Výber pracieho prostriedku pre látkové plienky

Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť detergenty, plienky začnú smrdieť, môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, a začať prepúšťať.  Veľmi odporúčam vybrať si prací prostriedok určený špeciálne pre látkové plienky. Tieto produkty sú určené na to, aby si poradili s problémami, ktoré sa pri praní plienok môžu vyskytnúť. Ovšem, nemusíte si zvoliť z takýchto pracích prostriedkov. Je tu však niekoľko faktov, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zohľadniť.

* Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače – malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí – sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách a plátne, optické zjasňovače Vám zošúchávajú pokožku a môžu spôsobiť reakciu, ktorá pripomína spálenie.
* Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju „zjedia“.
* Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy.
* Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie.
* Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii.
* Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú priveľa „skutočného mydla“. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti.  Používajte pracie prostriedky bez mydla alebo s redukovaným obsahom mydla (menej ako 15% Sodium Soap)
* Používajte 1/2 až 1/4 odporúčanej dávky pracieho prostriedku.
* Používajte zmäkčovač vody, aj keď nemáte tvrdú vodu, aby ste si vystačili s minimálnym množstvom pracieho prostriedku. To znižuje riziko, že na plienkach zostanú zvyšky pracieho prostriedku.
* Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.

Na trhu je množstvo vhodných ekologických pracích prostriedkov bez obsahu ropných derivátov, fosfátov, chlóru, syntetických parfémov, farbív, enzýmov, odpeňovačov a optických zjasňovačov. tots-bot-potion-laundry-powder-960-p seifenkraut-wm Bambino Mio MioCare Laundry Powder-700x725

Ekologické pracie prostriedky vhodné na všetky druhy textílií:
(podľa nemeckého oficiálneho zoznamu)

· TotsBots Potion
· Ecover tekutý (bez vône)
· Rockin Green / FuzziBunz
· Ulrich natürlich
· Klar AlmaWin (bez vône)
· Sonett neutral

Čo zohľadniť:

KONOPE, ĽAN – uprednostniť tekuté pracie prostriedky, pretože pri praní ľan zväčší svoj objem pri praní asi o 30% a v jeho dutinách sa usadzuje potom jedna z častých látok nachádzajúcich sa v práškových pracích prostriedkoch – kremelina, protihrudkujúca látka

BAMBUS – prať výlučne s pracími prostriedkami bez enzýmov (hlavne enzým cellulase) a sódy bikarbóny, ktoré rozkladajú celulózu, z ktorej je bambus viskóza vyrábaná (platí aj o tenceli od Popolini) – nepoužívať žlčové mydlo na škvrny

PUL – stačí opláchnuť z času na čas čistou vodou a voľne vysušiť, nedávať do sušičky, nepoužívať bielidlo, soľ na škvrny.

Fľaky

Fľaky je najlepšie nechať vybieliť na slniečku. V prípade potreby ich pred praním ošetrite žlčovým alebo olivovým mydlom. Na bambus a syntetické tkaniny uprednostnite odstraňovač škvŕn s kvilájou mydlovou (Ulrich alebo Sonett).

2 Responses to Výber pracieho prostriedku pre látkové plienky

 1. Darina píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať…čo si myslíte o praní plienok v mydlovom slize? Je to vhodné či nie?
  Vopred dakujem za odpoved

  • electra píše:

   Dobrý deň, bavlnené sú v poriadku, ak to nepreženiete a riadne preplákate. Pre PUL a mikroflís to nie je veľmi prospešné, môžu mať povlak, ale to cítiť na dotyk, hlavne pri flíse to budete cítiť, pre PUL je najlepšia obyčajná voda alebo voda + trochu prostriedku na riad. Bambus a konope to tiež prežijú, to uvidíte, či im to nevadí, ak áno, vždy sa to dá vyprať znovu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.