Sieťka na stenu alebo čo s kreatívnymi výtvormi našich detí

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Malé deti sa okolo 3 rokov začínajú učiť používať nožničky, lepidlo a kresliť. Niektoré skôr iné neskôr. A keď ich to „chytí“, tak nás zrazu zasypú množstvom svojich výtvorov. A je na nás, aby sme sa pozastavili počas rušného dňa a našli si čas pochváliť ich zato, čo urobili. A ešte väčšou pochvalou a uznaním je, ak si môžu svoj výtvor doma vystaviť, podobne ako to robia v škôlke. Jednou z praktických a jednoduchých možností, akým to urobiť, je sieťka na stenu.

Moja najstaršia začala mať svoju „kreatívnu“ fázu pomerne neskoro, až keď mala tri a pol roka. Najskôr ju bavili iba nálepky. Polepila, čo sa dalo.

Potom začala strihať a nalepovať vystrihnuté veci. Kúpili sme malé nožnice, zošit a Pritt tyčinku. Tri mesiace strihala, čo sa dalo. Našťastie zostala u papiera, zásobili sme ju časopismi.

Po niekoľkých mesiacoch ju to prešlo. Ešte stále rada strihá, ale už to robí tak uvedomelejšie. Nestrihá všetko, čo vidí, ale vyberie si obrázok, čo sa jej zapáči alebo vymaľuje.

Ku kresleniu sa dostala až okolo 4 rokov (ak nerátam čarbanie po stenách). Myslím papier a vymaľovánky. A tak sa nám to tu začalo zbierať. Nemali sme to pomali kam dávať, na stoloch to zavadzalo, na poličkách sa to prášilo, mladší súrodenec to šklbal..

Niekedy som ani nestihla sledovať, čo všetko porobila cez deň a chcela sa pochváliť. Keď mala babička čas a priniesla najnovšieho Macka Pusíka, tak sme ku koncu dňa mali hneď zo desať papierových zvieratiek na výstavu.

Tak ma napadlo, patrilo by sa dať dieťatku najavo, že mi záleží tom, čo urobí a ako lepšie to urobiť, než vystaviť jeho tvorbu. Na steny všetko lepiť lepiacimi páskami nie je práve najjednoduchšie, zaberá to miesto a čas, odlepuje sa to. Nástenky majú limitovanú veľkosť. Najlacnejšie, polystyrénové nástenky, ktorými sa hemžia alebo aspoň hemžili školy za mojich čias, sú niečo hrozné. Vždy ma strasie pri prachu, čo sa z toho uvoľňuje a zostáva na rukách..

Preto keď som uvidela sieťku na stenu, tak ma napadlo, aký jednoduchý a pekný nápad. Dieťatko si vie samo „vystaviť“ svoj najnovší projekt, ukázať čo spravilo doma alebo prinieslo zo škôlky a nezavadzia to. Pravda, prvé pokusy nebudú práve vyzerať dekoračne, ale o to nejde. Ide o to povedať, že áno, záleží nám na tom, čo robíš…

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Sieťku máme od českej spoločnosti Noe, ktorá má množstvo milých látkových doplnkov pre škôlky a škôlkárov. Sieťka je vyrobená z 2mm polypropylénového vlákna a veľkosť každého oka je 10x10cm. Dostať ju vo viacerých farbách, my sme si vybrali modrú. Celkový rozmer siete je 5x1m, posledný meter sme odstrihli, bolo nám to trochu priveľa.

Bývame na poschodí, dala som to primontovať na schodište, kde je najviac miesta a môj jednoročný prcek má najmenej príležitostí to šklbať. Pravda, ocko musel použiť vŕtačku a pevne to pripevniť, aby to niečo i udržalo. Najskôr sme kresbičky pripevňovali so štipcami, ale farebné kovové spínačky sa ukázali byť praktickejšie.

Uvažovala som nad chodbou, ale to by som to musela dať vyššie a maličká by nedočiahla. Takto vie vystaviť svoj najnovší obrázok sama a bez pomoci.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Noe sieťka v e-shope – jednofarebná
Pestrofarebná verzia sieťky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.