Toxické chemikálie v kojeneckých vankúšoch

Keď sa nám narodí dieťatko, s najväčšou pravdepodobnosťou posledná vec, na ktorú ho chceme uložiť je vankúš plný toxických chemikálií a spomaľovačov horenia. Smutným faktom je, že v našich obchodoch je množstvo kojeneckých vankúšov plnených „nezávadnými, certifikovanými EPS guličkami“. Niektoré dokonca zabalia do biobavlny, aby zdôraznili, že sú „ekologické“ , čo je už naozaj vrcholom irónie. A ešte nám radi priložia aj toxickú náplň zdarma.

fuell_standardperlen

EPS znamená Expanded Polystyrene (styrofoam), penový polystyrén, expandovaný s veľkými pórmi. A na polystyréne nie je nič nezávadné.

snoozzz-voedingskussen1

A kedy ho certifikovali na nezávadnosť? Pretože až tento rok nadobúda účinnosť zákaz brómovaných spomaľovačov horenia používaných v polystyréne, ktoré EU klasifikovala ako perzistentné v životnom prostredí, bioakumulatívne v biologických systémoch, a toxické. A všetci poznáme staré zásoby na skladoch našich maloobchodov, ktoré sa vypredávajú roky.

Takže, aj keď všetci, vrátane našej drahej EU uznáme, že spomaľovače horenia sú znepokojujúce, ešte aj bez nich polystyrénová pena obsahuje bioakumulatívne prchavé organické látky styrén a benzén, ktoré vstupujú do tela vdychovaním. Obe chemikálie sú pokladané za karcinogény a neurotoxíny. Ešte aj v silne lobbystickom štáte akým je USA sa nedávno styrén dostal na oficiálnu listinu rakovinotvorných látok. Pri vystavení styrénu, môžu ľudia pociťovať príznaky vrátane podráždenia očí, nosa a krku, a únavy. Vankúšik na relax? Nezávislé štúdie tiež zistili poškodenie chromozómov, abnormálnu funkciu pľúc, a dokonca rakovinu u ľudí vystavených vysokým hladinám styrénu.

Polystyrén je po PVC druhým najtoxickejším plastom na planéte. Má recyklačné číslo 6, čo neznamená, že sa recykluje. Zhromažďuje sa v našom životnom prostredí a zamoruje planétu, tú planétu, na ktorú ste práve priviedli nádherné dieťatko. Postihnuté sú hlavne moria, ako som už písala vo svojom obsiahlejšom článku o polystyréne.

Takže prosím, než si zakúpite chutný pohodlný vankúšik na dojčenie, na ktorý budete ukladať dieťatko od jeho narodenia niekoľkokrát denne a túliť sa k nemu, spýtajte sa svojho predavača, či nie je plnený jedom, z ktorého sa vyrába i bojová látka akou je napalm. A ak sú v ňom EPS guličky, polystyrénové mikroperly alebo nech to nazvú akokoľvek.. pošlite ho rýchlo nazad. Na výber je množstvo iných náplní, či už je to bavlna, antialergické polyesterové vlákno alebo špalda.

2 Responses to Toxické chemikálie v kojeneckých vankúšoch

 1. Viera píše:

  zase raz v soku. mam doma vankus Red Castle, tvrdia ze ich PSE su netoxicke, maju certifikat TOXPROOF. co si mam o tom mysliet?

  • electra píše:

   Ten vankus by som vyhodila, teda neviem co stal, ale ja by som ho vyhodila, styren je vysoko toxicky a nech mi nikto nepovie, ze sa z toho nieco neprasi. A nemala by som to svedomie ho darovat. Ved existuju produkty plnene polyesterovym vlaknom a ked je nove a testovane, tak mu 100x viac verim, mam doma plno plysakov a vankusov plnenych polyesterovym vlaknom. Iba nech je nove, recyklacia je pekna vec, ale v recyklovanych veciach moze vselico zostavat z predchadzajuceho procesu spracovania a pouzitia. Recyklovany plast nech davaju do zakladov domov alebo rohoziek ale nie do produktov pre deti.. trochu som odbocila.

   Mne to vyzera, ze ten certifikat je na textil – kontakt s pokozkou nie samotnu vypln, mozno OKOTEX na cely produkt by bol vhodnejsi, neviem presne aky je rozdiel vo vsetkych tych certifikatoch, urcite je odstupnovana cena na to co kontroluju, to sa mi teda nechce studovat

   Pokial ide o certifikaty smutne je, ze ich vobec potrebujeme, pretoze ine platene organy to nezvladaju kontrolovat, ci zlyhavaju. Cize produkt ma navysenu cenu o certifikat navyse za pracu, ktoru by mali odviest normalne platene statne organy, co, ako vidno z mnozstva dodatocne stahovanych produktov na trhu, nezvladaju. Tieto produkty by sa nemali vobec dostat na trh a mat stitok CE, zas odbacam…

   TOXPROOF Certificate
   This certificate documents that consumer products ranging from textiles to prefabricated houses comply with the test catalogue of TÜV Rheinland Group and have been classified as containing a low level of harmful substances. The TOXPROOF has been recognized on the market and shows the consumer that a product has been tested according to strict requirements and is thus unlikely to affect health and well-being.

   Povsimnite si slova „low level“ a „unlikely“.

   v textiliach sa kontroluju
   formaldehyd pri sustavnom kontakte textilie s pokozkou napr. ma limit 75 mg/kg nad 3 roky, 20 pri detoch do 36mesiacov, co neznamena, ze v produkte nie je, iba ze je pod 20. Lepsie akoby tam bol v nepovolenom mnozstve, ale aj tak.
   mg/kg
   tazke kovy:
   arzen 0.2 mg/kg pri detoch do 36 mesiacov / a to iste 0.2 pri starsich
   antimon 5.0 / 25
   olovo 5.0 / 25
   kadmium 0.1 / 0.1
   ortut 0.02 / 0.02
   nikel 1.0 / 1.0
   med 20 / 20
   kobalt 1.0 / 2.0
   dalsie nic nehovoriace chemikalie, ktore mozu a nemusia byt v produkte
   PAH sa kontroluje pri 30 sec v kontakte s pokozkou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.