Kozmetika bez rakoviny

To, že nemám rada Procter & Gamble je asi každému známe, kto pozná iba trošku môj blog. Koniec koncov, niet jediného dôvodu, prečo by som aj mala, počnúc tým, že vyrábajú plienky pre novorodeniatka v Číne, ktoré naložili chemikáliami testovanými na zvieratách.

Nuž a nedávno bol tento najväčší výrobca produktov osobnej starostlivosti v USA vyzvaný odstrániť karciogénne látky zo svojich produktov. P&G je prvým cieľom kampane „Kozmetika bez rakoviny“ vyhlásenej v USA v októbri 2014: Cieľom kampane je získať svetové nadnárodné kozmetické giganty, aby prestali používať chemické látky identifikované ako karcinogény v kozmetike a produktoch osobnej hygieny.

Kampaň bola vyhlásená americkým združením Kampaň za bezpečnosť kozmetických výrobkov (The Campaign for Safe Cosmetics) začiatkom októbra 2014. The Campaign for Safe Cosmetics je koalícia založená fondom proti rakovine prsníka (Breast Cancer Fund). Bojuje za bezpečnejšie výrobky na trhu prostredníctvom rôznych kampaní, ako i jej názov napovedá. Snažia sa prinútiť veľké spoločnosti vyrábajúce syntetickú kozmetiku vypustiť zo svojich produktov tie najnebezpečnejšie chemické látky, hlavne tie súvisiace s rakovinou. A zároveň sa snažia upozorniť ľudí na problém toxických látok v kozmetike a poukázať na bezpečnejšie alternatívy.

Od svojho založenia v roku 2004 dosiahla koalícia množstvo úspechov, jedným z jej posledných bolo prinútenie spoločnosti Avon zlikvidovať triklosan zo svojich produktov. Kampaň dosiahla úspech u spoločnosti Avon, keď získala na svoju stranu množstvo akcionárov a spotrebiteľov. Pod ich tlakom Avon v apríli 2014 napokon oznámil, že začne vyraďovať triklosan zo svojich produktov. Tým nasledoval spoločnosti Johnson & Johnson a Procter & Gamble.

Johnson & Johnson začala vyraďovať z detskej kozmetiky triklosan, parabény, ftaláty a konzervačné látky uvoľňujúce formaldehyd v roku 2012. Zaujímavé bolo napríklad, že kým Johnson & Johnson v mnohých krajinách vyrábal baby šampón bez formaldehydu, na trhu v USA, Kanade a Číne v roku 2011 ešte ponúkal pokojne ten istý šampón s ingredienciou uvoľňujúcou formaldehyd (quaternium-15, chemický konzervačný prostriedok, ktorý zabíja baktérie uvoľnením formaldehydu). Čo je to za spoločnosť, podľa ktorej si nie všetky bábätká na svete zaslúžia obyčajný šampón bez formaldehydu iba preto, lebo v danej krajine zákon nezakazuje danú ingredienciu?

V septembri 2013 spoločnosť Procter & Gamble oznámila, že bude eliminovať triklosan a ftalát DEP zo všetkých produktov do roku 2014.

V októbri 2014 začala kampaň tlačiť na spoločnosť Procter & Gamble a upozornila na množstvo ďalších nebezpečných chemikálií spôsobujúcich rakovinu, ktoré jej produkty obsahujú, vrátane značiek Cover Girl, Max Factor, Pantene, Olay a ďalších.

„Chemické látky spojené s rakovinou nemajú miesto v každodennej kozmetike; Procter & Gamble by mali prijať okamžité opatrenia na odstránenie karciogénov zo všetkých svojich značiek a produktov, “ povedala Janet Nudelman, riaditeľka Kampane za bezpečnosť kozmetických výrobkov. „Aj nízke hladiny karciogénnych chemikálií pridávajú na skutočnom riziku výskytu rakoviny prsníka, najmä ak sa nachádzajú vo viacerých produktoch, ktoré žena každodenne používa, akými sú šampóny a ďalšie vlasové prípravky, krémy, očné tiene, farby na líčka a laky na nechty, “ dodala pani Nudelman.

Tu je príklad niekoľkých nebezpečných chemikálií vo výrobkoch Procter & Gamble

Butylated hydroxyanisole (BHA) v maskarách CoverGirl a Max Factor ;
Benzophenone-1 v CoverGirl lakoch na nechty;
Titanium dioxide (v inhalačnej forme) v CoverGirl púdroch; farbách na líčka, očných tieňoch;
Formaldehyde uvoľňujúce konzervačné látky ako DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea, Polyoxymethylene urea a Quaternium-15 v Pantene Beautiful Lengths balzame na vlasy, CoverGirl BB krémoch, púdroch, Herbal Essences stylingových prípravkoch na vlasy, Infusium kondicionéry, Miss Jessie’s prípravkoch na vlasy, Olay anti-aging krémoch, pleťových hydratačných krémoch; CoverGirl podkladovom makeupe, púdroch na líčka, tieňoch na oči a ďalších.
Styrene je súčasťou P&G vône. To znamená, že karciogénny styrén môže byť súčasťou akéhokoľvek P&G produktu a nemusí byť ani len na zozname ingrediencií, lebo sa skrýva pod názvom „fragrance“.

Okrem toho, boli nájdené dve ingrediencie, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované karciogénmi:

Polytetrafluoroethylene (PTFE), ktorý môže byť kontaminovaný s neslávne známou Teflon® chemikáliou PFOA v Olay anti-aging kréme a Gillette kréme na holenie; a
Polyacrylamide ktorý môže byť kontaminovaný s acrylamide v CoverGirl BB krémoch a Olay anti-aging krémoch.

Niektoré z týchto látok sú zakázané alebo regulované v Európskej Únii, naši spoluobčania v zámorí to štastie nemajú. V každom prípade buďme tak milí a podporme ich kampaň aspoň tým, že nekúpime svojim blízkym pod stromček kozmetiku P&G. Pomôžeme iným, svojmu zdraviu a uctíme si tým pár zvieratiek, ktoré zahynuli v P&G laboratóriách.

A aj keď sú mnohé látky v EU zakázané alebo regulované, niektoré veci sa týkajú i nás osobne. Každá spoločnosť totiž má právo na svoje „výrobné tajomstvo“ skrývajúce sa v ingredienciách pod názvom fragrance – vôňa, parfém:

„Vieme, že P & G používa karcinogény styrén, pyridín a metyleugenol v niektorých svojich parfémovaných produktoch, ale ženy nemajú žiadnu možnosť vyhnúť sa týmto chemickým látkam, pretože nie sú uvedené na etikete. Ak sa spoločnosti, ako je P & G chystajú použiť jedovaté chemické látky vo svojich produktoch, ženy majú právo vedieť, aké ingrediencie v parféme môžu predstavovať riziko pre ich zdravie, „povedala Jamie McConnell, jedna z vedúcich členiek Women’s Voices for the Earth, spoluzakladateľskej organizácie Kampane.

Výber z článkov:

Johnson & Johnson Makes Historic Commitment to Remove Cancer-Causing Chemicals
Procter & Gamble Eliminating Phthalates, Triclosan from Products Worldwide
Johnson & Johnson Promises to Remove Carcinogens from Baby Products
Toxic Baby Shampoo: Johnson & Johnson Agrees to Global Reformulation Under Pressure from Health Groups
Secret Chemicals Revealed in Celebrity Perfumes, Teen Body Sprays – ani kozmetika celebrít nie je bez toxických chemikálií (Halle Berry, Giorgio Armani)
kampaň 2007 za odstránenie olova z rúžu na pery L’OREAL: GET THE LEAD OUT
NEW PRODUCT TESTS FIND LEAD IN LIPSTICK
Top brands L’Oreal, Cover Girl and Christian Dior test positive for lead

olovo v rúžoch na pery:
-L’Oreal Colour Riche “True Red” – 0.65 ppm
-L’Oreal Colour Riche “Classic Wine” – 0.58 ppm
-Cover Girl Incredifull Lipcolor “Maximum Red” – 0.56 ppm
-Dior Addict “Positive Red” – 0.21 ppm
CANCER-CAUSING CHEMICAL FOUND IN CHILDREN’S BATH PRODUCTS
Laboratórne testy našli karciogénny 1,4-Dioxane v produktoch: Hello Kitty Bubble Bath, Huggies Baby Wash, Johnson’s Baby Wash, Scooby-Doo Bubble Bath a Sesame Street Bubble Bath.

MARKETSHIFT The story of the Compact for Safe Cosmetics and the growing demand for safer products

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.