Umelý 3D stromček bez obsahu PVC na trhu

3dpetreeMnohí z nás každý rok pred Vianocami uvažujú, či si zakúpiť umelý stromček alebo zostať pri klasickom živom stromčeku. Prívrženci živých vianočných stromčekov zvyčajne argumetujú tou „pravou nenahraditeľnou vôňou ozajstných Vianoc“. Tí, čo uprednostnia umelý stromček, či už preto, aby ušetrili peniaze alebo preto, aby sa každý rok nemuseli „naťahovať“ s vyvláčaním živého stromčeka, sa ohradzujú tým, že umelý stromček je ekologickejší a chránia tým životné prostredie a úbohé vyrúbané živé stromčeky. Nuž, opak je pravdou.

Umelé vianočné stromčeky sú rezané z kompresovaných kusov polyvinyl chloridu (PVC). PVC je najnebezpečnejší a najtoxickejší plast súčasnosti spájaný s mnohými civilizačnými chorobami. Neexistuje bezpečná výroba PVC, priemyselné prevádzky PVC znečisťujú ovzdušie i podzemné vody. Počas celej svojej existencie PVC vylučuje enormné množstvo jedovatých chemikálií, ktoré nie sú viazané na plast a uvoľňujú sa používaním – dioxín, furán, vinylchlorid, etylén dichlorid, ftaláty –  poškodzujúcich naše zdravie i životné prostredie. Napriek recyklačnému číslu 3 , PVC sa likviduje dvoma spôsobmi – skládkou, na ktorej vylučuje po stáročia jedovaté prísady alebo spaľovaním, pri ktorom sa vylučujú do okolia vysoko jedovatý dioxín a ťažké kovy. Ako potvrdila i hovorkyňa pre Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, ktorá dáva tipy pre voči prírode ohľaduplnejšie prežitie vianočných sviatkov na stránkach www.cas.sk, živý stromček je rozhodnejšie ekologickejšou alternatívou ako ten umelý. Alebo to platilo až donedávna.

Pre všetkých, ktorí uvažujú v súčasnosti o kúpe umelého stromčeka, hlavne tých s malými deťmi je tu nová šanca vyhnúť sa toxickému PVC. Nová technológia na vstrekovanie plastov do foriem umožňuje výrobcom vyrábať vetvy z odliatkov polyetylénu (PE) používajúc kópie živého ihličia zo stromov. Výsledkom je nielen realistickejší vzhľad a pocit z  umelého stromčeka, i keď stále bez tej „ozajstnej vianočnej vône“, ale hlavne bez obáv z toxického PVC. PE je jednoduchšia forma plastu ako PVC a navyše je recyklovateľný.

Zakúpenie plne PE 3D stromčeka nie je až také jednoduché, sú totiž ešte na trhu veľmi zriedkavé. Navyše sú nesmierne drahé (počítajte od 400 Eur), o 2-3 roky budú však dostupnejšie. Zostaňte teda ešte chvíľu verní živým stromčekom. A ten, kto sa nedá odradiť vysokou cenou – je to predsa len stromček na celý život a nie na jeden rok – a je rozhodnutý kúpiť si ho ešte dnes, mal by si prečítať nasledujúce tipy. (Navyše popri každoročne sa zvyšujúcim cenám za živé stromčeky, ktoré stoja od 50-100 Eur sa ani tych 400 nezdá tak veľa.)

Väčšina umelých 3D stromčekov na našom trhu je vyrobených ako kombinácia 3D PE ihličia so starým lisovaným PVC ihličím. Na niektorých stránkach majú dokonca tú drzosť si pýtať za ne 200-400EUR. Ubezpečte sa teda, že zvolený stromček je naozaj 100% PE so 100% 3D ihličím.

*Dávajte pozor na zmienku o „lisovanom ihličí“ v popise produktu.

* PE stromy sú konštruované odlišne ako stromy z PVC a ak kupujete umelý stromček osobne, tak spoznáte rozdiel ihneď, skontrolujte si hlavne ihličie, ktoré je trojdimenzionálne, nie ploché.

* Pri kombinovaných umelých stromčekoch je PVC ihličie začlenené v zadnej časti, kým polyetylénové 3D ihličie na čelných vetvách.

* Majte na pamäti, že pre-osvetlené vianočné stromy majú osvetlenie z PVC. V roku 2010 organizácia Healthy Toys testujúca hračky vydala správu o tom, že 4 z 5 svetelných sád obsahovalo olovo. Olovo je veľkým nebezpečenstvom vo vianočných dekoráciách, pretože je používané ako stabilizátor PVC plastu. Olovo je neurotoxín, ktorý môže spôsobiť poruchy učenia, mozgu a nervové poškodenie, sluchové problémy, oneskorený rast, a zažívacie problémy. Vedci sú čoraz viac presvedčení, že neexistuje žiadna bezpečná úroveň expozície olova, najmä nie pre malé deti. EPA ho zaradila ako pravdepodobný ľudský karcinogén. Je lepšie si kúpiť stromček bez osvetlenia a pridať vlastné LED osvetlenie.

Plne 3D stromček:

borovica, priemer 148 cm, 3185 koncov vetiev

http://www.hayesgardenworld.co.uk/product/7ft-english-pine-100-feel-real-artificial-christmas-tree

 

3dpetree

 

Ďalšie linky na 100% polyetylénové 3D stromčeky:

http://www.artificialchristmastree.co.uk/product/detail/artificial-christmas-tree-delaware-deluxe-100-pe

2 Responses to Umelý 3D stromček bez obsahu PVC na trhu

  1. maria mrazova píše:

    Dobry den,chcem sa spytat ci stromceky PE 3D su doostat ajnu nas. A ak nie,kolko trva zaslanie z anglicka.dakujem

    • electra píše:

      Dobrý deň, nie plne PE stromčeky u nás ešte nedostať. Zaslanie z Anglicka by Vás vyšlo asi veľmi draho, ale posta má dosť slušný cenník na vyhľadávanie, ak sa chcete informovať. A skúsila by som osobne skôr Amazon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.