Slnko, kozmetika, nano..

Už štvrtý rok sa pred letom „predieram“ množstvom článkov o slnečných prípravkoch a tu je zhrnutie a výsledok z roku 2014. Čo hľadám? Certifikovane prírodné a bez nano.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Ochranné filtre – ako fungujú

Prípravky na opaľovanie poskytujú ochranu proti UV-B a UV-A žiareniu v /alebo na koži. Existujú dva základné režimy činnosti: Syntetické chemické UV filtre preniknú do kože, kde premieňajú UV žiarenie na infračervené žiarenie – teplo. Tieto krémy potrebujú asi pol hodiny než sa stanú efektívne. Preto je dôležité použiť opaľovací krém pred slnečným žiarením. Účinok ochrany proti slnku bez syntetických chemických UV filtrov z prírodnej kozmetiky pôsobí na báze fyzikálnych filtrov s prírodnými pigmentami, ktorými sú oxid titaničitý, a / alebo oxid zinočnatý. Minerálne častice pokryjú pokožku ako náter, a odrážajú a rozptyľujú slnečné svetlo ako malé zrkadlá. Niektoré opaľovacie krémy kombinujú syntetické chemické UV filtre a minerálne pigmenty. Tým je možnosť znížiť množstvo chemických filtrov.

podrobnejšie viď starší článok
http://www.bocianiehniezdo.sk/content/fyzikalne-a-chemicke-filtre-v-prostriedkoch-na-opalovanie/

Rozdiel medzi UVA a UVB žiarením

Rozdiel je v dĺžke. UVB vlny sú strednej dĺžky a neprenikajú pokožkou, môžu však spôsobiť spálenie. UVA vlny sú dlhé vlny, prenikajú pokožkou a spôsobujú tak opálenie ako aj ohrozenie rakovinou. Obe druhy žiarenia spôsobujú starnutie pokožky.

Faktory. Od 6 po 50+

Dokonca ani najvyššie faktory (LSF) nechránia pred UV slnečným žiarením na 100%. Preto v extrémnych podmienkach hrajú dôležitú úlohu aj ochranný odev a vyhýbanie sa slnku.

Podľa odporúčania EÚ je rozdelenie produktov nasledovné:
– „nízka ochrana“ pre LSF 6 a 10,
– „stredná ochrana“ pre LSF 15, 20 a 25,
– „vysoká ochrana“ pre LSF 30 a 50
– „veľmi vysoká ochrana“ pre produkty s LSF 50+.

Dermatológovia pokladajú vysoké faktory za potrebné iba vo veľmi zriedkavých prípadoch. Pretože vysoký faktor má aj svoju nevýhodu: Kvôli blokovaniu lúčov potom vytvára pokožka málo vitamínu D. Vo všeobecnosti už faktor 20 blokuje 95% UV-B-lúčov, pri LSF50 je to iba o 3% viac. Pri konvenčnej ochrane netreba zabudnúť na to, že čím vyššia ochrana, tým viac UV-filtrov a viac chémie v produkte. Pri normálnej pokožke v našich podmienkach je UV faktor 20 dostačujúci na ochranu pred slnkom a získanie vitamínu D.

Typy pokožky a aktuálny UV Index viď linka

Nariadenie EÚ z 2010 a prírodná kozmetika

V roku 2010 vstúpilo do platnosti nariadenie EÚ, podľa ktorého kozmetické prípravky, ktoré sú označené ako prípravok na ochranu proti slnečnému žiareniu, musia chrániť v pomere 1:3 proti UV-A a UV-B žiareniu. Všetci výrobcovia museli svoje výrobky prepracovať. Problematické bolo dosiahnuť UVA ochranu, pretože to vyžaduje viac syntetických filtrov alebo viac minerálnych pigmentov.

To bola výzva pre prírodnú kozmetiku, pretože viac minerálnych pigmentov znamená viac smotanový, ťažšie rozotierateľný produkt a silnejší bieliaci účinok na pokožku. Weleda a Dr Hauschka zastavili výrobu prípravkov na opaľovanie pre vysoké náklady. Sante , Lavera a Eco Cosmetics pokračovali vo vývoji nových receptúr, ktoré by spĺňali existujúce odporúčania EÚ.

Akú veľkosť má prírodný oxid titaničitý

Prírodný, neupravený oxid titaničitý (TiO2) má veľkosť častíc 200 až 500 nanometrov, avšak nemožno vylúčiť občasný výskyt častíc i v nanoveľkosti. V tomto prípade sa jedná o veľkosť častíc prirodzene sa vyskytujúcich v prírode, nie umelo vytvorené nanočastice. Látka oxid titaničitý (TiO2) sa používa v opaľovacích krémoch, pretože chráni pokožku pred UV žiarením. V konvenčnej veľkosti TiO2 je biele, čo je dôvod, prečo je tiež používaný ako farbivo. Opaľovací krém s konvenčným TiO2 je pomerne hustý a lepkavý a zanecháva belavý film na pokožke.

Čo sú to nanočastice

Nanočastice sú kombináciou niekoľkých až niekoľkých tisíc atómov alebo molekúl. Meno sa odkazuje na ich veľkosť, čo je spravidla priemer 1 až 100 nanometrov (1 nanometer = 1 milióntina milimetra). Častice sú teda asi 50.000 krát menšie než je priemer ľudského vlasu. Vzhľadom na ich malú veľkosť majú chemické a fyzikálne vlastnosti zvyčajne silnejšie ako väčšie častice tej istej látky. Sú napríklad ideálnym dopravným prostriedkom do prepašovať účinné látky pod kožu. Opaľovacie krémy, dezodoranty, zubné pasty, anti-aging produkty a ďalšie môžu obsahovať nanočastice.

Načo sú nám nanočastice v opaľovacom produkte

Častice nano-veľkosti môžu/nemusia byť obsiahnuté v minerálnom opaľovacom prípravku. Nanočastice , ako je oxid titaničitý (TiO2) a oxid hlinitý (Al2O3) pomáhajú zabezpečiť, aby sa opaľovací krém na kožu lepšie natieral a bol priesvitný – nezanechával biely povlak. TiO2 v nano-veľkosti nezanecháva žiadne biele stopy na koži a dáva lepší pocit. Nanočastice krému zostanú v miestach, kde sú použité. Často sa v prípravkoch na ochranu proti slnečnému žiareniu, používa niekoľko rôznych UV filtrov, aby sa dosiahla optimálna ochrana. Nano – TiO2 sa používa ako UV filter a to nielen na ochranu proti slnečnému žiareniu, ale aj v telových krémoch.

podrobnejšie viď starší článok
http://www.bocianiehniezdo.sk/content/nanocastice-v-slnecnej-kozmetike/

Kde v kozmetike nájdem ešte nanočastice

Hydroxyapatit vo veľkosti nano sa používa v zubných pastách špeciálne vyvinutých pre citlivé zuby. Hydroxyapatit vytvorí tenkú vrstvu, ktorá sa podobá na prírodnú zubnú sklovinu, a podľa výrobcov znižuje citlivosť bolesti zubov. Vedecné dôkazy o účinnosti však ešte chýbajú.
Ďalšie nanomateriály, ktoré sa používajú v závislosti od výrobcu v kozmetike, sú nanosilver, striebro v pleťových krémoch, pigmenty v make-upe a riasenkách, nanominerály v krémoch, mliekach a šampónoch alebo nanokeramické častice v lakoch na nechty.

Ako spoznám, či môj kozmetický prípravok obsahuje nanočastice

Od 11.07.2013 kozmetické prípravky, ktoré obsahujú nerozpustné nanomateriály, musia byť označené. V zozname zložiek musí nasledovať v hranatých zátvorkách (napr. oxid titaničitý [nano]), názov slovo „nano“. Platí to aj o kozmetických prípravkoch vyrobených v tretích krajinách a legálne dovážaných a predávaných v EU. V roku 2014 by mal byť zverejnený zoznam všetkých v kozmetike používaných nanomateriálov zaznamenaných Európskou komisiou.

O nanočasticiach zatiaľ musí informovať iba kozmetika. Či ich máme v kečupe alebo čokoláde, to sa zatiaľ nedozvieme.

zhrnutie nariadenia
nariadenie (pdf)

Lipozómy a nanoemulze nemusia byť označené, pretože sa pokladajú za rozpustné nanomateriály. Lipozómy a nanoemulzie slúžia ako transportné látky, ktoré prepravujú lieky hlbšie do kože. Lipozómy sú malé duté sklenené guličky leticínu, ktorý je získaný z vajec alebo sóje. Vo svojom vnútri môžu niesť vo vode rozpustné lieky, napríklad vitamín C. Emulzia je napríklad kvapka oleja rozpustená vo vode. S pomocou týchto mini olejových kvapiek sa transportujú pod kožu v tuku rozpustné účinné látky, napríklad vitamín E, koenzým Q10. Nanoemulze sú priehľadné, čo je zaujímavé pre výrobu deodorantov , ktoré nezanechávajú žiadne biele stopy na oblečení. Lipozómy a nanoemulze sú vyrobené z materiálov, ktoré sú rozpustné a biologicky rozložiteľné. Podľa súčasných poznatkov, nedávajú žiadnu príčinu na obavu zo zdravotných problémov.

Ktoré certifikáty prírodnej kozmetiky zaručujú prípravok bez nano

Mnohé internetové stránky ešte nemusia byť aktualizované na zložky, hlavne výpis nanočastíc. Ak náhodou naviete nájsť zloženie prípravku, ešte sa môžete oprieť o ekocertifikát. Nanotechnológia je zakázaná „čierne na bielom“ v stanovách Ecocert, Démeter, Soil Association. To neznamená, že iné certifikačné organizácie to v stanovách nemajú, znamená to, že som to nenašla na internete. Tu sa treba spoliehať na deklaráciu produktu alebo vyhlásenie samotného výrobcu. Napríklad BDIH a Natrue certifikovaná Weleda vyslovene uvádza na svojich stránkach, že nepoužíva žiadnu nanotechnológiu.
http://www.weleda.co.uk/page/faqs#anchor20
Does Weleda have a policy on the use of nanotechnology in its products?
Weleda does not use nanotechnology at all, and none of the products in the Weleda range contains nano ingredients or nano particles

Weleda nevyrába slnečnú kozmetiku od roku 2010, ale je to veľmi kvalitná a obľúbená prírodná značka pre novorodeniatka, preto pre pokoj rodičov túto informáciu uvádzam.

Čo robí hliník v mojom opaľovacom prípravku?

Hliník a jeho zlúčeniny sú v našom živote a v produktoch okolo nás, v prášku na pečive či Ečkach, modrej farbe, v zubných implantátoch v najrozmanitejšom tvare a podobe. Všetkého veľa škodí, a hlavne s hliníkom netreba preháňať. Kovový hydroxid hlinitý v opaľovacích prípravoch sa pokladá za neškodný pre životné prostredie a ľudské telo. Zvyčajne sa používa ako obal/povlak na oxid titaničitý, čím sa odraz ultrafialového žiarenia zlepší o 200%. V dezodorantoch boli/sú používané soli hliníka na zúženie výstupov potných žiaľ, a tieto soli hliníka vyvolávajú mnohé obavy u spotrebiteľov. Soli hliníka sú zodpovedné za dlhšiu dobu účinnosti dezodorantu. Keďže prírodná kozmetika nepoužíva hliníkové soli a keďže používatelia reagujú na rastlinné zložky rôzne v závislosti od osobnej kožnej flóry, je nutné používať rastlinné dezodoranty častejšie, prípadne trvá spotrebiteľovi dhšie než nájde pre seba ten správny prírodný dezodorant.

Prečo je na niektorých opaľovacích prípravkoch uvedené „bez zinku“

Oxid zinočnatý nie je žiadna kritická látka sama o sebe, ale v niektorých krajinách nie je vítaná. Podľa súčasných poznatkov je ZnO je zdravotne nezávadný ako filter ultrafialového žiarenia. Vzhľadom k tomu, že štúdie nie sú uzavreté, niektorí výrobcovia prírodných opaľovacích prípravkov sa vzdali vo svojich produktoch i tejto zložky.

Problematika palmového oleja

Dopyt po palmovom oleji na celom svete každoročne dramaticky rastie. Palmový olej je najlacnejší a najrozšírenejší rastlinný olej. Najväčšia časť sa používa ako potravina (73,5%), nasleduje spotrebný tovar, akým je kozmetika, mydlá a čistiace prostriedky (21,5%) a potom biopalivá (5%). Máloktorý spotrebiteľ si uvedomuje, že výroba palmového oleja v Indonézii a Malajzii vedie k masívnemu ničeniu dažďových pralesov a rašelinísk.
– Plantáže, ktoré pestujú palmový olej, získavajú priestor vyrubovaním obrovskej plochy dažďových pralesov. V Indonézii boli kvôli plantážam na palmový olej zničené viac ako dve tretiny z dažďových lesov a bezpočet ďalším tvorom hrozí vyhynutie. Ohrozený je najmä orangutan, ktorého možno nájsť iba v dažďových pralesoch Sumatra a Borneo. Počet sumatranského orangutána sa od roku 1900 znížil o 91%. Mnoho výrobcov palmového oleja odlesňuje bez súhlasu vlády a taktiež ničia lesy s vysokou ochranárskou hodnotou.
– Pri ničení lesov sa uvoľňuje oxid uhličitý, kvôli ktorému sa Indonézia stala tretím najväčším producentom skleníkových plynov – po Spojených štátoch a Číne. Veľká časť emisií CO2 pochádza z ničenia rašelinísk, ktoré sa pre pestovanie palmy odvodňujú a uvoľňujú obrovské množstvo oxidu uhličitého a metánu.
– Rozšírenie palmovej plantáže vedie vždy k sociálnym konfliktom. Miestni ľudia strácajú pôdu, ktorá im slúžila ako živobytie. Navyše palmový priemysel často nedodrží sľub na kompenzáciu. Ľudia končia ako robotníci na plantážach s menšími príjmami ako mali predtým ako vlastníci pôdy.
– Výrobcovia žiaľ nie sú povinní deklarovať palmový olej ako taký. V potravinách sa tak často nazýva iba ako „rastlinný olej“ alebo „rastlinný tuk“. Tým, nie je jasné, či ide o palmový olej alebo iný rastlinný olej. Okrem toho sa palmový olej môže skrývať pod množstvom zložiek v kozmetike, ako je Sodium palmate, Caprylyl Glycol, Elais guineensis. Okrem toho môže byť veľa chemických surovín, akými sú mastné kyseliny, vyrábaných z palmového oleja ako aj z iných rastlín. To robí to takmer nemožné, aby spotrebiteľ získal prehľad o tom, aký palmový produkt kupuje.
– Jediným riešením je nákup organicky pestovaného palmového oleja, k známym značkám patria Bio-Suisse, Manor Bio Natur Plus, Migros Bio, a Demeter. Štandardy nemeckého bio certifikátu neumožňujú odlesňovanie pôvodných ekosystémov.

http://www.greenpeace.org/switzerland/de/News_Stories/Thoreau/Palmoel/

Opaľovacie prípravky certifikovanej prírodnej kozmetiky:

Poradca populárnej spotrebiteľskej spoločnosti Utopia.de odporúča 4 prípravky prírodnej kozmetiky bez obsahu nanočastíc:

1. Eubiona – Sonnencreme
Výrobca: Eubiona
LSF 20 & 30
s bambuckým maslom a granátovým jablkom
certifikát Ecocert
Ökotest 7/2012 gut: „Sonnencreme Sheabutter – Granatapfel, LSF 20“

sun_01 (1)

Eubiona Sun Cream SPF20 a SPF30
(rovnaké zloženie, rozdiel iba v pomere zložiek)
Zložky na stránkach výrobcu

2. Eco Cosmetics – Sonnenlotion
Výrobca: Eco Cosmetics
LSF 20, 30, 50
s granátovým jablkom a goji
dostupný aj bez parfému
Ecocert, Vegan

ECO_Sonnenlotion_LSF20_FS+SP

eco Sun Lotion SPF 20
Zložky na stránke výrobcu

3. Lavera – Sonnenmilch
Výrobca: Lavera
LSF 30
s nechtíkom a slnečnicovým olejom
pre neopálenú, citlivú pokožku
dostupný ako sprey (LSF 20)
Natrue, Vegan

Sun_Sonnenmilch_LSF_30_2014_4spr

Sun milk SPF 30 – high
Zložky na stránke výrobcu

4. Alverde – Sonnen-Spray Schisandra LSF 20
Výrobca: alverde Naturkosmetik
LSF 20
s extraktom schisandry, jojobovým a olivovým olejom
Natrue, Vegan

bild-alverde-sun-sonnenspray-schisandra-lsf-20-data

Alverde Sonnen-Spray Schisandra LSF 20
Zložky na stránkach výrobcu

Zoznam je z roku 2012. Keďže receptúry sú každoročne aktualizované, neuvádzam zoznam zložiek. Pre aktuálne zložky kliknite prosím na obrázok výrobku, linka by mala smerovať priamo na produkt.

Poznámky k nano: Alverde sprej samotný nemá nanočastice, ostatné prípravky áno, pri kliknutí na stránku výrobcu si môžete „prelistovať“ všetky produkty. Ak majú nanočastice je to uvedené (Inhaltsstoffe).
Eubiona a eco cosmetics sú 100% bez nano. O Lavere sa veľa popísalo, že používa nanočastice, teraz majú očividne prepracovanú receptúru, ak je v produkte nano, musia to podľa zákona uviesť.

CHCETE VEDIEŤ ZLOŽKY? http://www.utopia.de/produktcheck

Utopia ponúka prehľad zložiek mnohých kozmetických prípravkov i s popisom ich vlastností.

Nižšie doplnkový materiál pre pochopenie a pomoc:

DÉMETER

Démeter je jedna z najprísnejších medzinárodných certifikačných organizácií vôbec. Kozmetika Démeter je založená na prísnych smerniciach biodynamického poľnohospodárstva. Obsahuje 90 až 100 percent surovín so zmluvného poľnohospodárskeho pestovania Démeter. Použitie genetického inžinierstva a nanočastíc je zakázané.

Demeter International Processing Standards June 2013
The products may have no ingredients that are genetically modified, or that have been produced using genetic modification techniques. Ionising radiation is also excluded from all production steps and no materials with particle sizes of less than 100 nanometres may be used (nanotechnology is excluded). Mineral oil is excluded as a starting material. (Page 59-60 of 160)

http://www.demeter.net/sites/default/files/DI%20processing%20stds%20Demeter%20Biodynamic%2013-e.pdf
demeterlogo

ECOCERT

ecocertPrvý princíp svetovej certifikačnej organizácie ECOCERT z januára 2003 zakazuje použitie nanotechnológie:
http://www.ecocert.com/en/natural-and-organic-cosmetics

1. Použitie zložiek pochádzajúcich z obnoviteľných zdrojov, vyrobených ekologicky šetrným procesom. Ecocert preto kontroluje:

The absence of GMO, parabens, phenoxyethanol, nanoparticles, silicon, PEG, synthetic perfumes and dyes, animal-derived ingredients (unless naturally produced by them: milk, honey, etc.).
The biodegradable or recyclable nature of packaging.

COSMOS

COSMOS (COSMetic Organic Standard) je celoeurópska norma, ktorá bola vytvorená piatimi zakladajúcimi členmi na základe princípov Ecocertu (January 2003 version) v júni 2010, sídlo je v Belgicku. K týmto 5 zakladajúcim členom patria:
BDIH (Germany).
Cosmebio (France).
Ecocert Greenlife SAS (France).
ICEA (Italy).
Soil Association (Great Britain).

logos

To, že či do svojej charty zahrňujú i úplný zákaz nano ako Ecocert som s výnimkou Soil Association nenašla, ale niečo mi hovorí, že nie. Dôvod:
Stránka ICEA k založeniu COSMOS:
„To obtain certification, its necessary to know the application of green chemistry principles, while the nanotechnology use is severely limited, at least until more info on possible side effects will be available.“, „použitie nanotechnológie je silne obmedzené, aspoň kým bude k dispozícii viac informácií o možných vedľajších účinkoch.“
http://www.icea.info/en/perche-bio/cosmesi-e-detergenza/cosmesi/cosmos-natural-inspected
Silne obmedzené ešte stále nie je zakázané. Ako spomenuté, vyjadrenia ostatných členov Cosmos s výnimkou Soil Association som nenašla, čo neznamená, že neexistujú.

SOIL ASSOCIATION

V januári 2008 Guardian a ETC Group informovali, že SOIL Association zakázala nanotechnológiu vo všetkých produktoch, ktoré majú právo nosiť jej certifikát. Týka sa to tak kozmetiky ako ošatenia a potravín.
http://www.theguardian.com/environment/2008/jan/15/organics.nanotechnology
http://www.etcgroup.org/es/node/669
ssja-29384-Soil_Association_Logo

STANOVISKO vedeckej kráľovskej spoločnosti UK k nanotechnológii

http://www.nanotec.org.uk/

Vedecká kráľovská spoločnosť vo Veľkej Británii, United Kingdom’s Royal Society and Royal Academy of Engineering vydala v roku 2004 podobnú štúdiu o nanočasticiach, podľa ktorej nemožno toxicitu nanomateriálov predvídať podľa známych vlastností väčších častíc rovnakého chemického zloženia. To znamená, že nanomateriály vykazujú novú biologickú dostupnosť, rozpustnosť, reaktivitu a toxicitu – správajú sa ako nové chemikálie. UK Royal Society odporúčala:
– pokladať nanomateriál za novú chemikáliu
– nanomateriál by mal byť podrobený bezpečnostnému výskumu predtým, ako bude použitý v spotrebnom produkte
– nanozložky v spotrebnom tovare by mali byť označené

GREENPEACE

download (2)
STANOVISKO GREENPEACE K NANOTECHNOLÓGII z roku 2011
Údaje z roku 2011

Ochrana pred slnkom sa dosahuje chemickými alebo minerálnymi látkami (Nano-Titandioxid alebo Nano-Zinkoxid). Škodlivé vedľajšie účinky chemických látok sú dávno známe, obavy v posledných rokoch vyvolávajú nanočastice oxidu titaničitého a zinočnatého, ktorých účinky preskúmané vôbec nie sú. Všetci výrobcovia ubezpečujú, že nanočastice nepreniknú kožou. Ale čo tenká pokožka detí, pokožka starších ľudí, pokožka s ekzémom. Čo malé trhliny v koži. Jasné je však to, že ak nanočastice preniknú kožou, môžu neobmedzene prenikať do buniek a tkanív. Takisto výskum dokázal, že nanočastice poškodzujú životné prostredie, predovšetkým mikroorganizmy a rastliny vo vode. Nanočastice nie sú odbúrateľné. Nedajú sa rozpustiť ani spáliť.

Nanočastice sa používajú v mnohých oblastiach, ktoré Greenpeace nepokladá za problematické, prípadne proti nim nenamieta: nátery LED žiaroviek, spevnenie materiálu športového náradia, povrchy fasád, áut, kuchynských spotrebičov. V zdravotníctve sa nanotechnológia používa napríklad nato, aby lieky boli dopravené v tele na určené miesto.

Avšak v mnohých oblastiach pokladá Greenpeace použitie nanotechnológie za nadbytočné a hlavne nebezpečné: V potravinárskom priemysle sa využíva nanotechnológia k obohateniu potravín s príchuťovými látkami, vitamínmi ako i redukovaniu tuku. Nanotechnológia sa používa na zmenu vlastností baliaceho materiálu. V kozmetike sa jedná hlavne o nové látky v anti-aging prostriedkoch proti vráskam či zvýšenie účinnosti UV filtrov.

Greenpeace vydalo petíciu, v ktorej žiada
– zastaviť predaj produktov s nanotechnológiou.
– kozmetický priemysel, aby okamžite ukončil dlhodobú štúdiu na nás, spotrebiteľoch.
– označenie produktov s nanotechnológiou, aby mohli spotrebitelia urobiť vlastné rozhodnutie pri nákupe.
– vystupuje proti nanotechnológii v potravinách, baleniach potravín a kozmetických produktoch.

http://www.greenpeace.org/austria/sonnencreme/

STANOVISKO GREENPEACE K SLNEČNÝM PRÍPRAVKOM

Nasledovné informácie sú zhrnutím súčasného stanoviska Greenpeace. Vzhľadom na veľkú rozmanitosť prípravkov na trhu a množstvo ingrediencií môžu uľahčiť rozhodnutie pri výbere prípravku, ingrediencie na vybranom prípravku si však konzument musí preštudovať sám.

Chemikálie v slnečných prípravkoch, ktoré Greenpeace pokladá za neškodné:
Benzylidene Camphor Sulfonic Acid
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
C8/C10 Triglyceride
Camphor Benzalkonium Methosulfate
Diethylhexyl Butamido Triazone
Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate
Drometrizole Trisiloxane
Ethylhexyl Salicylate
Ethylhexyl Triazone
Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
Octocrylene
Polyacrylamidomethyl Benzylidene Camphor
Polyglyceryl-3-diisostearate
Polyglyceryl-2-dipolyhydroxystearate
PEG-25 PABA
Sodium Phenylbenzimidazole Sulfonate
Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid

Chemikálie v slnečných prípravkoch, ktoré Greenpeace pokladá za obmedzene neškodné:
3-Benzylidene Camphor
Benzophenone-3, -4 und -5
Butyl Methoxydibenzoylmethane
Ethylhexyl Dimethyl PABA
Homosalate
Octyl Methoxycinnamate
Polysilicone-15

Nebezpečné chemikálie v slnečných prípravkoch s neželanými vedľajšími účinkami:
4-Methylbenzylidene Camphor
BHT
Cyclopentasiloxane
DEP (Diethylphthalate)
Diazolidinyl-Urea
Isoamyl p-Methoxycinnamate
Polyacrylate-3
Polyester-5
Triethanolamine

Značky, ktoré nepoužívajú nanotechnológiu v kozmetike:
Annemarie Börlind
Bioora
CULUMNATURA
de Biocome
dm-Eigenmarken
eco cosmetics
Nu Skin
SANTE
Dr. Spiller
Ultrasun

Zoznam značiek používajúcich nanotechnológiu v kozmetike*:
Aloe/Forever Living
ambient living cosmetics
Bübchen/Nestlé
Clinique
Eigenmarken von Billa, Bipa, Hofer, Müller, Spar
Estée Lauder
Maria Galland
Garnier
lavera * od roku 2014 lavera nemá Titanium Dioxid vo forme nanočastíc
La Roche-Posay
Louis Widmer
L’Oréal
Nivea/Beiersdorf
Piz Buin/Johnson & Johnson
Santaverde
Schlecker
Shiseido
spirig
STADA
Vichy
Yves Rocher
* V prípade zložky Titandioxid alebo Zinkoxid

 Typy od Greenpeace pre pobyt na slnku:

1. Niekoľko minút denne na slnku pre dostatočný príjem D vitamínu.
2. Nezabudnúť na zosilnenú ochranu citlivých miest na tele – hlava, čelo, nos, uši, ústa, pery, plecia, chodidlá.
3. Vyhýbať sa spáleniu a silnému slnečnému žiareniu. Pokožka má pamäť, každé poškodenie si pamätá a nezabúda na spálenie.
4. Počas dovolenky si treba zvykať na slnko pomaličky. Aj pod slnečníkom alebo za zatiahnutej oblohy žiarenie preniká pod pokožku.
5. Pri pobyte vo vode a v alpských oblastiach je UV žiarenie silnejšie.
6. Počas pobytu v južných krajinách napodobujte domácich obyvateľov a vyhnite sa slnečnému žiareniu počas siesty medzi 11 a 15 hodinou.
7. V prípade použitia prípravkov s chemickým filtrom nezabúdajte, že potrebujú aspoň pol hodinu aby začali pôsobiť. Prírodné filtre pôsobia ihneď.
8. Samoopaľovanie neposkytuje žiadnu ochranu, i hnedá pokožka sa musí chrániť.
9. Najlepší prostriedok je bez chémie a nanotechnológie.

zdroj http://www.greenpeace.org/austria/Global/austria/dokumente/ratgeber/konsum_nanoratgeber_2011_265x442,5_RZ_web.pdf

Kontrola slnečných prípravkov: GREENPEACE Sonnecremen-check 2011

To, že Beiersdorf AG Hamburg (Nivea) L’Oreal (La Roche-Posay, Garnier Ambre Solaire) a pod používajú nano každý vie, poďme sa pozrieť na to, čo ma zaujíma, a to prípravok na ochranu proti slnečnému žiareniu, ktorý je prírodný a bez nano na tomto zozname:

Eco Cosmetics
Sonnencreme 50+
75.00 ml
EAN 4033981742108
http://secure.greenpeace.at/mc/productDetail.php?parent=3.423.445&aid=8772

Sante Naturkosmetik
Sun LotionSoleil Family LSF 20
100 ml
EAN 4025089072812
http://secure.greenpeace.at/mc/productDetail.php?parent=3.423.445&aid=8769

Zvyšok si môže každý záujemca nalistovať na linke
GREENPEACE SONNENCREMEN-CHECK 2011

FRIENDS OF THE EARTH

download

V lete 2012 obvinila austrálska enviromentálna organizácia Friends of the Earth dvoch austrálskych výrobcov – Antaria Limited a Ross Cosmetics – za falošnú reklamu nano zložky ZinClear IM v slnečnej kozmetike. Táto zložka bola reklamovaná, že nie je nano, hoci nezávislé štúdie dokázali, že obsahuje nanočastice. Dokonca bola certifikovaná ako povolená v prírodnej kozmetike. Táto žaloba viedla k tomu, že Ecocert pozastavil certifikát zložky ZinClear IM. Je smutné, že im to vôbec prešlo, pravdepodobne si zložku nechali schváliť a potom zmenili receptúru. Minimálne 10 austrálskych značiek predávajúcich opaľovacie kozmetické prípravky tak nevedomky používalo nano-materiál vo svojich produktoch.

O Friends of the Earth asi málokto u nás počul. Táto veľmi sympatická enviromentálna organizácia pôsobí v Austrálii a usilovne bojuje proti nanočasticiam, nielen v slnečných prípravkoch.
http://nano.foe.org.au/
A prečo nás zaujíma Austrália? Austrálčania majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože než ktokoľvek iný na svete, každoročne tam na túto chorobu umiera okolo 1800 ľudí, a v dôsledku toho na trhu tu opaľovací krém stojí milióny dolárov. Hoci v Austrálii nie je povinnosť deklarovať nanomateriál na kozmetickom prípravku, obavy z nano predsa vedú spotrebiteľov k uprednostňovaniu prípravkov bez nanotechnológie. Takže niet divu, že predajcovia radi označujú svoj produkt ako produkt bez nanotechnológie.

Friends of the Earth v USA

Prvá legálna kampaň Friends of the Earth v USA bola v súvislosti s vyššie spomenutou zložkou ZinClear IM a petíciou na FDA, ktorá varuje pred nanotechnológiou. FDA totiž zaobchádza s nanomateriálom rovnako ako s ostatnými časticami. Nerobí im starosti veľkosť. Právnik George Kimbrell, ktorý zastupoval Friends of the Earth, varoval, že iba 4% z $9 billiónov určených na výskum nanotechnológie v roku 2006 išlo na výskum zdravotný a enviromentálny. FDA zlyhalo v minulosti pri azbeste a DDT, a to isté sa mu môže stať pri nanotechnológii.

„Zlatá horúčka“ nanotechnologických patentov pokračuje, s viac než 4.000 amerických patentov vydaných k dnešnému dátumu, vyhlásil Kimbrell. V roku 2005 bolo predaných viac ako 32 miliárd dolárov v nano-produktoch, čo je dvojnásobok sumy ako v roku 2004. V súčasnej dobe existuje viac ako 200 identifikovaných nano-produktov na amerických pultoch, vrátane náterových hmôt, športových potrieb, opaľovacích krémov, kozmetiky, oblečenia odolného voči škvrnám, mobilných telefónov a digitálnych fotoaparátov. Najväčšou skupinou je priemysel prípravkov osobnej starostlivosti. K spoločnostiam využívajúcim nanomateriály patria Almay, Barney’s NY, Chanel, Clinique, Estée Lauder, Johnson & Johnson, L’Oréal, Lancome, Revion a mnoho ďalších.

The „gold rush“for nanotechnology patents continues, with more than 4,000 US patents issued to date, Kimbrell reported. More than $32 billion in nano-products were sold in 2005, twice the amount as in 2004. There are now more than 200 self-identified nano-products on US shelves, including paints, sporting goods, sunscreens, cosmetics, stain-resistant clothing, cell phones and digital cameras. The personal care industry is leading the way as the largest single category. Companies using nano-materials include Almay, Barney’s NY, Chanel, Clinique, Estée Lauder, Johnson & Johnson, L’Oréal, Lancome, Revion and many others.

zdroj Stacy Malkan
http://notjustaprettyface.org/about
autorka knihy Not just a pretty face

Publikácia Friends of the Earth

V júli 2012 vydala organizácia Friends of the Earth publikáciu vyjadrujúcu rastúce obavy týkajúce sa zdravotných a enviromentálnych rizík z používania nano ingrediencií v opaľovacích prostriedkoch, viď
http://nano.foe.org.au/sites/default/files/Nano-ingredients%20in%20sunscreen%202012.pdf
V tejto oblasti bol vykonaný alarmujúco malý výskum, ktorý by poukázal na zdravotné riziká. Avšak i z malého výskumu vyplýva, že hlavnú rolu v toxicite nanomateriálu hrá zasiahnutá povrchová plocha. Ak redukujeme veľkosť častíc, väčšia plocha zvýši potenciál pre produkciu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť bielkoviny a DNA. V najhoršom možnom scenári nanoingrediencie v opaľovacom prostriedku môžu spôsobiť rakovinu pokožky. Je totiž dokázané, že nanozložky v opaľovacích krémoch dokážu produkovať voľné radikály, predovšetkým, keď sú vystavené UV žiareniu. A niektoré nanozložky sú veľmi agresívni výrobcovia radikálov, takže niektoré nanočastice by mohli namiesto ochránenia pokožky slnečné žiarenie ešte zhoršiť.

Friends of the Earth žiadajú označenie nanotechnológie na spotrebnom tovare. Na austrálsky trh sú uvedené  3-4 nové výrobky týždenne zasiahnuté nanotechnológiou, z toho tvorí kozmetika na ochranu proti slnečnému žiareniu 60%.

Ďalšie obavy z nanotechnológie

Na celom svete sa financovanie výskumu nanotechnológií zvýšil z jednej miliardy dolárov v roku 2000 na takmer desať miliárd v roku 2011. Väčšina vyspelých krajín vytvorila národné výskumné programy a za posledné tri roky zvýšila verejné investície do nanotechnológie 20%. Avšak napriek nahováraniu verejnosti, že nanotechnológia je potrebná na čistenie vody v rozvojových krajinách a pomáha riešiť naše globálne energetické potreby, len malé percento z výskumu je zamerané na riešenie poľnohospodárskych, hygienických alebo energetických problémov v rozvojových krajinách.

Namiesto záchrany krajín tretieho sveta sa investuje do množstva pochybných nanotechnologických produktov – zápach potláčajúca spodná bielizeň, krémy proti vráskam (v ktorých sú miliardy) a hygienické lôžka pre domácich  miláčikov.

V posledných niekoľkých mesiacoch vyšla rada štúdií demonštrujúca potenciál nanomateriálov, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie i životné prostredie. Nový výskum napríklad poukázal na to, že vdýchnutie drobných vlákien vyrábaných nanotechnologickým priemyslom môže vyvolať podobné zdravotné problémy ako azbestos. Mnohé nanovlákna sa podobajú azbestovým vláknam, ktoré spôsobujú rakovinu pľúc. Nanovlákna sú použité v rade produktov od krídla lietadla po tenisové rakety a golfové palice.

Vôbec nemáme poňatia o tom, aký vplyv má zvyšujúce sa využívanie nanomateriálov na životné prostredie. Plastové nanočastice nájdené v mori napríklad vplývajú na mušle. Mušle jedia menej a menej rastú.

Nanočastice oxidu zinočnatého a oxid céru ovplyňujú nepriaznivo rast sóje a úrodnosť pôdy. Poškodzujú totiž baktérie, od ktorých závisí jej rast. Oxid zinočnatý sa používa v hojnej miere v prostriedkoch na ochranu proti slnečnému žiareniu a tak nečudo, že kontaminuje našu vodu. Oxid céru sa používa v niektorých druhoch motorovej nafty pre zlepšenie spaľovania z níženie emisií.

Niektoré krajiny sa rozhodli urobiť preventívne opatrenia, vzhľadom na nedostatok údajov o potencionálnych škodlivých účinkoch nanomateriálov. Dánsko sa pripojilo k Francúzsku a Holandsku, kde je povinná registrácia nanomateriálov. To umožní nielen sledovanie nanomateriálu, ale i sledovanie dodávateľského reťazca a pomôže pracovníkom vypracovať bezpečnejšie pravidlá pri zaobchádzaní s nanomateriálom.

zdroj: http://foe.org.au/nanotech-sunscreen-scandal-update

Pred nanotechnológiou varujú mnohé enviromentálne organizácie a nezávislé štúdie. Náš trh zaplavujú produkty s nanočasticami, o ktorých nič nevieme. Ich zdravotné a enviromentálne riziká nie sú vôbec preštudované. Nanočastica preštudovanej chemickej látky je úplne iná chemická látka ako pôvodná. Jej účinky sú neprebádané a mnohé kozmetické spoločnosti si zo spotrebiteľov robia pokusné králiky používajúc nanočastice v prípravkoch na opaľovanie, zubných pastách či anti-aging produktoch. Natierať si ich na seba a vystavovať sa zdravotnému riziku je naozaj zbytočné.

leták BUND, Friends of the Earth, Germany

30 Responses to Slnko, kozmetika, nano..

 1. Martina píše:

  Aj ja už nejakú dobu hľadám vhodný opaľovací prípravok a najnovšie som sa dopracovala k tomu, že aj oxid titaničitý je toxický,aj keď nie je nano, že vhodnejší je oxid zinočnatý. No taký prípravok na opaľovanie je asi nemožné nájsť…
  O hliníku som už tiež veľa čítala a nepáči sa mi ani v tých prírodných prípravkoch na opaľovanie.
  Takže naďalej pátram a zatiaľ som pre seba a svoje dieťa na tento rok nič nekúpila 🙁

  • electra píše:

   toto je mimochodom velmi zaujimavy nazor hodny nastudovania, ked totiz pozeram internetove stranky pri australskych vzdy narazim na zinok. vyzera to, akoby ho australcania uprednostnovali vo vsetkych svojich prirodnych opalovacich prostriedkoch.

 2. jana píše:

  a co hovorite na tieto oleje?
  aroma therapy-sk.eu/e-shop/opalovacie-oleje/ (bez medzery)

  • electra píše:

   Cela tato znacka je trochu divna vec. Tak poloprirodna 🙂 ok. prve co ma napadlo bolo, ze pri takych nizkych spf faktoroch jednoducho pouziva prirodzeny ochranny faktor olejov, co by sa dalo. A potom som si vsimla vyraz „hlavne zlozky“ a hlavne neznamena vsetky, takze som sla za zdrojom.

   eshop.kar elhadek.eu/opalovaci-olej-spf-6 (bez medzere)
   Glycine soja Oil, Canola Oil, Juglans regia Seed Oil, Simmondsia chinensis Seed Oil, Sesamum indicum Seed Oil, Hypericum perforatum Flower Extract, Tocopherol, Retinyl palmitate,Octocrylene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, BIS- ETHYLHEXYLOXYPHENOL methoxyfenyl triazinu, Lavandula angustifolia Oil, Daucus carota sativa Seed Oil, Beta-carotene

   Mam iba jednu poznamku, Butyl Methoxydibenzoylmethane, BIS- ETHYLHEXYLOXYPHENOL – chemicke UV filtre, naco niekto do kozmetiky s tak nizkym uv filtrom nacpe chemicke filtre, mozno by to zvladli same aj dake oleje. Neviem, do toho sa nevyznam, ale nemam rada ak sa niekto tvari ako prirodna kozmetika a nie je. Je to take klamanie ludi.

   Ale napriklad ich eshop.karelh adek.eu/baby-k-hermankovy (bez medzere) hermankovy krem pre deti ma k stiahnutiu ingrediencie, tie vyzeraju v poriadku na prvy pohlad

   Rastlinne oleje su prirodzenou sucastou prirodnej kozmetiky, maju svojich odporcov v tom, ze ucpavaju pokozku, ja som nikdy vyslovene deti neolejovala. Myslim, ze je to umenie, vyznat sa v olejoch ako takych. Mam radsej, ked mi ich niekto schopny do kozmetiky namiesa a opeciatkuje certifikatom, ze je to v poriadku.

   oprava jej este aj octocrylene, ten som si ani nevsimla..takze 3 a „vona a dotyk prirody, ktora nesklame?“

 3. jana píše:

  zdravim, este sme objavili dado sens
  naureus.sk/ produkt/196-gel- na-opalovanie-proti-slnecnym-alergiam-spf15

  podla vas ok? ci nie?

  • electra píše:

   nuz prirodna kozmetika to nie je na prvy pohlad, takze pre mna neprichadza do uvahy, ale nie kazdy je taky prisne prirodny, budiz

   je tam par chemickych filtrov, proti tymto nemal skin deep ziadnu namietku – tym myslim mali zelene znamky 0-1

   ETHYLHEXYL TRIAZONE
   http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylhexyl_triazone
   Butyl Methoxydibenzoylmethane = Avobenzone
   http://en.wikipedia.org/wiki/Avobenzone
   bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine = Bemotrizinol
   http://en.wikipedia.org/wiki/Bemotrizinol
   BENZYLIDENE DIMETHOXYDIMETHYLINDANONE nebol na zozname a nie je vedeny ako nebezpecny, kedze jeho zvysky nedetekovali v ludskom tkanive ani moci
   —-
   nepacili sa mu 2 ingrediencie – filter (ale iba zlty, znamka 3)

   ETHYLHEXYL SALICYLATE, pouzitie regulovane v japonsku
   http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/704204/OCTISALATE/
   http://en.wikipedia.org/wiki/Octisalate
   —–
   a asi najhorsie obisiel
   TOCOPHERYL ACETATE zlty znamka 3
   vraj silny alergen, formovanie tumoru u zvierat pri vysokych davkach
   http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706569/TOCOPHERYL_ACETATE/
   —-
   vsetky ostatne zlozky vyzeraju byt v pohode, maju zelenu znamku a nie su vedene ako nebezpecne
   ———-
   panthenol je vitamin b5
   —-
   zaujala ma zlozka, musim si o nej pozriet viac, ocividne sa zacina pouzivat rozsirenejsie a niekto si to aj patentoval
   ECTOIN vo vode rozpustna molekula, ktora sa nachadza v organizmoch zijucich v extremnych podmienkach (slane jazera, puste), vraj chrani proti uv ziareniu

   zaver podla mna ok pre kazdeho komu nevadia chem filtre, pripadne ak predpisane lekarom, akurat ten TOCOPHERYL ACETATE by ma stval, aspon by som ho pomali odskusala kvoli alergii

 4. Abib píše:

  Dobry den, Alverde stahuju z predaja. Ako je to teda s kvalitou vyrobkov DM?

  • electra píše:

   Nie je nic aktualne o stahovani vyrobkov Alverde z trhu ani na soi
   http://www.soi.sk/sk/Nebezpecne-vyrobky/Jednotny-trh-EU.soi
   ani na rapexe, ceskom ci europskom.
   stiahli z trhu akurat preventivne ten LSF 20 schisandra spray, kedze nie su si isty, ci dodrzuje lsf20, mozno je ibe 15 alebo 10. Netreba hned robit paniku a kritizovat celu radu produktov. Kto chce, moze ho vratit do dmka
   dm schisandra spray
   este to kontroluju, kto chce ho moze vyskusat na sebe do zahrady, k moru ho vsak neberte

 5. Abib píše:

  Dobry den, dakujem za informacie,:) rada by som sa poradila, k moru koniec juna pre deti 6 a 2 rocne, bioderma, avene, lavera? Vsetko 30 SPF. Co vybrat?

  • electra píše:

   nechcelo sa mi stracat cas preklikavanim celej biodermy, ale aspon ze nemaju zazracnu vodu. klikla som na tri a vsetky su na jedno kopyto s octocryle a dalsich chemickych filtrov, ktore „cert vem“ uz sa ani nepozastavujem, zato maju tri najhorsie parabeny, ktore kazdy dookola opakuje, vyhnite sa tomu vyhnite sa tomu..

   WATER (AQUA), DICAPRYLYL CARBONATE, OCTOCRYLENE, METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ALCOHOL DENAT., DIMETHICONOL BEHENATE, TOCOPHERYL ACETATE, ECTOIN, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, DECYL GLUCOSIDE, C20-22 ALKYL PHOSPHATE, C20-22 ALCOHOLS, XANTHAN GUM, DISODIUM EDTA, SODIUM HYDROXIDE, PROPYLENE GLYCOL, CITRIC ACID, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, PHENOXYETHANOL, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, ETHYLPARABEN.
   bioderma.com/sk/nc/produkty/co-je-nove/product/characteristics/538.html

   takze asi by som sa z tych troch moznosti trapila natieranim deti na bielo s lavera sensitive (je dobre aj pre deti) alebo lavera kids a bola rada, ze su v poriadku, aj ked biele

   • erika píše:

    mozte mi prosim poradit op.krem zLAVERA /pre 1rocne,3rocne dieta chystame sa k moru/sensitive30-ka?pre deti30-ka?mlieko30,sprej 20?maju nove verzie produktov,myslite ze su uz bez nano?

    odpoved
    dobry den, podla mojich poslednych informacii najnovsia lavera neobsahuje nano, ale ak to chcete „z prvej ruky na papieri“, tak o tyzen mi ma prist lavera kids, mozem postnut foto z ingrediencii na krabici – dufam, ze to moj fotak zvladne, je trochu starucky a ma svoje limity na detaily 🙂

  • electra píše:

   Dobry den, ak toto avene zo „zazracnej mineralnej vody“ (voci takym reklamam som vzdy skepticka), tak obsahuje nano a octocrylene (co iste neguje tu zazracnu vodu 😛 )
   https://www.avene.de/produkte/sonnenschutz/empfindliche-trockene-gesichtshaut/sonnencreme-spf-30
   AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). OCTOCRYLENE. C12-15 ALKYL BENZOATE. BUTYLENE GLYCOL. DIMETHICONE. DIISOPROPYL ADIPATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. CYCLOMETHICONE. WATER (AQUA). BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. TITANIUM DIOXIDE [NANO]. GLYCERYL STEARATE. PEG-100 STEARATE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. PVP/EICOSENE COPOLYMER. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DECYL GLUCOSIDE. DIMETHICONOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER. ISOHEXADECANE. POLYSORBATE 60. PROPYLENE GLYCOL. SILICA. SORBIC ACID. SORBITAN ISOSTEARATE. STEARYL ALCOHOL. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM.

   https://www.avene.de/produkte/sonnenschutz/fur-den-korper/sonnenmilch-spf-30
   https://www.avene.de/produkte/sonnenschutz/empfindliche-trockene-gesichtshaut/sonnencreme-spf-30-getoent
   AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). OCTOCRYLENE. C12-15 ALKYL BENZOATE. BUTYLENE GLYCOL. DIMETHICONE. DIISOPROPYL ADIPATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. CYCLOMETHICONE. WATER (AQUA). BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. TITANIUM DIOXIDE [NANO]. GLYCERYL STEARATE. PEG-100 STEARATE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. PVP/EICOSENE COPOLYMER. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DECYL GLUCOSIDE. DIMETHICONOL. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER. ISOHEXADECANE. POLYSORBATE 60. PROPYLENE GLYCOL. SILICA. SORBIC ACID. SORBITAN ISOSTEARATE. STEARYL ALCOHOL. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM.

   AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). OCTOCRYLENE. CYCLOMETHICONE. CETEARYL ISONONANOATE. METHYLENE BIS-BENZOTRIAZOLYL TETRAMETHYLBUTYLPHENOL [NANO]. WATER (AQUA). GLYCERIN. DICAPRYLYL ETHER. BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE. BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE. C12-15 ALKYL BENZOATE. DIISOPROPYL ADIPATE. POTASSIUM CETYL PHOSPHATE. STEARYL ALCOHOL. TITANIUM DIOXIDE [NANO]. PVP/EICOSENE COPOLYMER. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DECYL GLUCOSIDE. DIMETHICONE. DISODIUM EDTA. FRAGRANCE (PARFUM). GLYCERYL BEHENATE. GLYCERYL DIBEHENATE. PROPYLENE GLYCOL. SILICA. SORBIC ACID. TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIBEHENIN. XANTHAN GUM. TOCOPHEROL.

   detske nemaju sice octocrylene ale stale maju nano a nacpali tam tolko chemikalii kolko sa dalo.. talc detom, teda fakt..
   https://www.avene.de/produkte/sonnenschutz/fur-kinder
   AVENE THERMAL SPRING WATER (AVENE AQUA). TITANIUM DIOXIDE [NANO]. ISODECYL NEOPENTANOATE. TRIETHYLHEXANOIN. C12-15 ALKYL BENZOATE. GLYCERIN. CYCLOPENTASILOXANE. POLYGLYCERYL-4 ISOSTEARATE. CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE. HEXYL LAURATE. ALUMINA. C30-45 ALKYL METHICONE. WATER (AQUA). C30-45 OLEFIN. CYCLOHEXASILOXANE. STEARIC ACID. CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE. CAPRYLYL GLYCOL. DISODIUM EDTA. IRON OXIDES (CI 77492) (CI 77491). OCTYLDODECANOL. PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE. SILICA DIMETHYL SILYLATE. SODIUM CHLORIDE. SODIUM MYRISTOYL GLUTAMATE. SORBIC ACID. TALC. TITANIUM DIOXIDE (CI 77891). TOCOPHERYL GLUCOSIDE. TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE. XANTHAN GUM.

   Okotest 2013 podla mna pravom kritizoval lekarne. Ma to byt miesto na predaj liekov, ale coraz viac lekarni predava uplne zbytocne kozmetiku, ktora je navyse dost draha. V ludoch to vyvolava dojem, ze kozmetika kupena v lekarni je lepsia ako inde. To v mnohych pripadoch neplati, casto je to opak a navyse je to dost hlupe.

   Aby som sa vratila k podstate, jednym z kritizovanych produktov bol Avene.
   http://www.t-online.de/lifestyle/besser-leben/testberichte/id_16332008/oeko-test-kosmetik-aus-der-apotheke-ist-teuer-und-nicht-gut.html

 6. Abib píše:

  Dobry den, dakujem za cenne rady a za vas cas venovany tejto problematike.Lavera je na ceste. Budem vas citat, pravidelne a ziskavat info. Dakujem.

 7. Martina píše:

  Dobrý den,děkuji za vaše stránky moc mi to pomohlo při výběru oplaovacího krému zvolila jsem Laveru je bez nano jen obsahuje titanium dioxide a alkohol.Martina

 8. Dana píše:

  A čo takto vyrobiť si prírodný opaľovací krém sami doma? Máte záruku, že presne viete, čo do krému dávate a krém má aj ochranný faktor. Ja som dnes skúšala prvý krát vyrobiť opaľovák sama doma a už mi krásne hustne. Na budúci týždeň skúšam v La bella Italia. K tomu toľko pretriasanému zinku: je potrebné vedieť, že zinok existuje v nanočasticiach a mikročasticiach!!! V nanočasticiach určite nie!!! V nanočasticiach má vlastnosť chemickú – svetlo pohlcujúcu, čiže vniká do pokožky a pôsobí toxicky! V mikročasticiach má vlastnosť fyzikálnu – svetlo odrážajúcu, čiže zostáva na pokožke a nevniká do nej. Síce môže vytvárať belavý film na pokožke, ale to mi nevadí, za to prírodno mi to stojí, odhliadnuc od toho, že biely film vytvárajú aj chemické škodlivé opaľovacie krémy! A ak by ste chceli trochu času venovať výrobe, tu je recept:
  Ja som robila hneď dvojitú dávku, takže keď chcete len jeden kelímok, tak použite polovičné množstvá.
  Základé zložky:
  1 pohár mandľového oleja, alebo olivového (už teraz viem, že mandľový olej je veľmi voňajúci, takže nabudúce dám pol na pol s olivovým)
  1/2 pohára kokosového oleja
  1/2 pohára včelieho vosku
  4 polievkové lyžice oxidu zinku v mikročasticiach
  Voliteľné zložky:
  2 čajové lyžičky oleja z malinových semienok
  2 čl oleja z mrkvových semienok
  2 čl oleja s vitamínom E
  4 polievkové lyžice bambuckého masla
  Prírodná silica s vôňou- ja som dala kokosovú, ale mandľový olej mi ju dosť prekryl!
  Do misky z varného skla dajte všetky zložky, okrem zinku. Vo varnom kúpeli sa zložky začnú púšťať, treba miešať, len včeliemu vosku som pomohla, že som ho nastrúhala na veľkom strúhadle. Keď sú všetky zložky rozpustené, pridať zinok, premiešať, dať dole z varného kúpela, miešať, kým sa zinok celkom nerozpustí. Potom naliať do kelímkov od väčších krémov, nie s dávkovačom, lebo je hustejší. Sem-tam premiešať a nechať stuhnúť. Krém má faktor cca 20, dá sa zvýšiť pridaním väčšieho množstva oleja z malinových a mrkvových semienok – tieto oleje majú SPF až do 40! Krém je dobré spotrebovať do 6 mesiacov a držať v chladničke, nakoľko nemá žiadne umelé konzervanty.

 9. Dana píše:

  Ešte som zabudla spomenúť, že pri miešaní zinku je dobré mať ochranné rúško, aby sa zinok nevdychoval!

 10. Martina píše:

  Pekný den a na túto sezónu nemáte nejaký aktuálny tip? Pozerám, ze Lavera prestala vyrábat opalovací krém pre deti a dojcatá. Ja som doteraz pouzívala Eco Baby, ale trochu ma odradilo, ked som si precítala, ze Eco opalovací krém pre dospelých mal podla D testu nedostatocnú UV-A ochranu.

 11. Jana píše:

  Dobrý deň, ďakujem za skvelý prehľad, na toto asi väčšina nemá čas a nervy 😉 electra, čo hovoríte na Alga Maris?
  A kde nakupujete Eco cosmetics? Rada by som overeny zdroj 😉 Ďakujem.

 12. Didi píše:

  Dobry den, aky mate nazor na Daylong? Dakujem

  • electra píše:

   To, ze otravi aj obsah kosa, do ktoreho ho hodite.. Viackrat som pisala, ze sa zaoberam iba prirodnou kozmetikou a Daylong tam nepatri.. Ak chcete nieco oficialnejsie, tak citujem d-test, ktory dal Daylongu pre deti zle hodnotenie pre

   „obsah látky ethylhexyl methoxycinnamát (OMC) byl jedním z limitujících faktorů při hodnocení testu. Sluneční filtr ethylhexyl methoxycinnamát (OMC) je sloučenina podezřelá z toho, že patří mezi látky narušující hormonální systém (takzvané endokrinní disruptory). …V případě potenciálně rizikových látek, které jsou nahraditelné, a tedy nemusejí v daném výrobku být, se přidržujeme principu předběžné opatrnosti a snažíme se, aby je výrobci nepoužívali, zvláště v produktech určených specificky dětem. Opalovací přípravky se navíc používají v relativně velkém množství a opakovaně. Většina výrobců již používá jiné sluneční filtry.“

   Dalej
   „výrobek Daylong Kids SPF 50 dostal špatné hodnocení nejen za přítomnost výše zmíněné látky, ale také za to, že neuspěl ve zkoušce voděodolnosti, ačkoli na obalu deklaruje extrémní voděodolnost. Hodnocení bylo sníženo také za obsah parfemace, kterou v případě dětských výrobků hodnotíme jako nadbytečnou a nežádoucí.“

   https://www.dtest.sk/clanek-3703/vyjadreni-dtestu-k-reakci-spolecnosti-galderma-spirig-vyrobce-pripravku-daylong

 13. Daniela píše:

  Dobrý deň, uvažujem nad kúpou Attitude 100% minerálny detský opaľovací krém bez vône SPF30 (Zloženie (v angličtine): Active / medicinal ingredient: Zinc oxide (20%). Inactive / non-medicinal ingredients: Inactive or non-medicinal ingredients: Aqua, caprylic / Capric triglyceridy, cetearyl alcohol, cetearyl Glucoside, glyceryl isostearate, glyceryl Stearate, C10–18 triglycerides, glycerín, polyhydroxystearic acid, ethylhexylglycerin, caprylyl glycol, xanthan gúm, sodium gluconate) a BIO krém na opaľovanie pre deti SPF 50+ 100mlAlga Maris (ZLOŽENIE: Olea euroapea leaf extract* – titanium dioxide – craprylic/capric triglyceride – cera flava* – isopropyl palmitate – glycerin – dicaprylyl carbonate – octyldodecanol – lauryl glucoside/polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearate/glycerin – polyhydroxystaric acid – zinc oxide – sorbitol – acacia decurrens/jojoba/sunflower seed wax/polyglyceryl – 3 esters – cethyl alcohol – gelidium sesquipedale extract – maris aqua – potassium olivoyl pca – carboxymethylcellulose – alumina – stearic acid – citric acid – sodium benzoate – sodium hydroxide – potassium sorbate), ktorý z uvedených by ste mi odporúčali? Ja osobne som za prvú variantu nakoľko nie je testovaná na zvieratách, čo vy na to? Ďakujem

  • electra píše:

   Oba nie sú testované na zvieratách. Dnes už nie je kozmetika v Európe testovaná na zvieratách a prírodná ani nebola. Pravda, to testovanie je otázne, keďže aj s vodou sa robili pokusy na zvieratách, viac-menej v našich smutných dejinách sa so všetkým kozmetickými zložkami niekedy robili pokusy na zvieratách. Ale berme to tak, že tieto spoločnosti nerobili pokusy na zvieratách, takže to je trochu zlý argument na výber.

   V prvom rade ide o to, či dieťatko nie je citlivé na zinok alebo niektorú z iných zložiek. Oba obsahujú zinok, Attitude vo väčšom množstve. Ináč pokiaľ viem, tento krém je víťazom niekoľkých ocenení a má aj menej zložiek ako Alga Maris, takže v poriadku, ak Vám je sympatický 🙂

   • Daniela píše:

    Super ďakujem pekne. Alergiu nemáme otestovanú, zatiaľ pre nás prvé leto. Ak by som sa ale nesmelo mohla opýtať na Vášho favorita pokiaľ ide o tento typ nevyhnutného zla, že keď už použiť, tak čo, alebo inak..ktorý z krémov by ste natrela Vy Vášmu dieťaťu? Ešte raz ďakujem za Váš čas a odborné odporúčanie!

   • electra píše:

    Nutné zlo.. dobre ste to vystihli. Proste niekedy treba, ak sa tomu dá vyhnúť, tak ich nenatieram. Nerada odporúčam veci, ktoré som si neodskúšala, ale ak si mám vybrať podľa zloženia ten Attitude má jednoduchšie zloženie, takže u mňa – menej zložiek = lepšie, hlavne ak ide o veľmi malé dieťatko. Alga Maris sme mali, nemám nič proti, mne bol trochu suchší, ja mám suchú pokožku. Mali sme Badger, Alga Maris, Eco Cosmetics viac druhov, Bjobj fluid. Na ten posledný nedám dopustiť, lebo ten fluid sa úžasne natieral, keď máte troch netrpezlivcov a sú čoraz väčší, tak rozotierať tuchšie krémiky je utrpenie.. Neviem či odskúšam presne tento Attitude krém, pravdepodobne už pôjdem viac do mliek a fluidov, práve pre toto. Mne na ruky je to jedno, ale použijem čo je po ruke, teda väčšinou čo majú deti. A môj partner vzhľadom na množstvo chlpov a tiež nulovú trpezlivosť s krémikmi , jemu je tiež lepšie niečo tekutejšie… Minulý rok mi niekto pochválil veľmi francúzske Acorelle pre deti, teraz je už naozaj toľko toho na trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.