebo nie, to tiez neviem, to by musel niekto otestovat v laboratoriu.

   Osobne by som bola opatrna s dlzkou pobytu na slnku, kedze filtre su dost daleko menovane v zlozkach, ale to je iba taky pocit. Zvycajne pri SPF50 je uz filter (oxid titanicity alebo zinok) dost vysoko v poradi, na prvych miestach. Tie oleje maju dake spf, ale to sa vyslovene nespocitava nie je dake vysoke (jojobovy olej ma spf4, bambucke maslo spf6-10, avokado spf4-10). Nikto Vam bez laboratoria nepovie kolko % toho tam naozaj je. Este aj v skutocnych podmienkach sa to tazko testuje, ak sme opatrni a nenechavame dieta na slnku pridlho, to je jedno cim je natrete.

   Druha vec je, ze iba olejmi sa neda jednoducho dosiahnut vyvazena UVA/UVB ochrana. Ak tam je 2% (tip) zinku a titania, neexistuje, ze dosiahli UVA/UVB. Vsetky „prastare“ spolocnosti, ktore vyrabali desaťročia prirodnu kozmetiku to vzdali s vyrobou opalovacich pripravkov, lebo nevedeli dodrzat vyvazene UVA/UVB (Weleda, Dr Hauschka), pripadne bez nanotechnologie vyrobit slusne natieratelny pripravok (uz to asi vzdala i Lavera, tento rok nemaju novy opalovaci pripravok iba dopredavaju 2015). Treba do toho dost investovat. Ak je to take jednoduche vyrobit 10 Eurovy krem, preco to nespravili, neexistuje, ze vsetci ich vyskumnici su taki „lavi“. Da sa vyrobit krem s 5-6 zlozkami, ako to spravil Badger, ale oni tam tiez maju zinok na 2-3 mieste, takmer 19% a este aj s nimi su iba SPF30.

   To su iba pocity, ze bud poradie nesedi alebo spf alebo nie je vyvazene UVA/UVB. Ale to neznamena, ze to mlieko nie je v poriadku, moje pocity su iba moje pocity, iba sa privela pytam 🙂 Moze to byt zazracny recept, ale ja neverim zazrakom v skutocnom zivote. Ale nenasla som o nich nic zle, o neznamych znackach z vychodu sa tazko nieco zistuje, ak neviete ich rodnu rec, a bulharcina a rustina nie su moje silne stranky. Ak chcete, vyskusajte s rozumom a opatrnostou.

   • Miroslava píše:

    Áno, táto teória v hrubej podstate napadla aj mňa, takže som dnes objednala Alga Maris SPF50+ pre deti a vybavené na čele leto. Ďakujem

 41. Lulu píše:

  Dobrý deň rada by som sa opýtala aký opaľovací krém by ste odporučili a prosím nerada počujem že sa neopaluj

  • electra píše:

   hmm ked uz ste mi to tak nahrali, ze musim nieco zakazat.. nezaspite na slnku 🙂
   asi nie ste babatko, takze to bude pre dospeleho
   schvalne je to podla abecedy, podla mna su dost na „jedno kopyto“ +/- zlozenim
   Pre normalnu pleť
   Alga Maris spray spf 30
   Biosolis SPF30 mlieko
   Eco cosmetics mlieko spf 30 alebo 50 neutral bez vone
   Pre na slnko citlivu plet treba vyssie a pre este citlivejsiu este vyssie
   napr. extreme fluid 50+
   ..zavisi od citlivosti pleti, koľko sa opalovat, moze mastnejsej pleti niekomu ne-vyhovovat jeden ci druhy
   ..cim idete vyssie tym tam mate viac filtrov, takze mozu bielit ci tazsie sa rozotierat, tie 30 su oblubene pre „normalny“ pobyt na slnku

   • Lulu píše:

    Milá elektra ďakujem za odpoveď a nie ja si vôbec nemôžem dovoliť zaspať na slnku aby som priblížila prečo sa zaujímam o dobrý opaľovací krém. Už 17rokov chodím na dovolenku do Talianska a 17rokov si ju neužijem pretože aj keď som skúšala akékoľvek opalovaky a cenu už vôbec vždy to dopadlo hrozne osypana a ubolena kamarátka mi poradila skúsiť prírodné opaľovacie kr.Vcera som bola na kúpalisku a ako opal.kr.som použila olej z malinový jadierok spalena som bravúrne a to vraj je faktor 50ale čo ma teší že som vôbec neni osypana. Prosím teda o radu aký krém by bol vhodný pre mňa. Ďakujem za radu a neviem sa dočkať kedy aj ja budem môcť chodiť po slnku aj keď nie na pravé poludnie a byť pekne opalena tak ako kedysi prajem pekný deň lulu

   • electra píše:

    Na tie oleje by som sa az tak nespoliehala, podla mna spf20 je max co naozaj vytiahnu, mozno 30, a nemaju UVB. Vezmite si 2, podla sympatii, ten bjobj je fluid, aj ked je baby, ale bude sa dobre natierat ako fluid.

    Bjobj Baby Fluid na opaľovanie SPF 50, 125ml
    oblubeny u talianskych rodicov, starych rodicov i pre deti a ich samotnych, vzhladom nato ze je to fluid, tak sa nenatiera zle, a vzhladom nato, zeje pre deti je vhodny na citlivu pokozku

    Biosolis Extreme Fluid 50+, 40 ml
    vyjde trocha drahsie, kedze ma iba 40ml, dobry pre pokozku nachylnu na akne, mastnu plet a pokozku citlivu na slnko, dobry pod makeup pre svetlu plet, pre tmavsiu by mozno vyzeral menej prirodzene, kedze biely

    Alga Maris Bio spray na opaľovanie SPF50+, 125ml
    neskusala som, ale v popise produktu je, ze je hypoalergenny a 30 je dost oblubena, takmer identicke zlozenie ako u kremu pre babatka

    Eco Cosmetics Opaľovacie mlieko SPF50 bez vône, 100ml
    dobry pre bielu pokozku, alergicku, dobre plni ochrannu funkciu, prakticky davkovac, trochu tazsie natieratelny vzhladom na vysoke spf, lepsie pouzit v malych mnozstvach, hydratacny, na tvar moze byt mastny, bezpecna volba pre citlivu pokozku

    Vezmite si aloe vera pre upokojenie pokozky, naozaj funguje, ja sa skrabem na rukach hned ako udru tepla, este aj vnutri. U nas hore pod rovnou komunistickou strechou je vyse 30 stupnov.

 42. Lulu píše:

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ste zlatá a to aloe ktoré?

  • electra píše:

   to je v podstate jedno, plno spolocnosti vyraba aloe vera na upokojenie pokozky, ci uz takmer ciste alebo nejaky mix, ja mam osobne taliansky bioearth 99% momentalne, teraz som kupila aj 96% daky mix, este som ho neskusala, akurat vyjde dobre, je to az 250ml… jednak na tie ruky, navyse som nemozna v kuchyni, aj minule dva spalene prsty od pary, pluzgiere ako hrom.. a jednak detom na stipance, minule iba tak vybehli a nez som dobehla s effitanom uz mali plno stipancov, aj v noci ich sem tam otravuju komare, aj ked mame sietky daky vzdy prelezie.. prvykrat som to detom zacala natierat ked mali ovcie kiahne, v lekarni nam dali daky typicky mix chemie, nad ktorym som ohrnala nos, akurat to chvilu chladilo, zdalo sa mi to zbytocne, a potom mi „tuklo“, aloe vera to zvladne rovnako, a v pohode s tym prezili, nemaju ziadne jazvicky.. taliani nemaju zlu kozmetiku, slusna, cenovo dostupna, akurat pri citlivejsej pleti si treba davat pozor trochu na zlozky, kedze icea certifikacny urad je taky typicky „taliansky“ benevolentnejsi, pusti niektore zlozky co ecocert nie, ako konzervacnu latku phenoxyethanol.

 43. Lulu píše:

  Ďakujem veľmi pekne ste zlatá

 44. Lulu píše:

  Milá Elektra ďakujem za radu ohladne opalovacich krémov ani nevieš ako moc si mi poradila nakoniec som si vybrala opaľovací krém 50of.znacky Bjobj a po 17rokoch som si užila dovolenku tak ako sa patrí bez osypania a krásne do hnedá opalena myslím že bez neho už na dovolenku nikdy nepôjdem. Ešte raz veľká vďaka Lulu

 45. Jana píše:

  Chcela by som Vas poprosit o recenziu na znacku Yves Rocher.
  Opalovacie kremy a mlieka po opalovani su ok ? Dakujem krasne za inof

 46. Jana píše:

  A sprchove gely a sampony tiez nie su??? V ich obchode som videla, ze 98% su prirodne….

  • electra píše:

   To teda neviem, musela by som ist do obchodu a pozriet si zlozky. Odfotit alebo odpisat? Ked sa nikto nediva, aby si nemysleli .. 🙂

 47. Jana píše:

  Som si vcera aj kupila sprchovy gel + sampon :D….mozem vam poslat. Neviem, ci chcete, len pre zaujimavost.

 48. Jana píše:

  Sampon na mastne vlasy:ammonium lauryl sulfate, decyl glucoside, cocamidopropyl betaine, urtica dioica(nettle) extract, glyceryl oleate,
  coco, glucoisde, sodium benzoate, zinc gluconate, guarhydroxypropyltrimonium chloride, salicylic acid, geraniol, limonene, sodium chloride, potassium sorbate

 49. Jana píše:

  sprchovy gel mango:
  ammonium lauryl sulfate,cocamidopropyl betaine, methylpropanediol, ammonium lauryl sulfate, cocamide mipa,
  sodium chlorid, sodium benzoate, salicylic acid a ine uz neskode….:)

 50. Jana píše:

  CI 14700(red 4), CI 15985 (yellow 6), CI 19140 (yellow 5)

  pise sa bez parabenov a ethoxylatu na oboch vyrobkoch

 51. Katka píše:

  Dobry den electra,vedeli by ste mi prosim odporucit nejaky pripravok PO opalovani bez chemie,najlepsie taky kt.je vhodny pre deti? Dakujem.

  • electra píše:

   Pred týždňom som deťom rozbalila eco cosmetics mlieko po opaľovaní na večer, zatiaľ vyzerá byť v pohode, nemá ostrú vôňu a rýchlo sa vpije. Kým boli veľmi malé tak som im dávala baby mlieko nechtík od logony. Aj biosolis mlieko balia do zvyhodneneho detskeho balenia, ale to som zatial neskusala, zloženim by malo byť v pohode – aloe, bambucké maslo, slnečnica, nechtík. Eco cosm je voda, sojovy, olivovy olej, kakaove maslo, bamb maslo…

   • Rasťo píše:

    a tento ?
    soaphoria.sk/sk/specialitky/bronztone-organicky-olejovy-aktivator-opalenia-340.html

   • electra píše:

    To nie je opaľovaci pripravok, nema žiadne ochranne SPF, bez SPF hazardujete so svojim zdravim.

 52. maca píše:

  dobry den je tu est eniekto pritomny?co myslite na WoodeSpoon opalovaci krem?dakujem

  • electra píše:

   ak myslite WoodenSpoon Opaľovacie telové mlieko Baby & Family SPF30 100ml, tak vyzera byt v poriadku. Aktivnou zlozkou je zinok a je certifikovany soil association.

 53. Martina píše:

  Dobrý deň, prosím vedeli by sme mi povedať, či tieto zložky v kréme sú v poriadku, alebo naopak škodlivé? ďakujem

  DENNÝ KRÉM
  Ingredients: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua (Water), Octyldodecyl Myristate, Neopentyl Glycol Diheptanoate, Glycerin, Octocrylene, PEG-40 Stearate, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Sodium Polyacrylate, Octyldodecanol, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Glyceryl Stearate, Phenoxyethanol, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Phytosteryl Canola Glycerides, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Steareth-2, Parfum (Fragrance), Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Ethylhexylglycerin, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Lactic Acid, Ethylhexyl Salicylate, Linalool, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Butylphenyl Methylpropional, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Eugenol, Limonene, Sorbic Acid, CI 61570 (Green 5), CI 19140 (Yellow 5)

  NOČNÝ KRÉM
  Ingredients: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua (Water), Cetearyl Isononanoate, Dimethicone, Isopropyl Isostearate, Squalane, Cetearyl Alcohol, Ethylhexyl Palmitate, Glycerin, Isostearyl Hydroxystearate, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Cetearyl Glucoside, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Phenoxyethanol, PEG-6 Isostearate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Lecithin, Pentylene Glycol, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Parfum (Fragrance), Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Polysorbate 20, Alcohol, Retinol, Lactic Acid, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Linalool, Hexyl Cinnamal, Hydroxyisohexyl
  3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Alpha-Isomethyl Ionone, Potassium Phosphate, Citronellol, Eugenol, Limonene, Sorbic Acid, CI 61570 (Green 5)

  OČNÝ KRÉM
  Ingredients: Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua (Water), Hydrogenated Polydecene, Hydrogenated Coco-Glycerides, Aluminum Starch Octenylsuccinate, Sorbitol, Glyceryl Stearate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Phenoxyethanol, Arginine, Dimethicone, Glycerin, Behenyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Carbomer, Palmitic Acid, Stearic Acid, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Ethylhexylglycerin, Biosaccharide Gum-4, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Parfum (Fragrance), Biosaccharide Gum-1, Steareth-20, Lactic Acid, Lecithin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, N-Hydroxysuccinimide, Linalool,
  Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Hordeum Distichon (Barley) Extract, Disodium Rutinyl Disulfate, Melissa Officinalis Leaf Extract, Chrysin, Palmitoyl Tripeptide-1, Alpha-Isomethyl Ionone, Sorbic Acid, Sodium Citrate, Biotin

  • electra píše:

   Dobry den, tak na prvy pohlad to nie je neskodne, minimalne Butylphenyl Methylpropional je poriadne toxicky a alergen – google. Je mi luto, ale ja nie som certifikacna komisia zdarma. Treba pouzivat certifikovane pripravky,pretoze to skontrolovali odbornici… Nemam rada ani slovenske necertifikovane pripravky, povedia si, ze je to prirodne a nacpu tam minimalne fenoxyetanol. A potom mi sem ludia pisu zlozenie.. Bez urazky – nekradnem cas. Mimochodom su tam minimalne dva PEGy, ak vidite PEG, tak utekajte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.